XR Spor, XR Alanından Yararlanmaya Hazır

8 dakika, Okuma Süresi

XR Spor alanından faydalanması için bir çok yenilik görüyoruz. Başlangıçta çoğu kişi XR’ı özellikle oyun alanı için tasarlanmış bir yenilik olarak gördü, ancak hızla dünya çapında yeni kullanım örneklerinin ortaya çıktığını görüyoruz. Günümüzün XR inovasyonları, perakende sektöründe iyileştirilmiş müşteri deneyimlerinden otomotiv üreticileri arasında daha iyi işbirliğine ve sağlık hizmetlerinde gelişmiş eğitime kadar her şeyi güçlendiriyor. 

Spor, XR alanından yararlanmaya hazır başka bir sektör olabilir. Son birkaç yılda, bir dizi farklı spor organizasyonu, üyelerini eğitmek, hayran kitlesini eğitmek ve metaverse deneyimleri oluşturmak için genişletilmiş gerçekliğin olanaklarını denemeye başladı. 

Spor’da XR’nin Yükselişi 

Bir çok spor alanında, XR’nin faydalarını keşfetmek söz konusu olduğunda odaklandığı ana alanlar pazarlama, müşteri bağlılığı ve marka bilinirliğidir.  

Metaverse” talebi devam ederken ve şirketler dağıtılmış tüketicileri ile dijital olarak etkileşim kurmanın yeni yollarını ararken, XR spor takımları, eğlence sağlayıcıları için hedef kitleleriyle bağlantı kurmaları için olağanüstü bir yol sunuyor. 

Kasım 2022’de Japon elektronik devi Sony, özellikle spor etkinlikleri için devasa metaverse havuzu ortamları oluşturmak amacıyla “Beyond Sports”u satın aldı. Beyond Sports, 3D animasyonlarda kullanılan gerçek dünya verilerini geliştirmekten sorumlu bir şirket. Sony’nin markayı satın alması, şirkete beyzbol, tenis, futbol ve daha fazla spor deneyimi için gerçek zamanlı 3D içerik oluşturmak için sürükleyici içeriğe kapsamlı erişim sağladı.  

Sony, XR ortamının muhteşem spor deneyimleri için sahip olduğu potansiyeli bize tanıtan ilk şirket değil. Eylül 2022’de Fox Corporation, NFL Sunday prodüksiyon setine karma gerçeklik yayın araçlarını tanıttı. Karma gerçeklik kullanımı, Fox şirketinin ilgi uyandıran artırılmış içerikle spor hayranları için daha sürükleyici yayın deneyimleri oluşturmasına olanak sağladı. 

Superbowl sırasında Verizon ve Pepsi devre arası gösterisi için sürükleyici bir 360 derecelik Web AR portalı deneyimi yarattı. Bu portal, hayranların sanatçıları canlı olarak izlemesine ve farklı sahne görünümleri arasında hızla geçiş yapmasına izin verdi.  

Spor şirketleri, daha sürükleyici ve ilgi çekici XR içeriği aracılığıyla farklı kitlelere ulaşmanın yeni yollarını hızla keşfediyor. Bu, özellikle yeni nesiller spor ortamına girerken önemli, ne de olsa araştırmalar, genç spor hayranlarının yaklaşık %46’sının içeriği akıllı telefonlarda ve tabletlerde izlemeyi tercih ettiğini gösteriyor.  

XR ile spor grupları, taraftarlarını takımlarda daha aktif katılımcılar haline getirebilir. Örneğin, futbol kulüpleri, kullanıcıların en sevdikleri oyuncuların yanında becerilerini geliştirmelerine veya takım üyeleriyle ilginç sohbetler yapmalarına olanak tanıyan sanal gerçeklik uygulamaları sunabilir. 

xr spor, xr alanından yararlanmaya hazır

XR Spor İçin XR’nin Faydaları 

XR, daha sürükleyici hayran deneyimleri yaratmak isteyen spor takımları ve eğlence şirketleri için harika bir araç. Bununla birlikte, spor ortamı için XR’nin potansiyeli sadece reklam ve tanıtımın çok ötesine geçiyor. XR ayrıca spor tutkunları için mekan içi deneyimi geliştirmek için güçlü bir araç olabilir. Örneğin AR uygulamaları, kullanıcıların bir futbol stadyumuna vardıklarında koltuk konumlarını daha kolay bulmalarına yardımcı olabilir veya maçtan önce her takım hakkında bilgiler sağlayabilir. 

