Meta Quest 3, Vision Pro Tarzı Yeni Özellikler Kazandı

4 dakika, Okuma Süresi

Meta Quest 3 yeni özellikler kazanacak. Kullanıcılarının artık MR gözlüğü için Apple Vision Pro’nun uzaysal bilgi işlem kullanıcı arayüzü (UI) yaklaşımını taklit eden deneysel bir uygulama olan Layout’a erişebileceğine dair raporlar ortaya çıktı.

Meta Quest 3 mağazası artık başlangıçta cihazın v60 güncellemesiyle birlikte yayınlanacağı söylenen Layout uygulamasını içeriyor. Ancak Meta bunu sessizce mağazada piyasaya sürdü ve en son 31 Mart’ta hizmeti güncelledi. İzleyiciler resmi ve tamamen optimize edilmiş çözümün yakında çıkmasını beklemelidir.

Meta Düzeni Nedir?

Meta Layout, cihazın Vision Pro’daki bir kullanıcıyı çevreleyen sürükleyici açılır pencerelerini taklit ederek Apple’ın mekansal bilgi işlem etkileşimine yaklaşımını benimsiyor gibi görünüyor.

Vision Pro, masaüstü simgelerini, kullanıcıların gerçek dünya ortamlarının yanında sürükleyici açılır pencereler olarak başlatabilecekleri etkileşimli AR uygulamalarına dönüştürerek geleneksel 2D masaüstü ekranlarını genişletmeyi hedefliyor.

Bu yılın başlarında Quest 3’ün mekansal sabitleme ve AR varlık etkileşiminde yapılan güncellemelerin ardından Layout, kullanıcıların AR/MR varlıklarını istedikleri gibi yerleştirmelerine ve bunlarla etkileşime girmelerine olanak sağlamak için cihazın en son güncellemesinden yararlanıyor.

Üstelik uygulama, Quest 3 kullanıcılarının, gerçek dünyaya doğru şekilde tepki verebilecek AR/MR varlıklarını doğru konumlandırmak için ortamlarını ve nesnelerini taramasına olanak tanıyor. Hizmetler, Quest 3 kullanıcılarına bir nesnenin uzunluğunu ve yüksekliğini ölçmek için araçlar sağlar, böylece AR/MR varlıkları sürükleyici görsellerin yanında gerçekçi bir şekilde var olabilir.

Sürükleyici Nesne Etkileşimini Optimize Etmek için Meta

Menlo Park merkezli firma Meta Layout’u resmi olarak yayınlamamış olsa da Meta, cihazın sürükleyici varlık etkileşimini geliştirmek için Quest 3 işletim sistemini optimize etmeye çalıştı.

Bu yılın başlarında, tam da Apple kulaklığını piyasaya sürmeye hazırlanırken, Quest 3 için yeni özellikler öneren sızıntılar ortaya çıktı.

Son sızıntılar, Meta’nın ilk kez Connect 2023’te tanıttığı bir özellik olan “Augment”i vurguluyor. Bu özellik, Quest 3 kullanıcılarının etkileşime girebileceği ve gerçek dünya ortamlarına yerleştirebileceği mekansal olarak bağlantılı görselleştirmeler yerleştiriyor. Sızıntılar, Augment’in, firmanın şirket içi AR/MR geliştirme çerçevesi Spark tarafından desteklenen MR gözlüğünü ilk kez piyasaya sürdüğünü doğruluyor.

Apple ve Meta

Vision Pro’nun ilk çıkışı pek çok sektör satıcısını, emektarını ve liderini dikkate aldı; Sektördeki yeni yüz, firmanın seçtiği bilgi işlem segmentine ilgi ve yatırım çekme yeteneği sayesinde heyecan yaratıyor.

Bununla birlikte, Vision Pro üretkenlik pazarını ele geçirmeye çalıştığından, Apple’ın yeni yaklaşımı Meta gibi XR hedeflerine çok fazla zaman ve sermaye yatırımı yapan firmalar için endişe verici olabilir.

Bu nedenle Layout uygulaması, Meta’nın Apple’ın uzamsal hesaplama yaklaşımına tepkisi olabilir; Meta da buna uygun benzer bir MR deneyimi geliştirme arayışındadır.

Ayrıca Meta, kurumsal müşterilere yönelik Horizon Workrooms uygulamasıyla ilgili özelliklerin ölçeğini küçültüyor. Belki de hizmeti basitleştirmek amacıyla, firmanın daha önce sunduğu tamamen sanal üretkenlik hizmetleri yerine Layout özelliklerini iş dünyasına yönelik çözümlerine entegre edin.

30 Mart itibarıyla Meta, etkileşimli beyaz tahtalar, özel poster logoları/ortamları/düzenleri, sohbet dosyaları/bağlantıları ve izlenen klavyeler gibi işlevler de dahil olmak üzere Workrooms özelliklerini kaldırdı. Üstelik Meta, bu özelliklerle ilgili tüm kullanıcı verilerini de kaldırdı.

Meta’nın Workrooms’u güncellemesinden sadece birkaç gün önce firma, 28 Mart’ta tüm Oculus kullanıcı verilerini de sildi.

Gelecekte Quest kullanıcıları artık XR cihazlarında Oculus hesabıyla oturum açamayacak. O dönemdeki raporlar, bir Oculus hesabının silinmesi durumunda kullanıcıların artık Meta Quest’lerini önceden var olan bir Oculus hesabıyla birlikte kullanamayacaklarını belirtiyordu. Firma ayrıca kullanıcıların “hesaptan herhangi bir şeyi yeniden etkinleştiremeyeceklerini veya hesaptan hiçbir şey alamayacaklarını” belirtirken Meta, Oculus hesabı kullanıcılarının verilerini Meta’nın web sitesi aracılığıyla taşıyabileceğini kaydetti.

Firmanın on yıllık sürükleyici yolculuğunu vurgulayan yakın tarihli bir blog yazısında şirket, yeni akıllı gözlüklerin geleceğinden bahsetti. Blog yazısı sırasında Meta, AR ve AI’yı daha karmaşık şekillerde birleştiren yeni bir AR cihazının geleceğini belirtti.

Ayrıca akıllı telefonların dizüstü veya masaüstü bilgisayarları ortadan kaldırmadığı gibi AR gözlüklerin de karma gerçeklik gözlüklerinin sonu olmayacağı belirtildi. Bunun yerine, AR akıllı gözlüklerin daha geniş bir çekiciliğe sahip olduğu XR’nin geleceğini oluşturan bir dizi cihaz görüyoruz.

Üstelik raporda, Meta’nın “ortaklarla birlikte açık alanda gelişmeye devam etmeye kararlı olduğu”, özellikle de şirketin potansiyel yapay zekalı sürükleyici akıllı gözlükler tasarlamasına yardımcı olan ortağın LG olduğu belirtildi. Çalışmalardaki yeni ürünler ve optimize edilmiş üretkenlik özellikleriyle Meta, paradigma değiştiren bir yaklaşımla büyüyen sürükleyici endüstriye ayak uydurmak için sistemlerini güçlendirebilir.

TeknoVR