HTC, Quest Pro Rakibi Vive XR Elite VR Gözlüğünü Tanıttı

28 dakika, Okuma Süresi

HTC, bir sonraki tüketici odaklı VR gözlüğü, Vive XR Elite VR Gözlüğünü CES 2023’te resmen tanıttı. Vive XR Elite olarak adlandırılan bağımsız karma gerçeklik cihazı, HTC’yi Meta’nın Quest Pro’su ile tepeden tırnağa yarıştırıyor, En büyük artısı ise 1.100 $ gibi oldukça daha ucuz bir fiyat.

Tamamen mobil ve hafif VIVE XR Elite karma gerçeklik gözlüğü, operatörlerin tam renkli geçiş özelliği aracılığıyla yüksek kaliteli sanal gerçeklik (VR) veya MR grafiklerinin keyfini çıkarmasını sağlıyor.

HTC VIVE, cihazını, temel VR gözlük çerçevesinden hafif bir akıllı gözlüğe dönüşebilen, dönüştürülebilir ve kompakt bir “hepsi bir arada XR gözlük” olarak tasarlamış görünüyor. Dönüşüm aşamasında, kullanıcılar XR Elite gözlüğün değiştirebilir ve kişisel olarak gözbebekleri arası mesafeyi (IPD) ve diyoptri kadranlarını kendi göz alanlarına en uygun şekilde ayarlayabilir.

Vive XR Elite ön siparişlere başladı ve sevkiyatın Şubat ayı sonunda yapılması planlanıyor. HTC’nin duyurduğu bazı özellikler ve açıklığa kavuşturulması gereken bazı temel özelliklerden ve sanal gerçeklik gözlüğünün oyun odaklı içeriğinden bahsedelim.

Vive XR Elite fragmanı:

Özellikler

Yakın geçmişteki HTC ürünlerinin aksine, Vive XR Elite özellikle oyun, fitness, üretkenlik ve hareket halindeki içerik tüketimini hedefliyor.

Bu, herhangi bir büyük VR gözlüğü için bir ilk olan ilginç bir özelliktir; bu, varsayımsal olarak, uğraşmak için arkaya monte edilmiş hacimli bir pil olmadan bir koltuğa yaslanmanıza izin verir.

İster ayrı bir batarya, ister şebekeye bağlı bir USB kablosu olsun, pili çıkarmayı seçerseniz Vive XR Elite’i çalıştırmak için başka bir güç kaynağına ihtiyacınız olacak.

Spesifik XR Elite teknik özellikleri, Meta Ques Pro’dan daha etkileyici. Örneğin, XR Elite’in pil ömrü, Meta Quest Pro’nun pil ömründen çok daha yüksek.

VIVE XR Elite, Quest Pro’nun 1-2 saatlik pil ömründen çok daha yüksek, 15 saate kadar pil ömrü içerir . Bir MR kulaklığının pil ömrü, gündelik ve kurumsal düzeyde mobil cihaz benimsemesi için hayati önem taşır. Kullanıcıların, bir cihazı şarj etmeye gerek kalmadan kendilerini uzun süre kaptırmalarına olanak tanır.

Dahası, Vive XR Elite bir karma gerçeklik cihazıdır, yani standart VR oyunları ile renk geçişli AR kullananlar arasında geçiş yapabilir ve bu da onu rakibi olan Meta Quest Pro ile aynı kategoriye sokar. Ve Quest Pro gibi, Vive XR Elite de PC VR içeriği için USB-C aracılığıyla bir PC’ye ve WiFi 6E’ye kadar destekle WiFi üzerinden kablosuz olarak bağlanabilir.

Aşağıda, gözlüğün her iki yanda birer tane ve her ön yüzün altında birer tane gizli olmak üzere dört izleme kamera sensörüne sahip olduğunu göreceksiniz. Merkezde, renk geçişi için tek bir RGB kamera ve teoride oda ölçeğinde izleme ve nesne tanıma doğruluğunu artıracak bir derinlik sensörü bulunuyor.

Gözlük ayrıca, son derece ayrıntılı sürükleyici uygulamalarını ve ortamlarını desteklemek için göz başına 1920 piksel çözünürlük içeriyor. Ayrıca, XR Elite’in 6 DoF içten dışa izleme, 90 Hz yenileme hızı ve 110 dereceye kadar görüş alanı, kullanıcıların sürükleyici uzamsal dünyaları tam olarak keşfetmelerini sağlıyor.

Ek olarak, XR Elite cihazı, gözlüğün oyuncu hareketlerini doğru bir şekilde takip etmesini sağlayan zengin bileşenler içeriyor. Örneğin, cihaz dört izleme kamerası, 16 MP RGB kamera, Jiroskop ve yakınlık sensörü içeriyor.

vive xr elite vr gözlüğü

Vive XR Elite ayrıca, Android uygulamaları ve oyunlarıyla “300 inçlik” bir sanal sinema ekranında etkileşim kurmanıza izin veren Android uygulama akışına sahip. Kullanıcılar, eksiksiz bir mobil oyun deneyimi için Bluetooth oyun kumandalarını telefonlarına da bağlayabilir. Telefonun dokunmatik yüzeyindeki kontrolleri manipüle etmek muhtemelen etkili olmayacağından, bizi bunun gibi bir VR başlığında Fortnite oynarken tek yolu muhtemelen bu olacak.

