META’nın Sanal Gerçeklik Gözlükleri İçin Yeni XR Ar-Ge Çalışmalarını Tek VR Gözlükte Sunmak İstiyor

Meta, yeni prototipin son teknoloji Ar-Ge'sini pazarda uygulanabilir bir VR Gözlüğe yerleştireceğini söyledi. Meta Reality Labs Görüntü Sistemleri Araştırma Direktörü Douglas Lanman'a göre Mirror Lake, elektronik değişken odaklı lensler, çoklu görüntülü göz izleme, holografik yassı lensler, gelişmiş geçiş, ters geçiş ve lazer arka ışığı içerecek. gözlük benzeri bir form faktörü. Bunları kısaca tek tek inceleyelim.

5 dakika, Okuma Süresi

Meta Sanal Gerçeklik gözlükleri için yeni XR ar-ge çalışmaları ile ilgili açıklamalar yaparak, VR gözlük teknolojisi yeniliklerini tek bir gözlükte toplamaları planlıyor. Sanal gerçeklik teknolojisi için bir çok yeni adım atan ve bu alanda sürekli geliştirmeler yapan Meta, XR araştırmaları ile son kullanıcı odaklı ilerlemeye devam ediyor.

Haziran ayında Meta, çeşitli kavramları kanıtlamak için tasarlanmış birkaç farklı prototip aracılığıyla en son XR Ar-Ge geliştirmelerini ortaya koydu. Şirket, bir sonraki adımın bütün bu geliştirmelerin hepsini gerçek kullanıcılara ulaşabilecek tek bir VR gözlükte bir araya getirmek olduğunu söylüyor.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri İçin Yeni XR Ar-Ge Çalışmaları

En son XR araştırmalarında yapılan işin büyük çoğunluğunun bir şeyin mümkün olduğunu kanıtlamakla ilgili olduğunu, ancak bunun teknik olarak uygulanabilir olup olmadığıyla ilgili olmadığını görüyorsunuz. maliyet, üretim ve dayanıklılık gibi zorlukların en yenilikçi teknolojileri bile gerçek bir ürüne dönüştürülmesi konusunda uzun zamanlar gerekebiliyor.

Örneğin, Meta’nın yakın zamanda ortaya çıkardığı HDR VR gözlük prototipi. Araştırmanın amacı, ekibin 20.000 nit HDR’nin daldırma üzerindeki etkisini ölçebilmesi için işe yarayan bir şey inşa etmekti. Ancak, pazarın uygulanabilirliği açısından, prototipte kullanılan teknoloji çok büyük, çok fazla güç çekiyor ve temel mimariyi tamamen değiştirmeden gerçek bir ürüne dönüştürülemeyecek kadar ısınıyor.

Meta’nın Ar-Ge prototiplerinin çoğu için durum böyle, sadece bir konsepti göstermek için tasarlanıyor, pazara uygun olacak şekilde tasarlandığını söylemek çok doğru olmayacak, en azından ilk başlangıç için.

Haziran ayındaki en son Ar-Ge’sinin açıklanmasının yanı sıra, Meta’nın bir sonraki prototipinin, yalnızca bir konsepti gösterme çabası olmadığını, aynı zamanda şirketin en son araştırmalarının çoğunu tek bir VR gözlükte ve aslında olabilecek bir mimaride bir araya getirme çabası olduğunu söyledi. Bu mimari gelecekteki VR ürünlerin temelini oluşturur diyebiliriz.

Michael Abrash. Bu, ucuz olacağı ve kolay olacağı anlamına gelmiyor, ancak şirketin umduğu gibi bir araya gelirse, “VR görsel deneyimi için oyunun kurallarını değiştirecek” diyor

mirror lake meta reality labs research 1 1 1021x580 1

Prototip konsepti Mirror Lake olarak adlandırılıyor ve Meta henüz inşa edilmediğini söylemeye dikkat etse de, şirket amacının en son yeniliklerinin çoğunu bu tek sistemde toplamak olduğunu söylüyor.

mirror lake meta reality labs research 2 640x360 1

Meta Reality Labs Görüntü Sistemleri Araştırma Direktörü Douglas Lanman’a göre Mirror Lake, elektronik değişken odaklı lensler, çoklu görüntülü göz izleme, holografik yassı lensler, gelişmiş geçiş, ters geçiş ve lazer arka ışığı içerecek. gözlük benzeri bir form faktörü. Bunları kısaca tek tek inceleyelim.

