Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Gerçeklik ve Kullanım Alanları

Artık sanal dünyalarda yaşamanın zamanı geldimi? Sanal gerçeklik nedir sorumuzun cevabını ararken, sanal gerçeklik teknolojisine dair bir çok sorununda cevaplarına bakacağız. VR ile birlikte hayatımızda neler değişecek?

9 Okuma Süresi

Sanal Gerçeklik nedir ve kullanım alanları nelerdir? Geleneksel kullanıcı arayüzlerinin aksine, sanal gerçeklik, VR kullanıcıyı bir deneyime sokar. Görme, duyma, dokunma, hatta koku alma gibi mümkün olduğunca çok duyuyu simüle ederek, sizi bu oluşturulan sanal dünyaya dahil ederek gerçeklik algısını en üst seviyeye çıkarır. Son zamanlara Metaverse sanal gerçeklik ile bu sanal dünyanın tek bir alanda birleştirme çabasını görmeye başladık.

Neredeyse VR deneyimine ilişkin tek sınırlama, içeriğin kullanılabilirliği ve ucuz bilgi işlem gücüdür. Bu yazımızda sanal gerçeklik nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız, sanal gerçeklik teknolojisi, sanal gerçeklik kullanım alanları ve bu teknolojiyi kullanmak için gerekli olan donanımda dahil olmak üzere.

Sanal gerçeklik Nedir kısaca

Sanal gerçeklik nedir makale olarak sizlere hazırlamak istedik. Sanal Gerçeklik’in en iyi tanınan bileşeni başa takılan ekrandır (HMD). İnsanlar görsel canlılardır ve ekran teknolojisi genellikle sürükleyici Sanal Gerçeklik sistemleri ve geleneksel kullanıcı arayüzleri arasındaki en büyük farktır. Örneğin, CAVE otomatik sanal ortamları, sanal içeriği oda büyüklüğünde ekranlarda aktif olarak görüntüler. Üniversitelerdeki ve büyük laboratuvarlardaki insanlar için eğlenceli olsalar da, tüketici ve endüstriyel giyilebilir alanlar vahşi batıdır.

Ortaya çıkan donanım ve yazılım seçeneklerinin çokluğu ile giyilebilirlerin geleceği ortaya çıkıyor ancak henüz bilinmiyor. HTC Vive Pro Eye, Oculus Quest 2 ve Playstation VR gibi kavramlar ön plana çıkıyor, ancak Google, Apple, Samsung, Lenovo ve sektöre yeni daldırma ve kullanılabilirlikle şaşırtabilecek diğerleri gibi oyuncular da var. Kim öne çıkıyorsa, oturma odasında, ofiste veya fabrika katında çalışabilen kask boyutunda bir cihaz satın almanın basitliği HMD’lerin merkezini yaptı.

Sanal gerçeklik, bir VR gözlük veya HMD (başa takılan ekran) kullanarak tamamen sürükleyici bir 3D alanda keyfini çıkarabileceğiniz dijital içerik için sanal gerçeklik gözülüğüne ihtiyacınız var. VR gözlüğün amacı, kullanıcıların gerçek dünyadan izole edilmiş bir ortamda tamamen kendilerini yaratılan sanal dünyada hissetmelerini sağlamaktır. Dünyadaki en büyük teknoloji şirketleri (Apple, Facebook, Google ve Microsoft) şu anda sanal gerçeklik şirketlerine ve yeni şirketlere milyarlarca dolar yatırım yapıyor, sanal gerçekliğin geleceği günlük hayatımızın bir dayanağı olacak.

VR, artırılmış gerçeklik (AR) ile karıştırılmamalıdır. Sanal gerçeklik nedir sorununun ana cevabı olarak yepyeni bir dijital ortam yaratırken, AR gerçek dünyanın üstüne bilgi aktarır. İkisi arasında karma gerçeklik (MR) olarak adlandırılan bir ara nokta var.

Sanal Gerçeklik ile Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Fark Nedir?

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik aynı madalyonun iki yüzüdür. Artırılmış Gerçekliği, gerçek dünyada bir ayağı olan VR olarak düşünebilirsiniz: Artırılmış Gerçeklik, gerçek ortamdaki yapay nesneleri taklit eder; Sanal Gerçeklik yaşamak için yapay bir ortam yaratır. Artırılmış Gerçeklik’te, bilgisayar bir kameranın konumunu ve yönünü belirlemek için sensörler ve algoritmalar kullanır.

