Karma Gerçeklik Sektörüne Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Karma Gerçeklik (MR) pazarını keşfetmek. Karma Gerçeklik pazarı inanılmaz bir hızla büyüyor.

5 dakika, Okuma Süresi

Karma gerçeklik sektörü, MR teknolojisi ile karma gerçeklik pazarı nasıl büyüyor? Şu anda %71,6’lık bir YBBO ile gelişiyor ve bu da onu teknoloji ortamında en hızlı gelişen çözümler arasında gösteriyor. Ancak, sanal ve artırılmış gerçeklik (VR/AR) ile karşılaştırıldığında MR, genişletilmiş gerçeklik (XR) ortamında en az kullanılan seçeneklerden biri olmaya devam ediyor.

MR teknolojisinin başlangıcında, Magic Leap ve Microsoft gibi yenilikçiler de dahil olmak üzere yalnızca bir avuç şirket MR pazarında deneyler yapıyor .

Bununla birlikte, AR teknolojisinin ortaya çıkışından bu yana doğrudan geçiş ve izleme kamerası gelişmişliği arttı. Meta gibi büyük teknoloji firmaları, Meta Quest Pro cihazı ile MR deneyimlerini tamamen benimsiyor ve Precencse Platform MR işletim sistemini destekliyor.

MR pazarı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bilmeniz gerekenler.

Karma Gerçeklik Sektörünü Keşfetmek

Birçok, dijital içeriği gerçek dünyayla birleştirdiği için MR pazarını AR pazarıyla karşılaştırır. AR gibi, MR uygulamaları da dijital varlıkları çevreleyen fiziksel dünyanın üzerine yerleştirir. Bununla birlikte, teknoloji yalnızca AR ile mümkün olanın ötesine geçiyor.

Uzmanlar, küresel AR ve MR ortamının 2026 yılına kadar yaklaşık 103,9 milyar $ değerine ulaşmasını ve sektörün yazılım segmentinin de 2026 yılına kadar 32 milyar $ değerine ulaşmasını bekliyor.

Artırılmış deneyimlere yapılan yatırım, tüketiciler, geliştiriciler ve markalar için düşük giriş engeli sayesinde belki de sanal gerçeklikten daha hızlı artıyor. İnsanlar, Snapchat ve Instagram gibi akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla erişilebilen AR ortamı konusunda zaten rahat.

“Artırılmış” deneyimlerin küresel erişilebilirliği, MR’ın daha erişilebilir hale geldiğinde VR’den çok daha hızlı ana akım statüsüne ulaştığı anlamına gelebilir. Microsoft gibi şirketler, Meta, Pico ve Magic Leap deneylerinin yanı sıra, MR teknolojisinin daha hızlı geliştirilmesinin yolunu açacak olan “Mesh” platformu gibi kavramları tanıtıyor.

karma gerçeklik sektörüne yeni başlayanlar

Karma Gerçeklik Pazarı Nasıl Büyüyor?

MR, VR ve AR kavramlarını bir sonraki seviyeye taşıyor ve bizi, nereye gidersek gidelim dijital içeriği ortamlarımıza sorunsuz bir şekilde alabildiğimiz ve bir kullanıcıyı tamamen sürükleyici bir VR dünyasına geçiren üst üste bindirilmiş artırılmış kapılardan girebileceğimiz bir dünyaya getiriyor.

Canon ve geleneksel XR firmaları da dahil olmak üzere sayısız şirket kendi “MR” gözlüklerini geliştirmeye ve üretmeye başladı. Bu gözlükler, VR ürünlerinden daha hafif ve esnek olup, fiziksel ve sanal alanların daha doğal bir karışımına olanak tanır.

Dünya hibrit çalışma, dijital bağlantı ve makine/insan etkileşimi geleceğine doğru ilerlerken, MR yeni ufuklara giden yolu açan araç olabilir. Hatta bazı insanlar MR’ın metaverse işyerinin kilidini açabileceğine inanıyor.

MR, daha iyi üretkenliği ve performansı teşvik etmek için insanlarla tanışma ve bilgilere erişme şeklimizi değiştirebilir. MR ile, sadece bir gözlük takarak ve ShapesXR veya Spatial gibi MR işbirliği uygulamalarını kullanarak iş seyahati ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve insanları aynı odada bir araya getirebiliriz.

