VIVE Focus 3 El Takibini Yeni Güncelleme İle Daha İyi Hale Getirdi

2 dakika, Okuma Süresi

VIVE Focus 3 el takibini, yeni bir ürün yazılımı güncellemesiyle, önceden tanımlanmış altı el hareketi ve daha kullanılabilir olarak sunuyor. HTC VIVE Focus 3, çift 2.88” LCD panelleri, Qualcomm Snapdragon XR2 işlemcisi, manyetik contası ve erişimi kolay değiştirilebilir pili ile etkileyici bir VR gözlüğüdür.

VIVE Focus 3’ün en heyecan verici özelliklerinden biri, yapay zeka destekli el takibidir. Yakın zamanda yapılan yazılım güncellemesi sayesinde, el izleme deneyimi daha da iyileştirildi ve bu güncelleme VR’da daha iyi kararlılık, performans ve doğruluk sunuyor. Gözlük, 26 noktalı bir iskelet el modelleme sistemi kullanarak ellerinizi gerçek zamanlı olarak takip ediyor, hızlı el hareketlerini bile yüksek düzeyde doğrulukla izleyebiliyor.

Geliştirilmiş kararlılık ve performansın yanı sıra, geliştiriciler artık önceden tanımlanmış altı el hareketini deneyimlerine kolayca entegre edebilir. “Nokta”, “Yumruk”, “Tamam”, “Beğen”, “Beş” (tüm parmaklar düz) ve “Zafer”, yakın gelecekte daha fazla hareketin dahil edileceği söyleniyor.

Bu hareketler çeşitli VR deneyimlerinde kullanılabilir. El izleme motoru OpenXR uyumlu ve kaynak açısından son derece verimli olduğundan, geliştiriciler için daha fazla el hareketi olanağı sunuyor.

Yükseltmeden sonra farkedeceğiniz ilk şey, ellerinizin VR’de daha doğal hissetmeniz. Bahsedilen el modelleme sistemi sayesinde, ister sanal bir nesneyi tutun ister sanal bir düğmeye basıyor olun, parmaklarınızı gerçek hayatta olduğu gibi kıpırdatabilir ve kapatabilirsiniz.

Başlamak için tek yapmanız gereken Focus 3 kontrol cihazlarınızı bir kenara bırakmak ve VR’deyken ellerinizi önünüzde tutmak. Dış sensörler, ellerinizi otomatik olarak konumlandıracak ve hareketlerinizi ve jestlerinizi izlemeye başlayacaktır.

VIVE Focus 3  el takibi kullanırken bilmeniz gereken bazı sınırlamalar var. Kamera çerçevesindeki karmaşık arka planların yanı sıra düşük veya dengesiz aydınlatma koşullarından kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca uzun kollu bir giysi giydiyseniz, kollarınızı sıvamanız ve bileklerinizin dört yerleşik kamera tarafından görülebildiğinden emin olmanız gerekiyor ve herhangi bir garip yan görünümden kaçınmanız gerekiyor.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, el izleme kalitesinin büyük ölçüde platforma, VR gözlüğüne ve moda bağlı olacağıdır. Örneğin, daha karmaşık deneyimler daha az güvenilir el takibi ile sonuçlanabilir.

Geliştirilmiş el izleme deneyimi, VR ortamlarında çok daha sezgisel bir şekilde gezinmenize olanak tanıyacak ve Meta evren  olanaklarını keşfeden kullanıcılar için VR’ı daha erişilebilir hale getirmede büyük bir adım olacaktır. Ayrıca, fiziksel engellerle uğraşan ve VR ile daha geleneksel bir şekilde etkileşime girmemeyen insanlar için VR’ı daha kullanılabilir hale getirerek yaşam kalitesi fırsatları sunar.

HTC VIVE’ın el takip motoru hakkında daha fazla bilgi için siteyi inceleyin.

Yorum yazın

TeknoVR