Ardından AR teknolojisi, 3D grafikleri, kameranın bakış açısından göründüğü gibi oluşturur ve bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri bir kullanıcının gerçek dünya görüşü üzerine yerleştirir. Sanal Gerçeklikte, bilgisayar benzer sensörleri ve matematiği kullanır. Bununla birlikte, gerçek bir kamerayı fiziksel bir ortamın içine yerleştirmek yerine, kullanıcının gözlerinin konumu taklit edilmiş ortamın içine yerleştirilmiştir. Kullanıcının kafası dönerse, grafik buna göre tepki verir. Sanal nesneleri ve gerçek bir sahneyi birleştirmek yerine, VR teknolojisi kullanıcı için ikna edici, etkileşimli bir dünya yaratır.

Sanal Gerçeklik ve Sesin Önemi

İkna edici uygulamaları sadece grafiklerden daha fazlasını gerektirir. Hem işitme hem de görme, bir kişinin mekan hissinin merkezindedir. Aslında, insanlar sesli ipuçlarına görsel ipuçlarından daha hızlı tepki verir. Gerçekten sürükleyici Sanal Gerçeklik deneyimleri oluşturmak için, doğru çevresel sesler ve mekansal özellikler şarttır. Bunlar sanal bir dünyaya güçlü bir varlık hissi veriyor.

Görsel-işitsel bilgi VR’de en kolay şekilde çoğaltılırken, aktif araştırma ve geliştirme çalışmaları hala diğer duyularda yürütülmektedir. Çok yönlü koşu bandı gibi dokunsal girdiler, kullanıcıların bir sandalyede veya bir kanepede oturmak yerine bir simülasyondan geçtiklerini hissediyorlar. Bedensel zeka veya dokunma geri besleme teknolojisi olarak da bilinen dokunsal teknolojiler, basit eğirme ağırlıklı “gür” motorlarından fütüristik ultrason teknolojisine doğru ilerledi. Artık görsel VR deneyimlerinin yanı sıra gerçek hayattaki hisleri duymak ve hissetmek mümkün.

Sanal Gerçeklik Gözlük Çeşitleri

Sanal gerçeklik nedir dediğimizde bu teknolojiyi kullanmak ve sanal dünyalara giriş yapmak için öncelikli donanım VR gözlüklerdir. PC VR ve Bağımsız VR gözlük olarak ayırabiliriz. VR gözlük nedir, sanal gerçeklik nedir ve bu donanımın sanal gerçeklik üzerindeki etkilerinden size bahsedeceğiz.

bilgisayar sanal gerçekliği

PC VR, gözlüğün fiziksel olarak bir bilgisayara HDMI ve / veya USB gibi kablolarla bağlandığı anlamına gelir.

PC VR sanal gerçeklik gözlükleri, sunabilecekleri yüksek kaliteli deneyim nedeniyle, şu anda diğer VR türlerinden çok daha etkileyicidir.

Bağımsız VR Gözlükler (ALL-IN-ONE-HMDS)

Hepsi bir arada sanal gerçeklik gözlükleri PC gözlüklerinden daha az güçlüdür. Daha düşük kaliteli grafikler ve daha düşük yenileme oranları sunarlar. Bununla birlikte, Google, Facebook ve HTC gibi çeşitli önemli teknoloji şirketleri bu VR kategorisine giderek daha fazla çaba sarf ediyor görünmektedir. Gerçekten de gelecek, bağlı VR gözlüklerden ziyade kablosuz ancak güçlü sanal gerçeklikte yatıyor. Bir noktada, bu kategoriler VR’de daha uygun ve dinamik oldukları için daha baskın olacak.

Akıllı Cihazlarla Kullanılan Gözlükler

Akıllı telefon VR gözlükleri, adından da anlaşılacağı gibi, sanal gerçeklik deneyimi sağlamak için akıllı telefonları kullanıyor. Kullanıcılar sadece akıllı telefonlarını gözlüğün önünden bulunan çekmeceye yerleştirmeleri yeterlidir; Ekran derinlik hissi yaratan bir dizi mercekle (diğer gözlük türleri gibi) görüntüyü 3 boyutlu olarak kullanıcıya sunar.

