Zenith VR Rehberi, VR MMO Oyununda Dikkat Etmeniz Gerekenler

9 dakika, Okuma Süresi

Zenith VR rehberi, VR MMO oyununda dikkat etmeniz gerekenler. 27 Ocak 2022’de çıkışını gerçekleştiren ve VR MMORPG türüyle ilgi çeken Zenith The Last City oyununa başlamayı düşünüyorsanız yada hali hazırda oynayıp bu bilgileri kaçırdıysanız başlangıç rehberimize hoşgeldiniz.

Oyunun resmi Discord’unda belirtildiği gibi: “Zenith, hem fantezi hem de siberpunk unsurları içeren fütüristik bir fantezi dünyasında geçiyor” ve şimdiden VR oyuncuları için benzersiz bir deneyim olarak karşımıza çıkıyor. Oculus Quest, PC VR ve PSVR dahil tüm VR platformda çıkışını yapan oyunu gelin dirlikte inceleyelim.

Zenith VR Rehberi, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zenith The Last City’e hazırlanmak ve maksimum seviyeye çıkmak istiyorsanız, başlamak için bilmeniz gereken her şeyi gösteren kısa kılavuzumuza hoşgeldiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve güncellemeleri takip etmek için @ZenithMMO‘yu takip edere Discord kanallarına katılabilirsiniz. Kılavuzumuza başlayalım.

1-) Karakter Oluşturma

Zenith’te oynamadan önce yapacağınız ilk şey bir “Shard” – bir sunucuya katılmak. En iyi deneyim için bölgenizdeki bir shardı seçmeye çalışın. Altlarında yazan düşük,orta ve yüksek şeklindeki sınıflandırmalarına bakarak gireceğiniz shardın ne kadar dolu olduğunu anlayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir şey: Hemen hemen tüm MMO’ların ilk birkaç gününde, sunucular hızla ölçekleniyor ve taleplere göre optimize ediliyor. Sunucu durumları vb. ile ilgili güncellemeler için Zenith’in Discord veya Twitter’ına göz kulak olmak yararlıdır.

zenith the last city başlangıç rehberi

Şimdi Zenith The Last City’e başlamak için karakter oluşturma kısmına başlayalım. Karakter yapınıza bakmadan önce, temel görünümünüzden memnun kalana kadar bazı özelleştirilebilir ayrıntılarla oynayabilirsiniz. Karakter özelleştirmesi şu anda yüz tipleri, ten renkleri, göz renkleri, saç vb. ile oldukça sınırlıdır, ancak Ramen VR yakında karakterleri özelleştirmek için çok daha benzersiz yollar ekleyeceklerini belirtti.

Daha sonra iki sınıf arasında seçim yapabilirsiniz: bıçak ustası veya büyücü. Esasen, çift bıçaklı yakın bir yakın dövüş stili mi yoksa sihir kullanan menzilli bir stil mi tercih edeceğinize karar veriyorsunuz. Bu iki sınıf içinde seçilebilecek üç rol vardır: tank, DPS veya Destek.

  • Tank: Savunma gücü yüksek ve takımın öncü karakteri.
  • DPS: Saniyede en fazla hasarı vermek için yapılmıştır
  • Support: Zor anlarda takıma destek olmak ve takım arkadaşlarınızı sağlıklı tutmak için bulunuyor.

Kendiniz için doğru sınıfı ve rolü bulmak, oyunu nasıl oynayacağınız konusunda büyük bir faktör olacaktır, bu nedenle, ilerlemeniz için size en uygun olanı kesinlikle düşünün.

Alt sınıfları istediğiniz zaman değiştirebileceğinizi unutmayın, tekrar değiştirmeden önce 60 saniye beklemeniz yeterlidir. Her alt sınıf, bu kılavuzun yayınlandığı tarihte maksimum seviye 40’a ulaşabiiliyor, ancak bu gelecekte değişebilir. Ayrıca, alt sınıfınızın seviyesini deneyim kzanarak hızlıca yükseltebilirsiniz.

