Artırılmış Gerçeklik Akıllı Gözlüklerine Yatırım Yapmak İçin 6 Neden

2024'te Neden AR Akıllı Gözlük Satın Almalısınız?

5 dakika, Okuma Süresi

Artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri, genişletilmiş gerçeklik endüstrisinde yeniden ilgi odağı haline geliyor. Sanal gerçeklik başlıklarının benimsenmesi hızla artarken, AR teknolojisindeki yenilikler akıllı gözlük alanını yeniden canlandırıyor. Aslında 2023 ile 2030 yılları arasında akıllı gözlük pazarının %27,1’lik muazzam bir Bileşik Büyüme Oranıyla büyümesi bekleniyor.

Son birkaç yılda, Apple ve Meta gibi büyük satıcılardan XReal gibi yenilikçilere kadar herkesin AR pazarına girdiğini gördük. 2024’te işbirliği, eğitim, ürün tasarımı ve daha fazlasına yönelik kapsamlı çözümler keşfetmeyi planlıyorsanız, AR teknolojisinin avantajlarını değerlendirmeye başlamanın şimdi tam zamanı olabilir.

2024’te (ve sonrasında) ekibiniz için artırılmış gerçeklik akıllı gözlüklerine yatırım yapmayı düşünmeniz için bazı nedenleri burada bulabilirsiniz.

Maliyetleri Azaltmak İçin Artırılmış Gerçeklik Akıllı Gözlükleri Kullanın

Son yıllarda şirketlerin artırılmış gerçeklik akıllı gözlüklerine ve XR çözümlerine yatırım yapma konusunda isteksiz olmasının ana nedenlerinden biri maliyettir. En son XR teknolojisinden yararlanmak pahalı olabilir. Apple’ın en yeni uzamsal bilgi işlem çözümünün maliyeti bile neredeyse 4.000 dolar.

Ancak AR akıllı gözlükler, meta evrene girmenin ve sürükleyiciliğin gücünü ortaya çıkarmanın çok daha uygun maliyetli bir yolu. Ayrıca çeşitli operasyonel ve iş maliyetlerini azaltmak için de mükemmeldirler. Örneğin AR gözlüklü saha çalışanları, uzaktaki çalışanlarla gerçek zamanlı bilgileri paylaşabilir, adım adım rehberliğe erişebilir ve konu uzmanlarının belirli bir yere gitmesine gerek kalmadan görevleri tamamlayabilir.

AR gözlükleri, çalışırken önemli bilgileri çalışanın önüne yerleştirerek hata riskini azaltabilir ve verimliliği artırabilir, böylece şirketlerin hatalardan ve ekstra emekten tasarruf etmesini sağlayabilir. Ayrıca AR çözümleri, şirketlerin fiziksel malzemelere yatırım yapmak zorunda kalmadan yeni ürün fikirleri oluşturmasına ve görselleştirmesine yardımcı olabilir. Hatta bazı çözümler makinelerde ve sistemlerde sorun gidermeye yardımcı olarak pahalı arıza sürelerini azaltabilir.

artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri

İşbirliğini Optimize Edin ve Geliştirin

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, çalışanları ofise geri döndürmek için “işe dönüş” talimatlarını uygulamaya başlarken esnek iş gücü hâlâ artıyor. Uzaktan ve hibrit girişimler olmasa bile birçok şirketin hâlâ küresel ekipler, danışmanlar, yükleniciler ve saha çalışanları arasındaki boşlukları kapatmanın yollarını bulması gerekiyor.

Artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri, tüm işyerine “sürükleyici işbirliği” deneyimleri sunmanın mükemmel bir yolu olabilir. AR gözlükleri sayesinde çalışanlar, nerede olurlarsa olsunlar belgelerin, planların ve bilgilerin sanal versiyonlarını meslektaşlarıyla gerçek zamanlı olarak paylaşabilirler. Ayrıca belgelere açıklama ekleyebilir ve dijital dünyadaki projeler üzerinde birlikte çalışabilirler.

Gelişmiş AR çözümleri, içeriği otomatik olarak farklı dillere çevirebilen veya konuşmayı yazıya dökebilen yapay zeka araçlarını bile içerebilir. Hatta bazı AR akıllı gözlük satıcıları, kullanıcıların hem birbirleriyle hem de temel yazılımlarla daha organik bir şekilde etkileşime girmesine yardımcı olan uzamsal bilgi işlem çözümlerini bile deniyor.

Artırılmış Gerçeklik Akıllı Gözlükleriyle Yeniliği Yükseltin

Günümüzde tüm sektörlerdeki şirketlerin, rekabet ve pazar trendlerinin bir adım önünde kalabilmek için sürekli deneme yapması ve yenilikçi olması gerekiyor. Ne yazık ki, geleneksel bir iş ortamında çevik deneylerin gerçekleştirilmesi zor olabilir. Maliyetleri yalnızca yeni ürünler ve prototipler oluşturmakla ilgili değil, aynı zamanda iş stratejilerini denemek de zaman alıcı olabilir.

Artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri sayesinde ekipler yenilik yapma ve yaratma konusunda daha etkili yöntemlere sahip oluyor. Personel, yeni bir projenin veya ürünün dijital ikizleri üzerinde birlikte çalışarak kaynak maliyetlerini ortadan kaldırabilir ve büyüme için farklı yollar keşfedebilir.

Ekipler, fiziksel sınırlamalar konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan malzeme ve oranlar üzerinde deneyler yaparak ürün geliştirme planları üzerinde birlikte çalışabilirler. Hatta fiziksel bir prototip oluşturmadan ürün fikirlerini yöneticilere üç boyutlu olarak sunmak bile mümkün.

Üretkenliği ve Performansı Artırın

İş dünyasında her türlü genişletilmiş gerçekliğin en büyük faydalarından biri, yeni üretkenlik ve verimlilik seviyelerinin kilidini açabilmesidir. Artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri, çalışanlara çeşitli ortamlarda performans artışı sağlayabilir. Bu hafif ve çok yönlü çözümler, kullanıcıların farklı bir sanal dünyaya adım atmasını gerektirmez.

Bunun yerine ekipler ofiste, fabrikada veya sahada gözlüklerini takabilir ve uzman desteğine ve bilgilerine anında erişebilir. Mühendislik ve teknik bakım görevlerine yardımcı olmak için uzaktan yardım araçlarından yararlanabilir veya ellerini iş için serbest tutarken talimat kılavuzlarını tarayabilirler.

AR akıllı gözlükler, görevler için gerekli bilgilere çok daha hızlı erişmeyi bile kolaylaştırabilir. Örneğin sağlık hizmeti ortamında doktorlar, teşhis üzerinde çalışırken hasta bilgilerini ve taramaları sıralamak için akıllı gözlük kullanabilirler.

artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri

Müşteri Hizmetleri Deneyimini Dönüştürün

Genişletilmiş gerçeklik ve meta veri henüz müşteri deneyiminin ana akım parçaları haline gelmemiş olsa da, bu fırsatlara olan ilgi artıyor. Tüketiciler, satın alma işlemi yapmadan önce perakendecilerin sunduğu ürünleri değerlendirmek için halihazırda AR uygulamalarını kullanıyor . Ayrıca yeni ürünlerin nasıl kullanılacağını öğrenmek ve sektör etkinliklerine katılmak için sanal gerçeklik deneyimlerinden yararlanıyorlar.

Artırılmış gerçeklik akıllı gözlüklerine yatırım yapmak, şirketlere yeni müşteri deneyimi çağına adım atma yolu sunuyor. Emlakçılar, yeni evlerinin inşaatı veya dekorasyonu bittikten sonra nasıl görüneceğini görmelerine yardımcı olmak için müşterilere bir çift gözlük sunabilir.

Otomotiv şirketleri, müşterilere showroomdan araba satın alırken sahip oldukları kişiselleştirme seçeneklerini göstermek için AR akıllı gözlüklerini kullanabilir. İşletmeler AR gözlüklerini yeni müşterileri “katmak” için bile kullanabilir ve onlara yeni ürün ve hizmetlerin nasıl kullanılacağını öğretebilir.

Çalışan Eğitimini ve Öğretimini Geliştirin

Son olarak, artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri, şirketlere çalışan gelişimini ve eğitim girişimlerini geliştirmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. PWC gibi şirketlerin yaptığı araştırmalar, kapsamlı eğitimin daha iyi bilgi birikimine ve daha iyi katılıma yol açtığını zaten gösterdi.

AR gözlükleriyle şirketler, müşterilerini adım adım rehberlik, talimatlar ve görsel animasyonlara erişimle tamamlanan simüle edilmiş eğitim fırsatlarına dahil edebilir. Karmaşık araçların nasıl kullanılacağını öğrenmelerine veya ekstra risk almadan tehlikeli süreçleri güvenli bir şekilde yürütmelerine yardımcı olabilirler.

AR çözümleri, iş liderlerinin ve yöneticilerinin işteki yeni çalışanlara adım adım rehberlik ve görsel geri bildirim sunmasına olanak tanıyarak daha işbirlikçi eğitim deneyimlerine bile yol açabilir.

Artırılmış Gerçeklik Akıllı Gözlüklerinin Avantajlarına Yatırım Yapın

Şirketler hafif, konforlu ve yenilikçi artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri yaratmanın yeni yollarını keşfetmeye devam ettikçe, bu çözümlerin pazarı da büyüyor. Bugün en son AR giyilebilir teknolojiden yararlananlar yalnızca modern tüketiciler değil.

Tüm sektörlerden şirketler, artırılmış gerçeklikle üretkenliği artırmanın ve rekabet avantajının kilidini açmanın yeni yollarını keşfediyor. İş gücünüz için AR gözlüklerine yatırım yapmayı düşünmenin şimdi ideal zamanı.

Yorum yazın

TeknoVR