En son çıkan akıllı telefonları kullanmak daha iyidir, ki bunlar en güçlü olma eğilimindedir. VR deneyiminin kalitesi gerçekten de kullanılan akıllı telefona bağlıdır. Değişken faktörler, ekranın türünü ve çözünürlüğünü içerir.

Ayrıca, VR uygulamaları akıllı telefonun kamerasını ve dahili ivmeölçerleri kullanır.

Elde taşınır VR gözlükleri – orijinal Google Kartonu gibi – bir akıllı telefon da gerektirir, ancak genellikle düşük maliyetli malzemelerden üretilir. Kullanıcılar, genel olarak kayış bağlama olmadığından VR deneyimini yaşamak için bu VR gözlüklerini yüzlerine tutmalıdır. Bunlar bir akıllı telefon aracılığıyla sınırlı VR deneyimleri için iyidir.

Sanal Gerçeklik Giysilerinin Kullanım Alanları ve VR İçin Gelecekteki Önemi. Teknik olarak sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil oluyor. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal dünya’da yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyor. Kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının kusursuz olması gerekir; aksi takdirde yaratılan zayıf “gerçeklik hissiyatı” kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına sebep olur.

Sanal Gerçeklik nedir. Sanal geçeklik ortamları, katılımcı üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatı yoğunluğuna (seviyesine) göre farklılıklar gösterir;

  • Kısmi Katılımlı Ortamlar:  Bir takım fiziksel unsur ve sanal imgelerin bir arada kullanılmasını gerektiren bu ortam, katılımcıya, gerçek dünya ile ilişkisini bütünüyle koparmadan bir gerçeklik hissiyatı yaşatır. Bu ortama uçuş simülatörlerini örnek gösterebiliriz. Uçuş simülatörlerinde, geniş bir ekrandan yansıtılan sanal imgeler ve pilot kabini gibi fiziksel unsurlar bulunur. Katılımcı, bu ortamda herhangi bir sanal gerçeklik cihazı (kasklı ekran ya da eldiven vb.) kullanmaya ihtiyaç duymaz.
  • CAVE – Tam Katılımlı Ortamlar:  CAVE, “Computer Assisted Virtual Environment / Bilgisayar Destekli Sanal Ortam” için kullanılan bir kısaltmadır. Bu ortamda, katılımcının tüm duyusal algılarına hitap edilir ve katılımcının tabiri caizse “kendinden geçmesi” hedeflenir. Farklı amaçlar için değişik kurulumlara rastlansa bile tipik bir Cave sistemi;  duvar ve zemin projeksiyonu, farklı açılardan ses/müzik yayını yapan hoparlörler ve algılayıcılardan oluşur. Kasklı ekran (Head-Mounted Display/HMD) ve dermal-dokunsal  algı cihazı (joystick, eldiven vb…) gibi çevre birimleri, katılımcının bu ortam ile bütünüyle etkileşime girmesine yardımcı olur.
  • Ortak (Çoklu) Katılımlı Ortamlar:  İsminden de anlaşılacağı gibi bu ortamlar, bir çok katılımcının birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlayan geniş sanal evrenlerdir. Bu ortam eğitim, mimarlık, tıp, sanat, mühendislik gibi farklı disiplinlere ait insanların fikir alış-verişinde bulunmalarına olanak sağlıyor. Örneğin; kişi eğer sanal ortama bilgisayarı üzerinden katılım gerçekleştiriyorsa bu eylem ortak katılımlı ortama dahildir. (Aksi durumu da söz konusudur)

sanal gerçeklik ve kullanım alanları

 

Sanal gerçeklik kullanım alanları

Sanal gerçeklik örnekleriyle teknolojisi uzun bir aradan sonra 2012 yılında tekrar gündeme geri döndü. Oculus Rift 2012 yılında sahnelere çıkıp 2014 yılında 2 milyar dolara Facebook tarafından satın alındı. Bununla birlikte sanal gerçeklik teknolojisi yeniden canlandı.

