STYLY ile 6 Japon Şehir Metavers’e Dahil Edildi

2 dakika, Okuma Süresi

Psychic VR Lab’ın bulut tabanlı XR platformu STYLY, hem sanal gerçekliği (VR) hem de artırılmış gerçekliği (AR) destekliyor. Japon şirket, platform için bir sonraki büyük güncellemesinin, hem gerçek hem de sanal arasında köprü kuran meta evrene ilk somut adımı olduğunu açıkladı. Yeni özellik STYLY içerik oluşturucularının karma gerçeklik (MR) içeriğini kentsel alanlara entegre etmesine olanak tanıyacak.

Bu özellik, bir kez yayına girdiğinde, STYLY’nin, sanatçıların daha sonra sanat eserlerini binaların yanına yerleştirmek veya havada yüzen dev bilgi ekranları gibi her türlü sanal uygulama için kullanabileceği şehirlerin 3D harita verilerini içe aktarmasına izin verecek. MR içeriği, yalnızca bir akıllı telefondaki STYLY uygulamasını kullanarak veya Nreal Light gibi uyumlu akıllı gözlükleri kullanarak konumu gerçekten ziyaret ederek görüntülenebilir.

Açık kaynaklı veriler, STYLY kullanıcıları için ana üretim aracı olan STYLY Studio’ya entegre edilecek. Sanal içeriğin basit sürükle ve bırak yerleşimi için doğru bina verileri sağlayarak, şehirde dolaşan yayalar için harika olan insan ve trafik akışı hakkında bilgi ekleme olanağı da olacak. Şu anda altı Japon şehri destekleniyor (Tokyo, Sapporo, Nagoya, Osaka, Kyoto ve Fukuoka), gelecekte dünyanın dört bir yanından şehirleri ekleme planları var.

Psychic VR Lab CEO’su Masahiro Yamaguchi yaptığı açıklamada, “Metaverse’ü ‘artık teknolojiyle geliştirilmiş algı yoluyla algılanabilen yeni bir dünya’ olarak görüyoruz” dedi. “Algıladığımız dünya, algılarımıza ve deneyimlerimize dayalı olarak özneldir. Meta evrenin özünün, bu algıyı teknoloji aracılığıyla genişleterek, daha önce tanınmayan bir dünyayı algılayabilmemiz olduğuna inanıyorum. İster bir şehrin gerçek alanında ister bir VR alanında olsun, insan merkezli gerçek benlikten kaynaklanan metavers’ü gerçek meta evren olarak adlandırmak istiyoruz.”

Yamaguchi, “STYLY, algıyı teknoloji aracılığıyla genişleterek öznel dünyayı (iç dünyanızı) özgürleştirmek anlamına gelen ‘İç dünyanızı özgür bırakın’ sloganına sahip bir hizmettir,” diye devam ediyor. “Gelecekte, gerçek insan merkezli benlikten başlayan bir metavers olan gerçek metavers için bir işletim sistemi olarak STYLY’yi geliştirmek ve genişletmek istiyoruz.”

Psychic VR Lab, “gerçek dünya metaverse” inşa etmek isteyen tek şirket değil. Bu alandaki en büyük oyuncu muhtemelen Lightship Artırılmış Gerçeklik Geliştirici Kitini (ARDK) Kasım ayında 20 milyon dolar tutarındaki yaratıcı fonuyla birlikte piyasaya süren Niantic Labs.

Yorum yazın

TeknoVR