HTC Yeni Kullanıcı Arayüzü Vive Reality System İle Tanışın

1 dakika, Okuma Süresi

HTC, CES 2019 basın toplantısında bir çok detay paylaştı. İki yeni VR Gözlük olarak Vive Cosmos ve Vive Eye Pro ile hiç şüphesiz damgasını vurdu. Ancak, uzun vade olarak önemini kanıtlayan en büyük yeniliği Vive Reality System oldu.

Vive Reality System, Vive Cosmos’u güçlendirecek yepyeni bir platform. Uygulamaları başlatabileceğiniz yeni bir arayüz gibi, HTC’nin VR mağaza vitrini Viveport’a erişebilecekleri yeni kullanıcı arayüzü gibi görünüyor. Aynı zamanda aşağıdaki fragmanı izlerseniz. Vive Reality System’ın arkadaşlarına özel kişiselleştirilmiş avatarlar ile buluşmalarına izin veren sosyal VR’yi içereceğini ileri sürüyor.

HTC Yeni Kullanıcı Arayüzü Vive Reality System Sosyal VR içeriyor.

Bununla birlikte, belki de bu haberin en önemli yönü, SteamVR için ne anlama gelebileceğidir. Şimdiye kadar, HTC Vive VR gözlükleri, tamamen Valve’ın VR platformuna bağlıydı. Şirketin Lighthouse tracking ve baz istasyonlarını kullandılar. Ancak, Vive Cosmos ile HTC, Valve’ın mevcut donanımından bağımsız, kendi dahili izleme sistemini piyasaya sürüyor. Bu, Vive Reality System ile, HTC’nin PC’de SteamVR’dan ilk uzaklaşması olduğu anlamına gelebilir.

HTC, bir süredir kendi VR platformlarını deniyor. Mobil sektörde, şirket Focus bağımsız kulaklık seti ve üçüncü taraf cihazları ile birlikte kullanmak için Vive Wave platformunu yarattı. Cosmos’un Vive Reality Sistemine öncelik vermesi ama aynı zamanda SteamVR oyunlarına erişimine izin vermesi olası gibi görünüyor. Microsoft’un Windows tabanlı VR gözlükleri zaten Windows Karma Gerçeklik platformu için benzer bir şey yapıyor. Cosmos bu yıl içinde piyasaya sürülecek, piyasaya sürüldükten sonra kafamızda oluşan bir çok soru işaretinin cevaplarını bulabileceğiz.

Yine de, HTC, SteamVR’ı tamamen terk etmeyecek gibi görünüyor. Sonuçta Vive Eye Pro, izleme için hala baz istasyonlarına ihtiyaç duyacak.

Yorum yazın

TeknoVR