Geçmişteki cihazlar konforsuz, kullanışsız ve karmaşık olmaları ve maliyetleri yüksek olması sebebiyle sürdürülebilir olmadı. Günümüzde cihazların boyutları ve kullanışlarının gelişmesi, fiyatların ise makul hale gelmesi etki ve verimliliği de arttırdı.

Öncü olmanın önemine inanan ve bu alanda konumlanma derdi olan markalar çoktan VR furyasının içine kendilerini dâhil ettiler. Sanal gerçeklik teknolojilerinin ilk hedefi olarak oyun ve film endüstrileri gözükse de pazarlamada taşları yerinden oynatmayı başardı gibi gözüküyor. Daha çok deneyimsel pazarlama alanında dönüştürücü bir etki yaratan VR, diğer alanları da etkilemeyi ihmal etmiyor.

Daha 2014 yılında Nivea, Samsung, Coca Cola gibi markalar VR ile başarılı kampanyalara imza attı. Dört sene içerisinde VR bazlı şirketler, ajanslar kuruldu. Markalar sanal gerçekliğe yatırım yaparak dijitalleşmeyi ihmal etmiyor.

Goldman Sachs ve Deloitte gibi önemli şirketlerin yayınladığı raporlara göre önümüzdeki 10 yıl boyunca 3 boyutlu görüntü dünyasının sınırlarını zorlayan bu teknolojiyi daha da fazla duymaya devam edeceğiz hem de yeni ve hiç tahmin edemeyeceğimiz alanlarda.

Maket üzerinden satış yapan emlak şirketleri sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak satışlarını arttırıyor aynı zamanda sağlık sektörü sanal gerçeklik ve simülasyon ile hastalarına daha aktif ve kolay yoldan etki edebiliyor. Sanal gerçekliği artık ilaç firmaları da kullanmaya başladı.

Şirketler lojistik ve depo yönetiminde sanal gerçekliği popüler hale getirdi. Hal böyle olunca sanal gerçeklik ile lojistik sektöründe yeni yeni şirketler de kurulmaya başlandı. Sanal gerçeklik elbette eğitimi de etkiledi. Pazarlama Türkiye’nin medya sponsoru olduğu Eğitimde Teknoloji Zirvesi’ nde katılımcılar ve konuşmacılar sanal gerçeklik ile yapılabilecekleri ve sanal gerçekliğin eğitim üzerindeki dönüştürücü gücünden fazlaca konuştu.

Bundan birkaç yıl sonra kim bilir sanal gerçeklik için daha neler neler söylenecek. Dijital dönüşüm furyası bizi bu kadar içine almışken sanal gerçekliğin sektörde etkilemesi olası olmayan herhangi bir alan kalmayacağı düşüncesindeyiz.

Endüstride Kullanımı

Birçok sektörde, çeşitli meslek dallarında, çoğu zaman iş eğitimi veya yeni bir hedef kitleye bir kavram ya da deneyim sunmanın yollarını firmalar sanal gerçeklik teknolojisyle yapmaktadır. endüstriyel uygulamalarda gün geçtikçe artmakta

VR teknolojisinin kullanıldığı sektörlerden bazıları:

1. Çalışan eğitimi

Ağır makine ve el işçiliğine dayanan üretim, montaj endüstrilerinde, nakliye ve diğer endüstrilerde, iş başı eğitimi uzun zamandır yaşamın önemli, pahalı ve riskli bir parçası olmuştur. Bununla birlikte, bu uygulamalı becerileri öğretmek için özel olarak tasarlanmış yeni sanal gerçeklik uygulamaları ile üreticiler, becerilerini işe uygulamadan önce dijital olarak öğrenmelerini sağlayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir ve çalışan güvenliğini artırabilir.

2. Otomotiv Sektörü

Tarihsel olarak, otomotiv endüstrisi ayakta kalmak için fiziksel bir alışveriş deneyimine ihtiyaç duyuyordu. İnsanlar yeni araçlara büyük yatırımlar yapmaya istekli olmadan önce, genellikle aracı kendileri için denemek isterler. Bu nedenle, otomotiv endüstrisi genç nesiller ile bağlantı kurmanın yollarını bulmakta zorlandı.

