Apple AR Akıllı Gözlük Desteğini Yeni Patentle Yeniden Canlandırıyor

Apple AR akıllı gözlük ile Watch ve AirPods giyilebilir cihazları gibi cihazları iPhone'larına da bağlayabilir. Bunu yapmak, AR akıllı gözlüklerin işlenmesini kolaylaştırmaya yardımcı olacak ve daha fazla verimlilik ve güç yönetimi sağlayacak.

4 dakika, Okuma Süresi

Raporlar, Apple’ın şirketin Vision Pro gözlüğünün piyasaya sürülmesini destekleyebilecek bir çift Apple AR akıllı gözlük üzerindeki çalışmaları potansiyel olarak hızlandırabileceğini ortaya çıkardı.

Geçen hafta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPO) yapılan başvurulara göre Cupertino merkezli firma, başa takılan ekran (HMD) planlarının ana hatlarını çizdi. Bununla birlikte şirket, bildirimleri ve görüntüleri görüntülemek, müzik dinlemek ve daha fazlasını yapmak için dijital taç özelliğini kullanabilecek.

Önerilen akıllı gözlüklerle Apple hayranları, Watch ve AirPods giyilebilir cihazları gibi cihazları iPhone’larına da bağlayabilir. Bunu yapmak, AR akıllı gözlüklerin işlenmesini kolaylaştırmaya yardımcı olacak ve daha fazla verimlilik ve güç yönetimi sağlayacak.

Pastanın Daha Büyük Bir Dilimi (Grafik)

Cihazla ilgili haberler, teknoloji devinin 5 Haziran’da Dünya Çapında Geliştirici Konferansı (WWDC) 2023’te görücüye çıkan Vision Pro gözlüğünün piyasaya sürmeyi hedeflemesiyle birlikte geliyor.

O tarihten bu yana şirket, AR destekli ön camlar ve kontroller de dahil olmak üzere gelecekteki cihazlar için çok sayıda patent başvurusunda bulundu.

Apple ayrıca amiral gemisi sürümünün piyasaya sürülmesinden sonra Vision Pro’nun daha bütçe dostu bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planlıyor. Firma bazı işlevselliklerin özelliklerini düşürebilirken, uygun maliyetli Vision Pro, orijinal gözlüğünün hayranları için daha fazla erişilebilirlik sağlamayı umuyor.

Kurumsal firma, XR çözümlerinin önde gelen sağlayıcısı olarak sürükleyici teknoloji pazarına girmeyi hedefliyor. Bu, Meta Platformlar, HTC VIVE, Lenovo ve diğerleriyle artan rekabetin ortasında geliyor.

Bu ilerleme aynı zamanda gelecekteki Quest Pro cihazları için geçen hafta LG ile Meta güvenli mikro ekranlar olarak da geliyor.

Apple 12 Eylül Etkinliği

Duyuru, Apple’ın Salı günü Pasifik Saatiyle 22:00’de gerçekleşecek olan devasa ürün tanıtımından sadece birkaç gün önce geldi. Şirketin iPhone 15, AirPod ve Watch ürünlerini tanıtan ünlü marka, etkinliği dünya çapında sosyal medyada ve web sitesinde canlı olarak yayınlandı.

Medyada dolaşan dedikodulara göre, yaklaşan ürün serisinin USB-C şarjlı ve bağlantılı iPhone’ları içereceğini söylüyor. Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın Avrupa Birliği düzenlemelerine uyum sağlamak amacıyla standart ve Pro cihazlarında Lightning kablolarından uzaklaşacağını bildirdi.

Ek güncellemeler arasında anında bildirimler için yeni Dinamik Ada, daha küçük telefon çerçeveleri ve daha güçlü, daha hafif bir form faktörü için titanyum kasa yer alıyor. Pro modelleri ikincisini ve A17 biyonik yonga seti yükseltmesini alacak.

Benzer şekilde Meta Platforms, geçen yıl Meta Quest Pro ve Ray-Ban Stories akıllı gözlüklerini piyasaya sürerek ürün lansmanlarında birleşik bir yaklaşıma yol açtı.

