Niantic, Lightship SDK’nın Yayınlanması ve 20 Milyon Dolarlık Geliştirici Fonu ile AR Metaverse’ünü Başlattı

2 dakika, Okuma Süresi

Lightship Artırılmış Gerçeklik Geliştirici Kitini tüm geliştiricilere açık hale getiriliyor. Pokémon Go ve Pikmin Bloom gibi konum tabanlı AR oyunlarının arkasındaki geliştirici Niantic, Niantic Lightship Artırılmış Gerçeklik Geliştirici Kitini, sürekli büyüyen AR metaverse’ini oluşturmak için dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilere sunacağını duyurdu.

Geliştiriciler, şirketin platformlar arası Lightship platformundan artırılmış gerçeklik araçlarına erişerek, Android ve iOS cihazları için orijinal konum tabanlı AR deneyimleri oluşturmalarına olanak tanıyacak. Niantic’e göre, ARDK “en iyi üç AR özelliğine” güç veriyor: Gerçek Zamanlı Haritalama, Anlama ve Paylaşım. Bu, geliştiricilerin gerçek zamanlı 3B ağ haritalarından Çok Oyunculu ve Oklüzyon API’lerine kadar ARDK teknolojisini kullanan gerçekçi AR deneyimleri oluşturmasına olanak tanıyor.

Şirket resmi bir yayında “Paylaşım, tüm bu AR deneyimlerini gerçek hissettirmek için kritik bir bileşen” diyor. “ARDK’nın çok oyunculu API’leri, geliştiricilerin aynı anda en fazla beş oyuncuyu destekleyen AR oturumlarını kolayca oluşturmasını sağlıyor. Bu, gerçekçi ve kusursuz hissettiren, sanal içeriği, oyuncuları ve etkileşimlerini gerçek zamanlı olarak senkronize eden daha etkileşimli ve işbirlikçi uygulamalara olanak tanıyor.”

Şirket ayrıca AR geliştiricilerini desteklemek için yeni bir yatırım programı olan Niantic Ventures’ı da duyurdu. Niantic, “gerçek dünya meta evreninin” geliştirilmesine yönelik 20 milyon dolarlık fon dağıtımı duyurdu.

Niantic’in Kurucusu ve CEO’su John Hanke, “Fiziksel ve sanal dünyaları birleştirerek insanlığın teknoloji ile ilişkisini dönüştürmek, mümkün olduğunca çok insanın fikirlerini ve bakış açılarını gerektirecektir” dedi. “Bu nedenle, geliştiriciler, içerik oluşturucular ve dünya çapındaki markaların AR’da mümkün olanın sınırlarını zorlayan kapsayıcı deneyimler oluşturabilmeleri için kendi oyunlarımıza güç sağlayan teknoloji altyapısını açacağımız için çok heyecanlıyız.”

Niantic, Niantic ARDK’nın özel betasının bir parçası olarak birkaç büyük kuruluşla çalışmaya başladı. Buna Warner Music Group, PGA, Science Museum Group, TRIPP ve Coachella dahil.

Coachella Innovation’dan Sam Schoonover, resmi bir açıklamada, “AR, Coachella hayranlarıyla daha önce hiç olmadığı şekilde etkileşim kurmamızı sağlıyor” dedi . “Festivalde, katılımcılar gösteriyi yeni ve etkileşimli yollarla deneyimleyebilecekler. Küresel olarak, taraftarlar nerede yaşarlarsa yaşasınlar kendilerini Coachella’ya kaptırabilecekler. Vizyonumuz, dünyadaki herkesin Coachella’yı her yerden deneyimleyebileceği bir gelecek ve Niantic’in AR araçları bize bunu gerçekleştirmemiz için eşsiz bir yetenek sağlayacak.”

Niantic Lightship Artırılmış Gerçeklik Geliştirici Kiti, Lightship.dev’de tüm AR geliştiricileri tarafından kullanılabilir. Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin.

 

Yorum yazın

TeknoVR