Şimdi, otomobil üreticileri, alışveriş yapanlara bir otomobilin içini gerçek anlamda hissetme ve onları bir bayiyi ziyaret etmeleri ve gerçek bir şeyi test etmeleri için teşvik etmek için yeterince güçlü bir sanal deneyim yaratma amaçlı VR deneyimleri sunuyor.

3. İnşaat Sektörü

Yeni bir ev veya daire aramak, ikinci bir işe girmek gibi hissettirebilir. Piyasadaki her bir evi ziyaret etmek için zaman ayırmaya yönelik liste güncellemelerini sınırsızca kontrol etmek arasında yeni bir yer satın almak (veya kiralamak) göz korkutucu ve yorucu bir iş olabilir. Ama ya bir evin evinizi terk etmeden sunduğu her şeyi yaşayabilecekseniz? Emlak şirketleri, potansiyel alıcılara bir mülkte gezinme ve her odayı, koridoru, kuytu ve tırnağı gerçekten kendi evlerini terk etmeden incelemeleri için fırsat sunan VR çözümleri ile oynuyor.

4. Savunma Sanayi

Ordunun birden fazla şubesinde, AR / VR, büyük hacimli simülasyon ortamları oluşturmak için kullanılıyor – acemi yetiştirmek ve operasyonları optimize etmek için sürükleyici bir yol sunuyor.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılacak?

Eğitim

Sınıflarda VR Eğitim içerikler Yeni Nesil Geliştiriciler Tarafından Oluşturulacak. Günümüzde eğitim alanı, ülkemizde de örneklerine rastladığımız, “uzaktan eğitim” imkanı sağlayan öğrenim merkezlerinin artmasıyla, geleneksel öğretim metotlarının dışına çıkmaya başladı.

Gelişen teknoloji öğrencilerin karmaşık içerikli konuları, VR cihazları aracılığıyla eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlıyor. Ayrıca öğrenciler bu ortamdaki nesneler ile etkileşime geçip onlar hakkında daha çok şey öğrenebiliyor.

Örneğin öğrenciler, tarih dersinde anlatılan mekanları sanal gerçeklik sayesinde dolaşırken hocasının anlattıklarını dinleyebilecek; daha doğrusu yaşayabilecekler. Bu sayede öğrencilere istenilen bilgi çok net ve açık bir şekilde anlatılabilecek, öğrencilerin konuyu doğru şekilde anlama ve öğrenme yüzdesi önemli ölçüde artacaktır.

Tıpta Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekliğin kullanılabileceği alanlardan bir diğeri de sağlık. Bu teknoloji sayesinde yaratılan sanal ameliyat simulasyonları, Tıpta sanal gerçeklik uygulamaları ile tıp öğrenimi gören öğrencilerin pratik kazanmasına olanak sağlayacak. Ameliyat gibi özel tecrübe gerektiren ve hayati önem taşıyan durumlarda doktorların önceden hazırlıklı olmasının ne kadar önemli ve paha biçilemez olduğunu vurgulamak gerekir.

Sanal gerçeklik teknolojisi, şaşırtıcı bir şekilde fobik rahatsızlıkların tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaya başlandı. Fobik rahatsızlıkları olan kişilerin büyük bir çoğunluğu sorunlarının kaynağına inmekten kaçınır. Oysa ki fobinin tedavisi tamamen korkuyla yüzleşmektir. Aerofobi (uçuş korkusu) hastasını tedavi etmek için uçağa bindirerek yüzleştirmek gibi zor bir yol yerine, VR gözlüğü takmaya ikna etmeniz yeterli olacak! Skip Rizzo’nun yaratmış olduğu Bravemind adlı program sanal gerçekliğin korkularımızı yenmede nasıl kullanabileceğinin çok açık bir göstergesi. Bir nevi terapi…

Spor

Sanal gerçeklik golf, atletizm, kayak, tenis, futbol gibi bir çok spor dalında sporculara antreman desteği sunuyor.

Sporcular bu teknolojiden tekniklerini geliştirmek için yararlanıyorlar. Örneğin, bireysel takiplerde daha hızlı olmak isteyen bir parkur bisikletçisi ve vuruşunu geliştirmek isteyen bir golf oyuncusu rahatlıkla bu teknolojiden faydalanabilir.

