Zuckerberg: VR/AR Nöral Bileklikler Önümüzdeki Birkaç Yıl İçinde Satışa Sunulacak

Gelişmiş model, ek bir ekran ve kamerayla donatılacak ve akıllı saat olarak kullanılabilecek.

1 dakika, Okuma Süresi

Zuckerberg yakın zamanda “Morning Brew Daily” talk şovuna katıldı ve burada Meta’nın VR/AR parmak izleme etkileşimi için nöral bileklikler geliştirdiğini açıkladı ve şunları söyledi: “Gelecekte buna zaten biraz yakınız. Hedef, ürünü birkaç yıl içinde piyasaya sürmek.”

VR Nöral Bileklikler

Halihazırda Meta Quest ve Vision Pro gibi başa takılan ekran ürünleri çıplak elle etkileşim çözümleri ile donatılmıştır ancak bu çözümün doğruluğu ve gecikmesi ortalama düzeyde olup, tıkanma ve zayıf düşük parlaklık performansı gibi sorunlar mevcuttur. Bilek siniri bilekliği, çıplak elle etkileşimin eksikliklerini ortadan kaldırabilen elektromiyografi (EMG) teknolojisi aracılığıyla sinir elektrik sinyallerini algılar. Birçok kişi bunu gelecekteki VR/AR için ideal bir etkileşim çözümü olarak görüyor.

2019’un sonunda Meta, parmak takip bilekliği geliştirme şirketi CTRL Labs’ı satın aldı ve satın alma işleminden bu yana CTRL Labs CEO’su Thomas Reardon, Meta ile ilgili projelerin geliştirilmesine liderlik etmeye başladı.

2022’de Meta, sinirsel bileklik prototipini sergiledi ve 2028 civarında fiziksel bir klavyeye rakip olacak kadar doğru olacağını söyledi.

2023’ün başlarında The Verge, Meta’nın 2025’te bir nöral bilekliği (üçüncü nesil Ray-Ban Meta akıllı gözlükler için aksesuar olarak) piyasaya sürmeyi planladığını belirten Meta’nın dahili donanım yol haritasını sızdırdı. Gelişmiş model, ek bir ekran ve kamerayla donatılacak ve akıllı saat olarak kullanılabilecek.

Yorum yazın

TeknoVR