Apple Akıllı Gözlük üzerinde çalışıyor mu?

3 dakika, Okuma Süresi

Apple akıllı gözlük alanında süprizleri olacak gibi. Bütün gözler Apple’da. XR dünyası ve ötesi, görünüşe göre ünlü teknoloji yenilikçisinin Vision Pro aracılığıyla oyunun kurallarını değiştiren bir MR gözlüğü geliştirmede başarılı olup olmayacağına odaklanmış durumda.

Firma pazara çıkışından emin görünüyor. Cihazın WWDC 2023’teki tanıtımına öncülük eden Apple, çeşitli patent talepleri aracılığıyla gelecek olan cihazın birçok ayrıntısını açıkladı ve bu, resmi duyurular başlamadan önce Vision Pro’nun düzgün bir görüntüsünü oluşturdu.

Apple’ın patentli XR teknolojilerinden bazıları öngörülen Vision Pro ürününe dahil olurken diğerleri bunu başaramadı. Son zamanlarda, Apple’ın daha ucuz bir Vison Pro cihazı hakkındaki spekülasyonların ardından firma, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nden çok sayıda sürükleyici teknoloji patenti talebini yerine getirdi.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi bu hafta çok sayıda Apple XR teknolojisi dolgusunu kabul etti; bunların yanı sıra XR ve diğer 85 talep arasında Vision Pro ve akıllı gözlüklerle ilgili hususlar da var.

Apple Akıllı Gözlük üzerinde çalışıyor mu?

PatentlyApple tarafından bulunan ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi başvuruları, başa takılan cihazları (HMD’ler) kapsayan çeşitli teknoloji taleplerini içermekte.

Bazı potansiyel Vision Pro teknolojilerinin yanı sıra, patent taleplerinin HMD’nin akıllı gözlük stilini de kapsadığı görülüyor. Dikkat çekici bir şekilde, Apple’ın patent taleplerinden biri, hafif bir akıllı gözlük sürükleyici cihaz gibi görünen bir cihaza yerleştirilmiş bir “gerginlik kontrol cihazını” dönüştürüyor.

Gerginlik kontrolörü, kullanıcının akıllı gözlüklerin veya HMD’nin hareketini azaltarak cihazın operatörün yüzüne daha iyi yerleştirilmesini sağlıyor. Patent çizimi, kullanıcının kulağının yakınında, akıllı gözlük gibi görünen bir şeyin üzerinde duran gerilim kontrol cihazını gösteriyor.

Her ne kadar spekülatif olsa da, resimdeki cihazın Vision Pro’dan çok daha küçük ve daha hafif olduğu görülüyor; bu da bazı kurumsal son kullanıcılar için endişe kaynağı . Özellikle geniş bir ön ekrana ve kafa bandına sahip değil. Son söylentiler, Apple’ın Vision Pro’nun 3.499 £ fiyatından daha düşük, 1.500 ila 2.500 $ arasında indirimli bir fiyatla daha ucuz bir gözlük üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Belki de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi başvurularında görülen daha küçük “akıllı gözlükler“, boyutlarının küçültülmesine dayanarak söylentilerin daha ucuz olduğu cihaz gibi görünüyor. Ayrıntılar ayrıca daha ucuz Vision Pro’nun M-2 çipini Apple A serisi çiple değiştireceğini ve öne bakan görme özelliğini kaldıracağını da ortaya koyuyor.

Akıllı gözlük tabanlı gerilim kontrol cihazının gün ışığına çıkıp çıkmayacağı belli değil, ancak olması muhtemel. Ancak patentin daha ucuz bir Vision Pro aracılığıyla mı yoksa daha hafif bir akıllı gözlük ürünü aracılığıyla mı geleceği belli değil.

Büyük olasılıkla patentin tüketici versiyonu, gelecek Apple XR ürünlerine ilişkin mevcut tahminlerin arasında bir yerde yer alacak. Ancak, gün ışığına çıkan önceki Apple patent başvurularına bakıldığında , pazarın er ya da geç berekete kavuşabileceği görülüyor.

Ek olarak Apple, 85 patent talebinden optik modüller, foveated ekran sistemleri, lens montaj sistemleri ve ayarlanabilir lenslere sahip dalga kılavuzlu ekran sistemi gibi MR gözlüğü ilgili teknolojileri de doldurdu.

Vision Pro Mart 2024’te mi geliyor?

Bloomberg’in yakın tarihli bir raporuna göre Apple’ın, Vision Pro karma gerçeklik gözlüğü Mart 2022’de piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor.

Apple, HMD’yi Ocak ayında tanıtmayı planladı ancak dağıtım ve cihaz testlerinin sonlandırılmasıyla ilgili bazı sorunlarla karşılaştı.

Bu aksaklıklara rağmen Apple, merakla beklenen premium MR gözlüğünü 2024’te piyasaya sürme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Gözlük ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallık’ta satışa sunulacak.

Yorum yazın

TeknoVR