Meta, Retina Çözünürlüğü ve Ultra Parlak HDR Prototip Gözlüklerini Sundu

Starburst, yüksek dinamik aralığa (HDR) sahip son derece parlak ekranlar sergileyen bir prototip gözlüktür. Zuckerberg, parlak HDR'yi gerçeklikten ayırt edilemeyen VR'ye ulaşmanın “tartışmasız en önemli boyutu” olarak nitelendirdi.

2 dakika, Okuma Süresi

Meta, Retina Çözünürlüğü ve Ultra Parlak HDR ile VR’yi “gerçeklikten ayırt edilemez” hale getirme hedefinin farklı bir yönünü çözen iki prototip gözlük sundu. Her ne kadar ikisi de henüz cihaz haline getirilebilinecek pratik cihazlar olmasada neler vaadettiğine birlikte bakalım.

Butterscotch: Retinal Resolution

“Retinal” veya “retina”, en azından insan gözününkine uyan açısal çözünürlüğü tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Genel olarak kabul edilen eşik, derece başına 60 pikseldir. Henüz hiçbir tüketici VR gözlüğü buna yaklaşabilmiş değil – Quest 2 derece başına yaklaşık 20 piksele ulaşırken, 1990 $’lık Varjo Aero derece başına 35 piksele ulaşır. Varjo’nun 5500 dolarlık iş odaklı gözlükleri, retina çözünürlüğünü aşıyor, ancak yalnızca görüşünüzün merkezindeki küçük bir alanda işe yarıyor.

Butterscotch, derece başına 55 piksele ulaşan bir araştırma prototipidir. Bunu başarmak için daha yüksek çözünürlüklü bir ekrandan daha fazlasını gerekti – Meta, “yüksek çözünürlüğü tamamen çözecek yeni bir hibrit lens” geliştirdiğini söylüyor. CEO Mark Zuckerberg, Ekim ayında Butterscotch gibi görünen şeyi ilk kez ortaya çıkarttı.

meta, retina çözünürlüğü ve ultra parlak hdr prototip gözlüklerini sundu

Butterscotch’un dezavantajı, çok dar bir görüş alanına sahip olmasıdır – Quest 2’nin sadece yarısı kadardır. Meta ayrıca ağır ve hantal olduğunu söylüyor. Butterscotch’un amacı, pratik bir ürün olmak değil, retina çözünürlüğü hissini göstermek ve araştırmaktır.

Starburst: Ultra Bright HDR

Starburst, yüksek dinamik aralığa (HDR) sahip son derece parlak ekranlar sergileyen bir prototip gözlüktür. Zuckerberg, parlak HDR’yi gerçeklikten ayırt edilemeyen VR’ye ulaşmanın “tartışmasız en önemli boyutu” olarak nitelendirdi.

Parlaklık nit cinsinden ölçülür. Geleneksel 60 watt’lık bir akkor ampul yaklaşık 250 nite, üst düzey bir HDR TV ise yaklaşık 1000 nite ulaşır. Ancak dışarıdaki parlaklık bu sayıları gölgede bırakıyor – açık ve güneşli bir günde ortam parlaklığı on binlerce nite ve doğrudan güneş ışığı 1 milyar nitin üzerinde (bu yüzden ona bakmamalısınız).

Bugünkü Quest 2 sadece 100 nite ulaşıyor. Meta, Starburst’un 20.000 nite ulaştığını ve bunu “şimdiye kadar yapılmış en parlak HDR ekranlardan biri” olarak tanımladığını söylüyor.

meta, retina çözünürlüğü ve ultra parlak hdr prototip gözlüklerini sundu

Zuckerberg, bu ürünü göndermenin “çılgınca pratik olmayacağını” itiraf etti – “deneyimin nasıl hissettirdiğini anlayabilmek için onu test etmek ve daha ileri çalışmalar için kullanıyoruz”. HDR ekranlı bilinen tek gözlük PlayStation VR2, ancak Sony henüz başlığın parlaklığını açıklamadı.

1 yorum

Sercan ATLI 16 Temmuz 2022 - 12:21

Quest 2 için sürekli güncelleme yaparak geliştirmeleri devam ediyor Quest 3 veya Quest plus bir sonraki modelin adı ne olursa olsun çıkarken mevcut geliştirmelerden farklı olarak ne gibi artıları bünyesinde barındıracak merakla bekliyorum.

Facebook VR konusunda yatırımları ve geliştirmeleri ile bu teknoloji alanında dominant olmak ve bir ileri taşımak için gerçekten çok çaba sarfediyor, sonucu ya gerçekten büyük hüsran olacak veya yine tek el olmayı başaracak.

Yanıtla

Yorum yazın

TeknoVR