Zenith VR İncelemesi – VR MMO

5 dakika, Okuma Süresi

Zenith VR incelemesi. Geçtiğimiz ay çıkışını yapan bu oyunu deneme fırsatı bulduk ve sizler için, Zenith VR incelemesini hazırladık. Gelin birlikte Zenith The Last City incelememize geçelim.

Zenith VR İncelemesi – Zenith The Last City Nedir?

Zenith The Last City incelememize bu oyunu özel yapan durumdan bahsederek başlayalım. Her ne kadar VR şimdiye kadar bir çok farklı çok oyunculu oyuna ev sahipliği yapmış olsa da VR MMO türünde bir oyun ile daha önce karşılaşmamıştık. Evet Zenith The Last City diğer bir çok MMO gibi kendi karakterinizi oluşturabileceğiniz, bir sınıf seçebileceğiniz ve eşya geliştirmelerinden tutun yemek yapmaya kadar farklı etkinliklere katılabileceğiniz MMO oyun sistemini sanal gerçeklik ile buluşturuyor.

Daha önce Sword Art Online izleyip benzeri bir oyunun içerisinde olmayı hayal ettiyseniz sizin için iyi bir haberimiz var diyebiliriz. Zenith The Last City ile bu tecrübeye çok yakın bir macera yaşayabilirsiniz. Peki oyun içerisinde neler ile karşılaşacaksınız?

1-) Savaş Mekanikleri

Zenith The Last City incelememizin ilk konusu oyunun savaş mekanikleri ile ilgili. Oyun içerisinde kontrolcünüzü kullanarak yapabileceğiniz hareketlere göre atanmış becerileriniz var. Yani sağdan sola, yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarı ve eliniz sabitken kullanabileceğiniz temel becerileriniz dışında kontrolcünüzdeki B tuşu ile kullanabileceğiniz bir adet kaçınma becerisine sahip oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Zenith’i bu konuda başarılı yapan bir diğer konu ise oyunda bulunan 3 temel sınıfın hasar, destek ve tank olmak üzere üçe ayrılan alt sınıflara sahip olması. Yani isterseniz Blade Master sınıfını hasar temelli veya tank olarak oynayabilirsiniz eğer biraz daha macera isterseniz bu sınıfı destek bile yapabilirsiniz.

Sınıf sisteminin dışında ise her sınıf içerisinde aktif edebileceğiniz 8 adet beceri bulunuyor fakat malesef bunlardan sadece 4 tanesini hareketlerinize atayabiliyorsunuz bu yüzden becerilerinizi dikkatli seçmenizde fayda var.

Bunların dışında becerilerinize God Stone adı verilen ve becerilere özel olarak düşen taşları toplayarak seviye atlatıp daha fazla vurmasını veya daha fazla kalkan vermesini sağlayabilirsiniz.

vr mmo oyunu zenith: the last city

2-) Craft ve Upgrade

Zenith The Last City incelemimizin bir sonraki kısmında craft ve upgrade sisteminden bahsedeceğiz. Oyunun en eğlenceli kısımlarından birisi kesinlikle yemek yapmak. Yemek yapabilmek için öncelikle her oyunda olduğu gibi gerekli malzemeleri toplamanız gerekiyor ama merak etmeyin asıl eğlence bundan sonra başlıyor.

Menünüz üzerinden ulaşabileceğiniz bir yemek pişirme istasyonuna sahipsiniz ve bu istasyonda tencere, tava, kesme tahtası ve bu ürünleri hazırladıktan sonra birleştirebileceğiniz bir cihaz bulunuyor. Siz yapmak istediğiniz yemeğin tarifini takip ederek kendinizi yer yer hamur pişirirken yer yer tencerede süt kaynatırken buluyorsunuz ve evet her adımı tek tek siz gerçekleştiriyorsunuz.

Eşya geliştirme kısmı maalesef yemek pişirmenin yanında biraz hafif kalmış çünkü yükseltmek istediğiniz eşyanızı bir cihaza koyup istediğiniz yükseltmeyi seçtikten sonra işlem tamamlanmış oluyor. Etkileşim kısmını göz ardı ederseniz yine de kendi içerisinde yeterli bir geliştirme sistemine sahip. Eşyalarınızın hasarlarını veya savunmalarını yükseltip ek özellikler eklemeniz mümkün.

zenith vr i̇ncelemesi

3-) Sosyal Etkileşim

Zenith The Last City imcelememizin  üçüncü kısmında diğer oyuncular ile etkileşimlerimize bakacağız. Oyun içerisinde sesinizi ve kulaklığınızı aktif ettiğiniz takdirde etrafınızdaki diğer oyuncular ile direkt etkileşime girip sohbet edebilir görevleri beraber yapabilirsiniz. Bunların dışında daha detaylı bir etkileşim için oyunda 3 farklı özellik bulunuyor Guild, Dungeons ve World Events.

Öncelikle seviye kasma ve eşyalarınızı geliştirme aşamasında öncelikle size World Events yardımcı oluyor. İsminden de tahmin edebileceğiniz üzere bu etkinlikler dünya üzerinde rastgele belli oluyor ve o sırada katılmak isteyen tüm oyuncular ile birlikte tamamlayıp tecrübe puanınızı elde edebiliyorsunuz.

Tecrübe dışında birde eşya elde etmek isterseniz daha kısıtlı sayıda oyuncu ile haritanın belirli bölgelerinde bulunan zindanlara gidebilir ve birlikte tamamlamaya çalışabilirsiniz. Zindanlar tam bir takım çalışması istiyor o yüzden partinizi dikkatli seçmenizi tavsiye ederiz.

Son olarak bu iki etkinliğe katılmak için takım arkadaşı bulma konusunda zorlanıyor veya sohbet edebileceğiniz bir arkadaş grubu kurmak istiyorsanız klanlar altında toplanabilir ve hem birlikte vakit geçirebilir hem de etkinlikler planlayarak hızlıca birlikte seviye atlayabilirsiniz.

zenithvr mmorpg scaled

4-) Ulaşım

Oyun içerisinde bir yerden bir yere gitmede kullanabileceğiniz iki temel sistem bulunuyor. İlki harita üzerinde bulunan ışınlanma noktaları. İkincisi ise daha eğlenceli olan Glide yani süzülme sistemi. Eğer havadayken kullarınızı iki yana açarsanız karakteriniz havada süzülerek hafif bir uçma gerçekleştirecek.

Zenith The Last City  incelememizin sonunda genel bir yorum yaparak yazımızı sonlandıralım. Zenith The Last City şuan için Steam’de en çok satan oyun olarak listeleniyor ve bu konuda hakkını vermek lazım çünkü yapmak istediği şeylerin çoğunu tamamen sorunsuz olmasa da şuan için iyi bir şeklide başarıyor gibi görünüyor.

Tabi ki yüksek oyuncu sayısı şuan için serverlarda yoğunluğa ve oyunda ciddi bir gecikmeye sebep oluyor fakat firma bu konuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve en kısa zamanda sorunun ortadan kalkacağını dile getirdi. Yani tamamen sorunsuz bir oyun olmasa da söylediklerini yerine getirmiş veya getirmeye çalışan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor Zenith VR.

Oyunu almayı düşünen okurlarımız Steam üzerinden alabilirler ve bu tarz bir oyun için gayet ideal bir fiyat.

Umarız Zenith The Last City incelememizi beğenmişsinizdir. Lütfen fikirlerinizi yorumlarda bizler ile paylaşın.

Yorum yazın

TeknoVR