2-) Önemli Ayarlar

Zenith The Last City’e başlamadan önce ayarlar bölümüne bakmakta bir fayda var çünkü değiştirmek isteyebileceğiniz bir çok seçenek var.

Öncelikle konfor ayarlarını gerçekten araştırın. Eğer motion sickness sorunu yaşayan bir oyuncuysanız smooth motion yerine angle turns seçeneğini aktif edebilirsiniz fakat eğer tecrübeli bir oyuncuysanız her şeyin rahatça yapılabileceği ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Motion sickness’tan gerçekten muzdarip olanlar için bir seçenek olarak, tüm hareketleri üçüncü şahıs olarak bile yapabilirsiniz, bu da bazı oyuncular için rahatsızlığı önemli ölçüde azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Deneyimi herhangi bir zamanda rahatsız edici bulursanız, sadece oturun, duraklatın ve yeniden yönlendirin çünkü oyunu oturarakta oynayabilirsiniz.

İkincisi, diğer oyuncularla nasıl etkileşim kuracağınıza karar verin. Varsayılan olarak, yakındaki oyuncular tarafından duyulabileceksiniz ve bunu istemiyorsanız kendinizi ve diğerlerini de duymak istemiyorsanız, sessize almanız gerekecektir.

Zenith The Last City’i PC’den oynuyorsanız, PC’nizin neler yapabileceğine ve tercihlerinize bağlı olarak ince ayar yapabileceğiniz bazı grafik ayarları vardır. Ayrıca yayıncı ayarlarınızı, izleyicilerinize gösterilen kameranın farklı bir bakış açısından olması için değiştirebilirsiniz.

Üçüncü şahıs moduna geçerken yeşil oku almak, kamerayı kaldırmaktır ve arkadaşlarınızla Zenith The Last City içerisinde eğlenceli selfie’ler çekmenin harika bir yolu olabilir.

3-) Tek Başınıza Maceraya Atılmak Tehlikeli Olabilir

Bunun kadar tehlikeli bir dünyada, arkadaşlarınızla oynarsanız veya yeni arkadaşlar edinirseniz çok daha kolay (ve daha eğlenceli) olacaktır. Loncalar, grup olarak ilerlemeniz için en iyi yol olacak ve dünyadaki insanlara yaklaşarak ve kavrama düğmesini basılı tutarken onlara nişan alarak yeni arkadaşlar ekleyebilirsiniz.

Bu eylemi tekrarlamak daha sonra onları loncanıza eklemenize, daha kolay ekip çalışmasına ve oyunu bir parti olarak oynamanıza olanak tanır, bu özellikle birlikte çalışan farklı alt sınıflarınız varsa faydalı olacaktır.

Görevleri tamamlamak için oyuncu olmayan karakterlerle (NPC’ler) konuşmak ve sizin için hangi görevleri olduğunu görmek isteyeceksiniz. Ana görevlerinizin yanında size yan görevler sunacaklar ve bunları istediğiniz zaman ilgili sol elinizle VR kontrol cihazınızdaki üst düğmeye basarak takip edebilirsiniz.

Bu size, elinizin arkasında görev işaretçilerini, canavarları ve partinizin üyelerini görebileceğiniz bir mini harita gösterir. Ayrıca mevcut görevlerinizin kısa bir açıklamasını görüntüleyerek dikkatinizin dağılması durumunda tekrar yola çıkmanızı sağlar. Hedeflerinizin üzerinde dünyada ışık huzmeleri göreceksiniz, bu yüzden nereye gittiğinizi görmek daha kolay olacak.

zenith the last city başlangıç rehberi

Birlikte çalışırken, savaş sırasında düşerlerse takım arkadaşlarınızı diriltmek de mümkün! Bir oyuncuyu diriltmek için, düşen oyuncunun yakınında kırmızı bir “can simidi” arayın ve ellerinizi yakınında tutun.