Mirror Lake

Elektronik Değişken Odaklı Lensler

Elektronik değişken odaklı lensler, VR gözlüğün her bir göze ayrı ayrı doğru derinliği göstermesini sağlayacak ve ayrıca gözlük ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Bu, VR gözlüğü yalnızca daha sürükleyici hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda çoğu VR gözlüğü etkileyen uzun süredir devam eden ‘yakınlık-uyum çatışmasını’ düzelteceği için daha konforlu hale getirecektir.

Çoklu görünüm Göz izleme

mirror lake meta reality labs research 3 640x360 1

Çoklu görüntülü göz izleme, sisteme kullanıcının gözünün daha fazla görüntüsünü vererek (dinamik bozulma düzeltme gibi diğer özellikler için bir temel taşı olan) göz izlemenin doğruluğunu artırabilir. Günümüzde çoğu göz izleme VR gözlüklerin, lensin içinde, kullanıcının gözünü hareketini tahmin etmek için izleyen keskin bir açıyla bir kamera bulunuyor. Ancak bu keskin açı, doğru bir tahminde bulunmayı zorlaştırıyor. Meta, Mirror Lake‘in, kullanıcının şakağının yakınındaki kafa bandının her bir desteğine ek bir göz izleme kamerası ekleyebileceğini söylüyor. Bu kamera, gözlüğün lenslerine gömülü bir holografik filmden yansımaya bakarak kullanıcının gözünü daha iyi görebilir.

Holografik Gözleme Lensler

facebook reality labs folded holographic optics 5 640x396 1

Holografik yassı lensler, kullanıcının gözünün merceğe daha yakın olmasına izin verirken, VR gözlük hacmini önemli ölçüde azaltan daha ince ve daha hafif olan yeni lenslerdir.

Gelişmiş Geçiş

Gelişmiş geçiş özellikleri, karma gerçeklik özellikleri için gözlük aracılığıyla daha keskin ve daha gerçekçi bir görüntü sağlar. Lanman, Mirror Lake için önerilen “sinirsel geçiş kamerası” hakkında fazla ayrıntıya girmedi, ancak görünüşe göre bu, Quest 2’deki Passthrough+ özelliğinin doğru derinlik temsilini ve düşük seviyeyi hedefleyen yeni nesil versiyonuna benzeyecek.

Ters Geçiş

frl reverse passthrough prototype 5 640x360 1

Ters geçiş, diğerlerinin görmesi için kullanıcının gözlerini VR gözlüklerin dışına yansıtan biraz garip bir teknoloji. Gözler iletişimin çok önemli bir parçası olduğu için, bu özellik gözlük takan biriyle sohbet etmeyi daha az tuhaf hale getirmeyi amaçlıyor.

Lazer Arka Işık

Lazer arkadan aydınlatma, kullanıcının gerçek hayatta göreceğini daha doğru bir şekilde temsil etmek için VR gözlüğün daha geniş bir renk yelpazesi göstermesine olanak tanır. Ayrıca daha geniş bir dinamik aralığa sahip daha parlak bir ekran sağlayabilir.

Meta, bu teknolojilerin birçoğunu çeşitli prototiplerde bağımsız olarak gösterdi, ancak Lanman, amacın Mirror Lake’in “pratik bir mimari” etrafında inşa edilmesi olduğunu söylüyor; yani laboratuvar ortamının dışında geçerli olan bir şey.

mirror lake meta reality labs research 5 640x360 1

Meta Reality Labs Baş Bilim Adamı Abrash, Mirror Lake’in “tam bir yeni nesil ekran [VR] sisteminin nasıl görünebileceğini” görebileceğini söyledi, ancak aynı zamanda mimarinin VR gözlük seti kadar kesin olarak kanıtlanmayacağı (veya kanıtlanmayacağı) konusunda uyardı.

Mirror Lake gibi bir şeyin pazara gerçekten ulaştığını görmemiz yıllar alacak. Şu anda Project Cambria olarak bilinen Meta’nın yaklaşmakta olan VR gözlüğü, Mirror Lake’in yeteneklerinin yalnızca bir kısmını içerecek. Cambria’dan daha gelişmiş olan Holocake 2 prototipi bile, Meta’nın Mirror Lake ile öngördüğünün birkaç adım gerisinde.

Yorum yazın

TeknoVR