Metaverse Avatar Hiper-Gerçekçi Olacak mı?

Meta'nın metaverse'sinin, insan özelliklerini ve hareketlerini sanal bir alanda doğru bir şekilde işlemek için yapay zeka (AI), gelişmiş modelleme teknikleri ve elektromiyografi kullanan hiper-gerçekçi 3D avatarları içermesi muhtemeldir.

5 dakika, Okuma Süresi

Avatar tabanlı Metaverse, sosyal medya dünyasına yeni bir boyut katıyor. Metaverse avatar ile Facebook’un Connect 2021 ve 2022 etkinliklerindeki büyük açıklamasının ardından şirket, bir kaç teknolojik güncelleme duyurdu.

Meta Quest Pro ve Project Aria akıllı gözlüklerinin yanı sıra Meta, yakın zamanda avatar geliştirme projelerini ilerletme taahhüdünde bulundu. Quest Pro’daki en yeni yüz izleme araçlarını kullanan Meta , daha fazla gerçekçilik, derinlik ve ifadeye sahip avatarlar sunmayı vaat ediyor.

Meta’nın metaverse’sinin, insan özelliklerini ve hareketlerini sanal bir alanda doğru bir şekilde işlemek için yapay zeka (AI), gelişmiş modelleme teknikleri ve elektromiyografi kullanan hiper-gerçekçi 3D avatarları içermesi muhtemeldir.

Meta’nın Codec 2.0 avatarı ve Avatar yazılım geliştirme kiti (SDK), kullanıcılar için fotogerçekçi avatarlar oluşturur. Önümüzdeki birkaç yıl içinde içerik dönüşümleri kısaldığında, insanlar bunları günlük iletişim için kullanabilir.

Alternatif olarak, Meta’nın büyük teknoloji ekip arkadaşı Microsoft da eskinin Quest ürün serisi ve sonrakinin Office 365 çözümleriyle çapraz uyumluluk konusunda büyük bir ortaklık başlattı.

Microsoft, Activision Blizzard ile yaptığı 67 milyar dolarlık devasa anlaşmanın ardından şimdiden Metaverse için yarışıyor . Büyük satın alma, ciddi oyun teknolojilerine dayalı gelecekteki metaverse altyapısını oluşturmayı umuyor. ByteDance’in Pico Interactive gibi sürükleyici pazardaki ek oyuncuları da yeni avatar geliştirme tekliflerine sahip olacak .

Avatar Nedir?

Etimolojik olarak avatar kelimesi, Dünya’ya inen ve insan şeklini alan tanrılara atıfta bulunan Sanskritçe ‘iniş’ kelimesinden gelir.

Hesaplamada avatarlar, 80’lerde internet kullanıcılarının ve özellikle oyuncuların ekrandaki temsili resmi olarak popüler hale geldi. 1985 oyunu Ultima IV: Quest of the Avatar, kullanıcıların ekranda bir dereceye kadar gerçekçilik getirecek bir temsiline olan ihtiyacı sağlam bir şekilde ortaya koydu.

Geliştiriciler, kullanıcıların kendilerini ekranda birinci şahıs olarak doğru bir şekilde tasvir etmeleri gerektiğine inanıyorlardı. Bunu yapmak, hikayede ve oynanışta karakterlerle etkileşime girdiklerinde kendilerini kaptırmayı derinleştirirdi.

Aynı ilke artık sosyal medya için de geçerli çünkü avatarlar kelimenin tam anlamıyla sanal ve oyun dünyalarındaki kullanıcıların görselleştirilmiş ifadeleri.

Bu yaklaşım ilk olarak Neal Stephenson’ın 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’te sunuldu ve metaverse kavramını ilk kez ortaya koydu.

Otuz yılı ileri sarıyoruz ve Meta Platforms ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, gerçeğe yakın avatarlarla dolu zengin bir meta evren vizyonunu gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

ready player me ile kendi vr avatarını oluştur

Avatar Metaverse Hiper-Gerçekçi Olacak mı?

Avatarlar mutlaka hipergerçekçi değildir, ancak kullanıcının ekranda veya sanal tasvirleridir. Genellikle hareketli uzuvlar, gövde ve yüz ifadeleri ile herhangi bir şekle veya forma sahip olabilirler.

Avatarlar, bir kullanıcının gerçek dünyadaki görünümüne benzer veya farklı görünebilir. VR uygulamalarının, belirli kullanım durumlarına bağlı olarak kendi avatarları vardır.

Basit avatarların yanı sıra, Meta Platforms’ metaverse yakında yüz ve fiziksel özelliklere çok benzeyen ısmarlama, hiper-gerçekçi avatarlara sahip olacak. Ayrıca saç, giysi gibi giyilebilir ürünler ve olası blockchain bağlantılı misli olmayan jetonlar (NFT’ler) için özelleştirmeyi destekleyecekler.

Avatar Türleri

Yazılım sistemlerinin sanal bir ortam için hem 3D hem de 2D olarak avatar oluşturmasının birkaç yolu var.

Son birkaç yılda, gerçek zamanlı 3D (RT3D) avatarlar, sensörler kullanarak gerçek dünyadaki hareketleri kopyalayan VR çözümleri için standart hale geldi. 

  • VR avatarları: Bu avatarlar üst gövdeye ve kollara sahiptir ve karmaşık bacak hareketleri veya dünya içi hareketlilik gerektirmez. Ayrıca gerektiğinde işbirliği yapmak ve duyguları iletmek için yüz izleme özelliklerine de sahiptirler. Bunlar Meta’nın Horizon Worlds, Microsoft’un AltspaceVR, Spatial ve diğer platformlarında yaygındır.
  • Tam vücut avatarları: VR donanımı, tüm vücudun hareketlerini çoğaltmak ve yeniden oluşturmak için sensörler kullanır. Bu, kullanıcıya dijital varlıklarla etkileşime girmesi için sanal alanlarda daha fazla hareket özgürlüğü sağlar. Sofistike XR stüdyoları bunu filmler, oyunlar, savaş simülasyonları, konserler ve diğer medya oluşturmak için kullanıyor.

readyplayerme avatar liv vr streaming 1 1 scaled

‘Metaverse Anahtarları’ Metaverse Avatarmı olacak?

Basitçe söylemek gerekirse, Metaverse, bir kullanıcının sanal alanlardaki psikolojisini ve eylemlerini temsil etmek için büyük ölçüde avatarlara güvenir. Ayrıca meta veri deposunun birçok özelliği arasında gerekli birlikte çalışabilirliği etkinleştirebilirler.

Estonya’nın Ready Player Me, birlikte çalışabilir, son derece ısmarlama avatarları ile bu teknolojide bir lider olmuştur. Kendilerini tasarlayan insanlar, onları düzinelerce sanal alan platformuna taşıyabilir ve “hepsine hükmedecek” bir avatar bırakır.

Kullanıcılar, Timberland’s Fortnite veya Izumi World gibi bir Metaverse alanında oyun zorluklarını tamamlayabilir, jeton kazanabilir, sanal pazarları ziyaret edebilir ve dijital varlıklar satın alabilir.

Tersine, Microsoft Teams kullanıcıları artık Microsoft Mesh teknolojilerini kullanarak toplantı katılımcıları için kullanmak üzere kişiselleştirilmiş avatarlar oluşturabilir .

Esasen avatar, insanların kimliklerini temsil etmek için kullanabilecekleri bir ‘pasaport’ gibi davranır. Verileri kurtarmak, dijital cüzdanlar haline gelmek ve dünyalar arasında seyahat etmek için yakında blockchain teknolojilerine bağlanacaklar.

Yorum yazın

TeknoVR