Burada, arkaya takılan pilin nasıl takıldığı hakkında iyi bir fikir veren kulaklığa yukarıdan bir bakış, sıkma döndürme topuzuna bir bakış, pilin USB-C şarj bağlantı noktasına net bir bakış. Ayrıca pankek lensler sayesinde etkileyici derecede ince.

vive xr elite top down

Başlık, Vive Focus 3 ile gelen aynı kontrol cihazlarını desteklemenin yanı sıra, kullanıcının bileğine veya tabanca kontrolörleri, pinpon kürekleri veya aletler gibi nesnelere takılabilen bir el takip cihazı olan Vive Wrist Tracker‘ı da destekliyor.

Burada, gözlüğün gözleme lensleri için diyoptri ayarlarını gösteren bir görünüm var; bu, görünüşte miyop kullanıcıların gözlüksüz kullanmasına izin veriyor ve her iki göz için bağımsız olarak -6D’ye çıkıyor. Sağ merceğin altındaki bu küçük kaydırıcı, 54-73 mm’den giden mekanik bir IPD ayarlayıcı var ve şuan için göz izleme özelliği yok, en azından bu yıl içinde isteğe bağlı göz izleme modülü eklenir mi, zaman gösterecek.

Ses, gözlüğün kollarına entegre edilmiş iki açık kulak hoparlörü aracılığıyla sunuluyor. Tüm ürün resimlerini inceledik ve harici ses için 3,5 mm’lik bir ses jakı için henüz yer görmedik.

vive xr elite vr gözlüğü

vive xr elite vr gözlüğü

Açıkça bir tüketiciyi hedef alan HTC, Vive XR Elite için şirketin Demeo, Hubris dahil olmak üzere “100 yeni MR ve VR içeriği” dediği şeyi içeren bir dizi oyun odaklı içerik sunuyor (tam liste aşağıda). Bu listede Yuki, Maestro, Les Mills Body Combat, FigminXR, Unplugged, Finger Gun ve daha fazlası yer alıyor.

Lansman sonrası içerik Everslaught: Invasion’ı ve yılın ilerleyen zamanlarında Eggscape gibi tam MR oyunlarını içerecek. Bildiğiniz gibi, bir tüketici VR gözlüğü oyunlar olmadan bir hiç, bu nedenle HTC’nin en iyi oyunlardan bazılarını gözlüğe çekmek için gereken özeni gösterdiğini görmek güzel. Beat Saber yok, Tabi Meta’nın popüler ritim oyununu, doğrudan bir rakibe vermeye öncelik vermesini beklemiyoruz.

Şirket, Vive XR Elite’in bir noktada kurumsal kullanıcılar için de kullanılabileceğini ve ilerleyen zamanlarda daha fazla bilgi yayınlayacağını söylüyor.

Vive XR Elite ayrıca, 2023’te ayrı ayrı piyasaya sürülecek olan hem yüz hem de göz izleme modülleri için konektörlere sahip.

vive xr elite back scaled

Vive XR Elite Özellikleri

 • İçten dışa izleme: Geniş FOV kameralar (4), derinlik sensörü (1)
 • Geçiş: 16 MP RGB kamera (1)
 • Çözünürlük: Göz başına 1.920 × 1.920, ekran tipi(?)
 • Ekran Yenileme: 90 Hz
 • Yonga seti: Qualcomm Snapdragon XR2
 • Depolama ve Bellek: 128 GB / 12 GB
 • FOV: 110 dereceye kadar
 • Optik: Gözleme merceği
 • IPD Ayarı: Manuel, 54 – 73 mm aralık
 • Ses: Dahili açık kulaklık, harici ses(?)
 • Ağırlık: 625 gr (pil dahil), ‘gözlük’ modunda 273 gr
 • Giriş: 6DOF hareket kontrolörleri (2), elle izleme
 • Dahili Batarya: mAh(?)
 • Harici Pil: Çıkarılabilir ve çalışır durumda değiştirilebilir, 30 W hızlı şarj, 26,6 Wh, mAh(?), tipik oynatma süresi(?)

Vive XR Elite Fiyatı

Satış vergisi her eyalete bağlı olarak ABD’de büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle ABD doları cinsinden nihai fiyat, çok az satış vergisi olan veya hiç olmayan az sayıda eyalette tam olarak 1.099 dolar ile aralığın üst ucundaki eyaletlerde yaklaşık 1.240 dolar arasında değişebilir.

İşte bölgesel fiyat dökümü:

 • 1.099 Dolar (Vergi Hariç)
 • Birleşik Krallık £1,299 (Vergi Dahil)
 • DE/FR €1,399 (Vergi Dahil)

Vive XR Elite Oyunları ve İçeriği

HTC, tam bir içerik dizisi sağladı, ancak şirket hangi oyunların lansmanla ve hangi oyunların lansmandan sonra geleceği ile ilgili net bilgi paylaşmadı.

