HTC, Vive Focus 3 için Vive Wrist Tracker (Bilek Takibi Cihazını) Duyurdu

3 dakika, Okuma Süresi

Vive Wrist Tracker Vive Focus 3 için bilek takip cihazı duyuruldu, 2022’nin Başlarında 129 Dolar’a Piyasaya Sürüyor.  HTC, CES 2022’de yeni bir VR takip cihazının tanıtımını yaptı ve bu kez 1.300 dolarlık kurumsal odaklı bağımsız VR gözlüğü Vive Focus 3‘ü hedefliyor. Bu yılın başlarında 129 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkması planlanıyor.

Vive Focus 3 için Vive Wrist Tracker

SteamVR uyumlu Vive Tracker’ın aksine, yeni Vive Wrist Tracker, Vive Focus 3’ün içten dışa izleme sistemine bağlanan ve bileğe takılan bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Bunu temelde, gözlüğün kontrol cihazlarının oda ölçeğinde izlendiği şekilde, yani gözlüğün yerleşik kamera sensörleri aracılığıyla optik olarak izlenen kızılötesi LED’ler aracılığıyla yapıyor.

HTC duyuruda, izleyicinin, denetleyicileri kullanmanın yanı sıra şirketin “gelişmiş el takibi” dediği şey için kullanıcıların bileğine veya tabanca denetleyicileri, Ping-Pong kürekleri veya aletler gibi nesnelere bağlamalarına izin veriyor.

Aşağıda bir Nerf silahının Vive Wrist Tracker ile donatıldığını ve 6 DOF ile izlenen bir sanal silah yapıldığını görebilirsiniz:

Şirket, Vive Wrist Tracker’ın Vive Focus 3’ün kumandasından %85 daha küçük ve 63g’de %50 daha hafif olduğunu söylüyor. USB-C ile şarj edilen dört saate kadar sürekli kullanım sunuyor. Kablosuz bağlantı için basit bir tek düğmeli eşleştirme özelliği içerdiğini ve ayrıca kolay temizlik için çıkarılabilir bir kayışa sahip.

el takibinin hassas doğruluğu konusunda, şirket Vive Wrist Tracker’ın duyurusunda şunları söylüyor:

“Kullanıcı izleyiciyi bileğine taktığında, yüksek frekanslı IMU verilerini ve gelişmiş bir kinematik modeli kullanarak izleyici bir süre kameranın görüş alanında olmadığında bile izleyicinin hareket yörüngelerini tahmin edebiliyoruz. Bu teknoloji sayesinde, eller izleme kamerası görüntüsünden ayrıldığında ellerinin konumunu tahmin edebiliyoruz.”

Bu yıl CES 2022’nin fiziksel kısmını atladı, ancak el takibi açısından önemli bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için bilek izleyiciyi çalışırken görmeyi dört gözle bekliyoruz.

vive wrist trackerMuhtemelen en büyük çekiciliği, konum tabanlı eğlence mekanlarına ve kurumsal kullanıcılara OptiTrack veya SteamVR baz istasyonları gibi donanım ekosistemlerinin tipik karıştırılmasından ve eşleşmesinden kaçınma yeteneği vererek nesneleri takip etme yeteneğidir. Önyükleme yapmak için, izleyici etrafında özel yerleştirme çözümleri oluşturabilmeleri için CAD dosyalarını yayınladığını söylüyor.

HTC, ilk olarak 2022’nin başlarından itibaren ABD’de Vive Wrist Tracker’ı 129 $/129 €/119 £ fiyatla piyasaya sürecek. Çok fazla bilgi vermemiş olsalar da, bu fiyatlandırmadaki para birimleri sayesinde, Vive Wrist Tracker’ı daha sonraki bir tarihte İngiltere ve AB’ye sunacağı anlamına geliyor.

HTC, Vive Wrist Tracker’a ek olarak, yeni bir şarjlı seyahat çantası ve çoklu pil şarj yuvası da dahil olmak üzere birkaç Vive Focus 3 aksesuarını daha tanıttı. İkisinin de ne zaman satışa çıkacağı ya da fiyatı belli değil. Bu süre içinde gözümüz Vive aksesuarları ürün sayfasında olacak.

Yorum yazın

TeknoVR