Apple XR Patentleri, Yükseltmeleri ve Yenilikleri

Apple kısa süre önce USPTO’ya bir fikri mülkiyet (IP) dalgası sundu; bu, akıllı cam yenilikleri için büyük bir itici güç olduğunu gösteriyor. Ekim 2021’de şirket, gelecekteki akıllı gözlük prototiplerinde ve ürünlerinde uygulamayı hedeflediği gelişmiş yüz biyometri teknolojilerine yönelik planlarını sundu.

Bunlar, sağlık, egzersiz ve yüz izleme araçları gibi görevlere yönelik biyometrik okumaları iyileştirmek amacıyla içe bakan lenslerle sensör hizalamasını artıracaktır.

Apple’ın akıllı gözlük hamlesi, görüntüleri mikroOLED ekranlar yerine doğrudan retinaya ışınlayacak deneysel ekranları da ortaya çıkardı.

Önerilen Doğrudan Retinal Projektör, çok uzakta olmayan cihazın kullanıcılarının, kötü kalibre edilmiş kulaklık ekranlarından kaynaklanan hareket tutması ve yan etkilerden kaçınmasına olanak tanıyacak.

O dönemde şirket, konaklama-yakınsama uyumsuzluğunu şöyle açıklamıştı:

Akomodasyon-yakınsama uyumsuzluğu, bir VR veya AR sistemi, kullanıcının iki gözünün stereo yakınsamasına dayanarak beynin beklediği derinlikle eşleşmeyen sahne içeriği üreterek kullanıcının beynini etkili bir şekilde karıştırdığında ortaya çıkar

Bir dizi ürün yeniliğiyle Apple, pazardan daha büyük bir pay alarak sürükleyici donanım pazarını fethetmeyi hedefliyor.

Apple daha önce AR akıllı gözlük planlarını bu yılın başlarında rafa kaldırmıştı ancak son güncellemeler, prototipin geliştirilmesine devam edileceğinin açık bir sinyalini veriyor. Bunun önümüzdeki beş ila on yıl içinde kurumsal ve tüketici düzeyinde XR’nin benimsenme oranlarının artmasını sağlayacağını umuyoruz.

Apple’ın AR Ekranlarını ve Tedarik Zincirlerini Güvenceye Alma ‘Arayışı’

Haber, Apple’ın akıllı gözlük teknolojileri için Çinli AR bileşenleri üreticisi Luxshare’e ulaştığını ortaya koyan raporların ardından geldi.

Apple daha önce Tayvanlı şirket Pegatron’un Apple’ın AR planlarından çekilmesinin ardından anlaşmazlığa düşmüştü . Bu, Apple’ı gelecek kulaklıklar için tercih edilen AR bileşenleri sağlayıcısı olmaktan vazgeçmeye zorladı.

Ancak bu, ABD’li teknoloji devinin Vision Pro ve akıllı cam hedefleri için daha ucuz bileşenleri güvence altına almak amacıyla Luxshare ile ortaklık kurmasına olanak sağladı. Tedbirler aynı zamanda Washington ile Pekin arasında devam eden ticaret savaşına rağmen ABD ile Çin arasındaki tedarik zincirlerinin daha güvenli olduğunu gösteriyor.

Dahası, devam eden COVİD-19 salgını, Foxconn’un Shenzhen’deki fabrikasında üretimin durdurulmasını tetikledi ve bu da Apple’ın küresel üretkenliği açısından daha fazla baş ağrısına yol açtı.

Ancak Nikkei Asia raporunda Foxconn’un sektör ortağı için daha ucuz bir AR cihazı üreteceği ve kaynaklara göre “seri üretimi otomatikleştirmeye ve Apple’ın genel maliyetleri düşürmesine yardımcı olmak için üretim performansını iyileştirmeye” odaklanacağı belirtildi.

Apple’ın Vision Pro maliyetlerindeki gelişmeler , başlangıçtaki üretim hedeflerini engelledi ve beklenenden küçük tahminler nedeniyle şirketi bu hedefleri düşürmek zorunda bıraktı.

Luxshare’in ürün montaj tahminlerini, Apple’ın beklenen 1 milyon biriminden yaklaşık 400.000 adede düşürmesi bekleniyor. Vision Pro ve diğer cihazların tam işlevsellik için iki üniteye ihtiyacı vardır. Trilyon dolarlık kuruluş, o dönemde Sony ve TSMC tarafından sağlanan bileşenlerle ilgili diğer endişelerini de dile getirmişti.

Yorum yazın

TeknoVR