Her halükarda, Quest 2’deki en son oyunları göreceksiniz. Öne çıkan özellikler arasında Demeo, Green Hell VR, Les Mills Bodycombat, Unplugged, Hubris, Ancient Dungeon, The Last Clockwinder ve Ultrawings 2 sayılabilir.

Oyun Adı Geliştirici Türü
Demeo Resolution Games TABLETOP
Unplugged Anotherway MUSIC
Green Hell VR Incuvo ACTION
Les Mills Bodycombat Odders Lab FITNESS
Figmin XR Overlay ART
Hubris Cyborn ACTION
Silhouette Team Panoptes CASUAL
Gesture VR Nick Ladd Art & Animation ART
Everslaught: Invasion MobX ACTION
Ancient Dungeon ErThu RPG
The Last Clockwinder Cyan Ventures PUZZLE
Jupiter & Mars Tigertron ADVENTURE
Ultrawings 2 VIVE ARCADE
Hyper Dash Triangle Factory SHOOTER
Gravity Sketch VR Gravity Sketch CREATIVITY
Yuki ARVORE ARCADE
Maestro: The Masterclass Double Jack MUSIC
Player 22 Rezzil FITNESS
Magic Keys Pianova MUSIC
Finger Gun Miru ARCADE
Warplanes: WW1 Fighters Home Net Games SIM
Runner Truant Pixel ARCADE
2MD : VR Football Unleashed Truant Pixel SPORT
RuinsMagus CharacterBank RPG
Toss Agera CASUAL
Skyworld: Kingdom Brawl Vertigo Games TABLETOP
Curious Alice Preloaded, V&A, VIVE Arts ART
Last Labyrinth Amata ADVENTURE
Down The Rabbit Hole Cortopia Studios ADVENTURE
Nature Treks Greener Games WELLBEING
Mona Lisa: Beyond the Glass Emmisive, Louvre, VIVE Arts ART
YouCalligrapher Luciidream CREATIVITY
Tracing Paint: The Pollock Krasner Studio Media Combo ART
Glue Glue COLLAB
Engage Immersive Education COLLAB
Immersed Immersed COLLAB
vSpatial vSpatial COLLAB
RemindVR: Daily Meditation VIVE Studios WELLBEING
(Hi)Story of a Painting: What’s the Point Monkey Frame ART
Space Slurpies Starcade Arcade ARCADE
Enhance VR Virtuleap WELLBEING
Cosmic Flow: A Relaxing VR Experience CosmicVR WELLBEING
Crazy KungFu Field of Vision FITNESS
Flow Meditation Flow WELLBEING
Angry Birds VR: Isle of Pigs Resolution Games ARCADE
Ironlights E. McNeil ACTION
Ninja Legends Coinflip Studios ACTION
Tokyo Chronos MyDearest ADVENTURE
STYLY:VR PLATFORM FOR ULTRA EXPERIENCE Styly ART
Pieces & Peace VIVE Studios ART
Vivebrant VIVE Studios CREATIVITY
VIVE Dreaming VIVE Studios CREATIVITY
VeeR: Videos and Movies Platform Velocious Technologies MEDIA
Glimpse Mr Kite NARRATIVE
Open Brush Icosa Gallery CREATIVITY
Virtual Desktop Virtual Desktop Inc
PRODUCTIVITY
Eternal Notre-Dame (VIVE ARTS deal) VIVE Arts, Emmissive, Orange ART
TRIPP TRIPP WELLBEING
Puzzling Places Realities.io PUZZLE
Paradiddle Emre Tanirgan CREATIVITY
Gadgeteer Metanaut CASUAL
Shores of Loci Mike TeeVee PUZZLE
Containment Initiative: Reloaded Gywn Games SHOOTER
Zombieland: Headshot Fever XR Games SHOOTER
Swarm – including multi-player Champion’s Update Greensky Games SHOOTER
Sam and Max: This Time It’s Virtual! HappyGiant ADVENTURE
Mare Visiontrick Media ADVENTURE
Loco Dojo Unleashed Make Real ARCADE
Noda Noda COLLAB
Squingle Squingle Studios WELLBEING
Color Connect Sandford Tech WELLBEING
Patchworld PatchXR MUSIC
Crisis Brigade 2 Reloaded (formerly Crisis VRigade 2) Sumalab SHOOTER
Sushi Ben VR (in development, launches 2023) Big Brane Studios / nDreams ADVENTURE
Librarium Librarium Incorporated EDUCATION
PokerStars VR Lucky VR GAMBLING
Amid Evil Indefatigable SHOOTER
Tea For God (Demo For Launch) Void Room SHOOTER
Viveport Video VIVE MEDIA
VIVE Browser VIVE MEDIA
VIVE Sync VIVE COLLAB

 

Yorum yazın

TeknoVR