Kullanılan sistem, sporcunun tekniğini geliştirmesine yardımcı olmak için onun hareketlerini takip eder ve zayıf yanlarını belirleyip antreman düzenini bu verilere göre ayarlayabilir.

Seyahat

Aklınızda seyahat için 3 farklı destinasyon var ama karar vermekte zorluk çekiyorsunuz. VR gözlüğüyle ortamı gözlemlemeye ne dersiniz? Tabii koklamak mümkün olmayacak ama yine de orada olma hissini az da olsa yaşayacaksınız. Marriott otel zincirinin bu alanda yapmış olduğu çalışmaya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik  Nedir ve Kullanım alanları hakkında bir çok bilgiyi izlere aktarmaya çalıştık. Daha detaylı bilgileri farklı haber ve makalelerimizde bulabilirsiniz.

Sanal gerçeklik nedir ve Sanal Gerçeklik ve Kullanım Alanları ile ilgili hazırlanan bu yazı teknolojinin gelişmesi ile birlikte güncellenecektir.

VR Nedir, Sıradaki ne?

VR, hızlı bir dönüşüm ve büyüme döneminden geçiyor. Dijital dönüşüm hızlandıkça, VR içerik oluşturucuları inanılmaz yeni şeyler başarıyor.

VR geliştirici alanında, yapay zeka destekli araçlar, yeni nesil VR deneyimlerine yol açtı. Yapay zeka algoritmaları, etkinlikleri işleyip analiz ederek, kursiyerlerin ilerlemesini izleyerek, insan biyometrisini izleyerek ve daha ilgi çekici yaratıcı içerik oluşturarak uygulamaları güçlendirir.

VR donanımıyla ilgili olarak şirketler, yassı lenslerle görüntü kontrastını ve piksel yoğunluğunu keskinleştirmek için tasarlanmış daha hafif form faktörleriyle deneyler yapıyor. Firmalar ayrıca cihazların görüş alanını genişletiyor ve bu da kulaklık kullanırken daha fazla daldırma sağlıyor.

Yenilikçi şirketler ayrıca, kullanıcıları daha fazla içine çekmek için daha hızlı işlemciler, ergonomi ve hatta dokunsal geri bildirim teknolojisi ile daha iyi donanımlar oluşturuyor.

VR ürünleri küçüldükçe, daha taşınabilir hale geldikçe ve daha ucuz hale geldikçe, daha çok ana akım bir yatırım haline geliyorlar. Accenture , yeni işe alınanların becerilerini geliştirmek ve eğitmek için 2021’de 60.000 Meta Quest 2 sipariş etti ve Bank of America çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık (DE&I) eğitim modülleri için 30.000 gözlük satın aldı.

Pilotlar ayrıca dünyanın en yetenekli havacılık personelinden bazılarını eğitmek ve eğitime devam etmek için Varjo Aero gözlüklerine yöneldi. Varjo’nun sanal gerçeklik gözlükleri o kadar gerçekçi ki, pilotlar küresel simülatör tesislerine gitmeden dersleri için kredi kazanabiliyor .

Fırsatları Keşfetmek

Özellikle endüstri bu kadar hızlı gelişirken, VR’nin geleceğinin bizi nereye götüreceğini tam olarak tahmin etmek zor.

Nihayetinde VR, yalnızca eğlence için değil, aynı zamanda temel kurumsal amaçlar için de güçlü bir araç olarak hızla dikkat çekiyor.

Oyunların ve etkileşimli eğlencenin ötesinde, sürükleyici araçlar, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) tedavisi, ağrı giderme, eğitim ve tasarım gibi şeylerin değerini ve potansiyelini gösterir.

Sayısız şirket ayrıca, bu araçların pandemiden sonra işbirliğinin geleceğine kritik bir yatırım olacağına ve işçilerin parasından, malzemelerinden ve seyahat maliyetlerinden tasarruf edeceğine inanıyor.

Satıcılar, hem donanım hem de yazılım geliştirme ile ilgi çekici VR deneyimleri oluşturmayı öğrendikçe, geliştiriciler sanal dünyayı, Metaverse’i gerçek bir gerçeklik haline getirme potansiyelini ortaya çıkaracak.

Yorum yazın

TeknoVR