Spor salonları, sezonluk bilet sahiplerine benzersiz ve “özel” deneyimler sunmak için XR’yi kullanabilir. Örneğin, kullanıcılara, holografik oynatıcılarla sanal “buluşmaların” keyfini çıkarmalarına izin veren bir VR veya MR gözlüğüne erişim verilebilir. Bu tür bir sonraki düzey sürükleyici deneyimin örnekleri, dünya çapındaki spor etkinliklerinde şimdiden ortaya çıktı. 

Örneğin, Euro 2020 turnuvası sırasında Deutsche Telekom, taraftarların bir akıllı telefon uygulaması kullanarak Alman futbol takımının bazı yıldız oyuncularıyla sanal olarak poz vermesine izin verdi. XR ile spor salonları ve grupları, canlı bir etkinliğin keyfini çıkarmak ve deneyimlemek için aktif olarak davet edebilecekleri katılımcı sayısını bile artırabilir. 

Tıpkı şirketlerin bugün mekanlara bizzat katılamayan müşteriler için “sanal etkinliklere” ev sahipliği yapması gibi, spor şirketleri de stadyumun biletleri zaten tükendiğinde kullanıcıların bir maçta kendi “sanal koltuklarını” almalarına izin verebilir. Bu sadece daha fazla gelir fırsatına kapı açmakla kalmıyor, aynı zamanda taraftarların tuttukları takımlarla etkileşim kurarken daha sürükleyici bir deneyim yaşayabilecekleri anlamına geliyor; bu, sadece TV’de bir yayın izlemenin temellerinin ötesine geçiyor.  

Spor ortamındaki XR, sürükleyici eğitim fırsatlarıyla kilit oyuncuların becerilerini geliştirmeye bile yardımcı olabilir. Dokunsal geri bildirim araçlarını, sensörleri ve yapay zekayı kullanan spor takımları, bir antrenman sırasında bir oyuncunun teknikleri ve metodolojileri hakkında hızla bilgi toplayabilir. Ne kadar çok veri yakalarlarsa, oyunculara becerilerini nerelerde geliştirebilecekleri konusunda o kadar kesin rehberlik ve içgörü sağlayabilirler. 

Spor takımı yöneticileri, sanal gerçeklik sayesinde, sahaya erişim olmadığında bile takım üyelerinin her yerden sürükleyici antrenman seanslarına katılmasına izin verebilir. Bu, profesyonellerin aşırı seyahat ve masrafa ihtiyaç duymadan farklı rekabet ortamlarına önceden hazırlanmalarına yardımcı olabilir. 

xr spor, xr alanından yararlanmaya hazır

Spor Alanında XR’nin Büyük Potansiyeli Var mı? 

XR, insanları sanatçılar, yaratıcılar ve benzersiz deneyimlerle bir araya getiren güçlü bir araç olarak eğlence ve sanat sektöründe değerini şimdiden kanıtladı. Aynı şekilde, genişletilmiş gerçeklik teknolojisi de spor ortamına olağanüstü faydalar sağlayabilir. Spor liderleri, doğru teknolojiyi kullanarak oyuncular hakkında gerçek zamanlı olarak bilgi toplayabilir ve bir takımın her üyesine veri odaklı rehberlikle antrenman sunabilir. 

XR ayrıca spor gruplarına, hem XR unsurları eklenmiş hibrit yüz yüze deneyimler hem de sanal akışlar aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki hayranlar ve müşterilerle etkileşim kurmanın benzersiz bir yolunu sunacak. Hatta XR, etkileşimi artırmaya ve spor şirketlerinin konu yaklaşan etkinlikler için bilet satmaya geldiğinde alıcıların daha fazla ilgisini çekmesine yardımcı olabilir. 

Spor alanındaki XR’nin tam potansiyeli henüz görülmese de, spor takımlarının, profesyonellerin ve ajansların sürükleyici teknolojiden kesinlikle yararlanabileceği açık görünüyor.  

Yorum yazın

TeknoVR