Oyuncuya yaşam gücünün yönlendirildiğini göreceksiniz ve oyuncu oldukça hızlı bir şekilde geri dönecek (daha fazla oyuncu yardım ederse daha hızlı). Eğer tamamen ölürseniz bu hiç sorun olmayacaktır çünkü dua eder gibi  el hareketi yaparsanız en yakın kontrol noktasına dönüp takımınıza katılabilirsiniz.

Başlangıç seviyesi için yemek yaparak kendinizi nasıl hayatta tutabileceğinizi ve diğer oyuncuları nasıl daha hızlı diriltebileceğinizi öğrenseniz iyi olur.

Dünyayı keşfederken, yemeklere ve atıştırmalıklara dönüştürebileceğiniz malzemeler bulacaksınız. Şehirde oldukça erken seviyelerde size tarifler öğretecek Brimm’i bulmayı unutmayın çünkü hem yemek yaparken eğlenecek hemde kendiniz ve partinizi daha kolay hayatta tutabileceksiniz.

4-) Dünyayı Keşfetmek

Zenith The Last City’de her şey ölçeklenebilir bir dünya içerisinde bulunur. Örneğin, eğer yüksek bir alandan düşerseniz yüksek dayanıklılığınız olmadığı için ölme ihtimaliniz olacaktır. Yaptığınız her şey dayanıklılık içerdiğinden, dayanıklılığınızı artırmayı erken bir öncelik haline getirmek isteyebilirsiniz.

Amara’nın Gözyaşları adlı sırları bularak ve onları Amara tapınağına götürerek dayanıklılığı artırabilirsiniz. Dayanıklılık puanları kazanmanın bir başka yöntemi de, ilk görevleri size dayanıklılık artışı sağlayan Mika adlı bir karakter için görevler yapmaktır.

Dayanıklılığınız yeterince yüksek olduğunda haritanın etrafında koşabilir, daha uzun süre savaşabilir ve daha yükseğe tırmanabilirsiniz. Bu, bir Zenith’in süzülme yeteneği, uzun mesafeli seyahat etmek için oldukça yaygın bir yol haline gelebileceğinden, keşfetmeye ve dramatik bir şekilde ilerlemeye yardımcı olur.

Yine, ayarlarınızı rahat olacak şekilde değiştirin ve ardından kontrol çubuklarını veya bir kuşun kanat açıklığını taklit eden bir hareketi kullanarak uçun ve daha fazla alana erişmek için gökyüzünde uçun.

5-) Karakter Geliştirme

Zenith The Last City içerisinde ilerlemenizi hızlandırmak için erkenden bakmak isteyeceğiniz birkaç ekstra şey var: Godstones ve World Events.

World Events, aynı alanda bulunan oyuncuların ortak olarak savaşıp büyük bir bossu alt etmeye çalışacakları etkinlikler olarka karşımıza çıkıyor. Zor olsada başarılı bir şekilde tamamlandığında büyük ödüller elde edebilirsiniz. Bunlar, seviye atlamaya başlamak için çok kullanışlıdır ve her ortaya çıktıklarında yapmaya değerdir.

Godstones, farklı alt sınıflarla ilişkili yetenekleri güçlendirmek için kullanılır. Örneğin, bir alt sınıf size kısa bir süreliğine hız artışı sağlayabilir veya hasarınızı artırabilir. Bunlar, alt sınıflardaki belirli Godstone Hareketlerine bağlıdır ve avantajlarını elde etmek için etkinleştirilmeleri gerekir. Godstone’lar kullanıldıkça seviye atlayacak ve sizi daha güçlü bir hale getirecektir.

Daha iyi bir ganimet elde etmek veya kendiniz yapabilmek gibi bir şansınız yoksa bir rol yapma oyununa ne eğlenceli diyebilir misiniz? Tabiki hayır bu yüzden Zenith The Last City içerisinde Enhancement Stations ve Synthesis Machine ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Siz Zenith The Last City ve VR MMORPG sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizler ile yorumlarda veya forumlarda paylaşabilirsiniz. Zenith The Last City inceleme yazımızda görüşmek üzere.

Yorum yazın

TeknoVR