MR, gerçek ve sanal dünyalar arasında gezinerek insanların sürükleyici teknolojiyle daha önce hiç olmadığı kadar oynamasına izin veriyor. Ek olarak, dokunsal geri bildirim, Nesnelerin İnterneti sensörleri ve mekansal ses gibi entegre teknolojiler, kullanıcıların fırsatlarla dolu yeni ve cesur bir dijital dünyaya bağlanmasına ve bu dünyayla etkileşime girmesine olanak tanır.

Karma Gerçeklik (MR) Geleceği

Karma gerçekliğin geleceğiz geleceği tamamen farklı olabilir. Akıllı gözlükler ve MR gözlükleri, pazar lideri şirketler arasında giderek daha popüler kavramlar haline geliyor.

Hafif, rahat cihazlara sahip bir MR ortamı, dünyamıza yeni fırsatlar ve bilgiler getirecek ve doktorlara, askeri uzmanlara, ilk müdahale ekiplerine ve sayısız kişiye eller serbest rehberlik edebileceklerdir.

MR cihazları henüz yeni bir kavramdır. Meta Quest Pro’nun ilk çıkışı, cihazın önceki modellere kıyasla büyük fiyat artışı nedeniyle bazı kafalarda şüphe uyandırdı. Bu düzeyde erişilemezlik, MR uygulamalarının gelişimini yavaşlatabilir ve yetenek havuzları sürükleyici teknolojinin başarısı için çok önemli olduğundan, teknoloji üzerinde zararlı bir etkiye yol açabilir.

MR bileşenlerinin daha yaygın ve daha ucuz hale gelmesiyle birlikte, daha fazla Meta rakibi Menlo Park merkezli firmaya karşı çıkıyor. Örneğin, Pico kısa bir süre önce, çok daha düşük bir fiyat noktasında neredeyse aynı özelliklere sahip olan yaklaşan MR cihazını piyasaya sürdü.

Pico 4 cihazı ayrıca bir kurumsal sürüm ve planlanan kullanıcı tarafından oluşturulan içerik modelleri ile bir Horizon Worlds Metaverse rakibi ile birlikte gelir.

Şu anda, Fortune 500’deki 50’den fazla şirket, operasyonlarında gerçeklik teknolojisini çoktan kullandı. Yani MR, özellikle 2025 yılına kadar Amerika genelinde 14,4 milyon çalışanın akıllı gözlük kullanacağı gibi tahminleri düşündüğünüzde, dünyanın en büyük markalarından bazılarının büyümesinde çok önemli bir araç olabilir.

Karma Gerçeklik Dünyayı Değiştirecek mi?

XR tasarımcıları, MR’ın sahip olduğu seçenekler yelpazesini daha yeni keşfediyor. Diğer sürükleyici teknolojiler gibi, MR da dünyayla etkileşim biçimimizi değiştirme fırsatına sahiptir.

MR, fiziksel ve dijitali harmanlamak için AR’ye güçlü bir alternatiftir. MR, artırılmış deneyimlere yeni sürükleyici fırsatlar sunarak kullanıcılara yapay dünyayla etkileşim kurmanın yeni bir yolunu sunuyor.

MR pazarına duyulan açlık belki de şimdi her zamankinden daha fazla. Meta’nın Connect 2022 çevrimiçi etkinliğinin ardından firma, Meta Quest Pro’yu ve diğer ilgili MR güncellemelerini piyasaya sürdü. Dünya bir anda MR çözümleri ve cihazlarıyla ilgilenmeye başladı.

MR, insanları bağlantıda ve bilgili tutmanın anahtarı olabilir. Sürükleyici teknoloji, iş geliştirmenin geleceğinde üretimi hızlandırmak, yeniliği geliştirmek ve israfı azaltmak için hayati olabilir.

Ayrıca MR, kullanıcılar seçtikleri ortamda kalabilirken eğitim deneyimlerini geliştirme, insan bağlarını güçlendirme ve daha iyi iletişim kurma fırsatına sahip.

Yorum yazın

TeknoVR