Artırılmış Gerçeklik (AR) ile Alışveriş, Nasıl Alım Satım Yapılır?

4 dakika, Okuma Süresi

Artırılmış Gerçeklik (AR) her yerde, artık alışverişlerde AR ile alım satım yapabiliyoruz. İnsanlar AR uygulamalarını oyun oynamak, öğrenmek ve ürün alışverişi yapmak için kullanıyor. Grand View Research bulgularına göre, AR pazarı 2028 yılına kadar 340,16 milyar doları aşabilir. Bu, onu dünyanın en hızlı büyüyen teknolojilerinden biri yapıyor ve perakende de bir istisna değil.

Ayrıca tüketiciler ve alıcılar, yüz yüze etkileşimlerin daha az yaygın olduğu bir gelecekle mücadele ediyor. Ancak AR, müşteriler alışveriş yaparken ısmarlama, ilgi çekici yaratıcı içerikle müşterilerin ilgisini çekmek için yeni bir yöntem sunmayı umuyor.

AR, Perakende Alanında Devrim Yaratacak

IBM’e göre, 2020’de alışveriş yapanların yaklaşık yüzde 32’si, alışveriş deneyimlerini geliştirmek için perakende sektöründe artırılmış gerçeklikten yararlandı. Ayrıca, yenilikçi AR tabanlı uygulamaların yükselişi sayesinde dünya nüfusunun yedide biri AR kullanıcısı olduğunu belirtti.

2020’de 3,4 milyar telefonun gelişmiş AR özelliklerine sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Bu gelişme, milyarlarca müşterinin etkileşimli dijital içerik kullanarak ürün alışverişi yapmasına olanak sağladı.

Perakendeciler, alıcının yolculuğu boyunca daha yüksek düzeyde müşteri katılımı içeren AR’nin faydalarını öğreniyor. AR, COVID-19 salgını sırasında önemini hızla artırdı ve krizden sonra da büyümeye devam ediyor.

Bu tür deneyimler, insanların akıllı telefonlarla QR kodlarını taramasına veya yaygın harita uygulamaları için artırılmış yol tariflerini kullanmasına olanak tanır. İnsanlar, bilinçli satın alma kararları için ürünlerin dijital ikizlerini deneyerek mobilya ve giyim gibi AR ürünlerini de görüntüleyebilir . Google’ın ARCore, Apple’ın ARKit ve Niantics Lightship AR geliştirici kiti (ARDK), ilgili platformlarını demokratikleştirerek vakaları genişletti.

Bu kavramlar tüketiciler üzerinde şimdiden büyük bir etkiye sahip. Bir Eclipse Group anketinde alışveriş yapanların yaklaşık yüzde 71’i AR deneyimleriyle daha fazla alışveriş yapacaklarını söyledi.

İşte AR’nin perakende sektörü üzerindeki derin etkilerine daha yakından bir bakış.

AR Ürün Denemeleri

AR, müşterilere ürünlerin dijital ikizleriyle etkileşim kurma seçeneği sunuyor. Bir AR varlık oluşturma firması olan Avataar’ın araştırması, AR dijital ikizlerinin dönüşüm oranlarını yüzde 350 artırdığını buldu.

Müşteriler, kişisel yaşam alanlarına dijital ürünler yerleştirebilir, eşyaların ortama sığıp sığmayacağını görebilir. Bu da ürünleri iade etme ihtiyacını azaltır. Bu, şirketler için fazla üretim, iadeler, nakliye ve lojistik ve diğer genel giderlerden tasarruf sağlar. Argos, IKEA, Walmart , Lego ve diğerleri AR perakende uygulamalarında sektöre öncülük ederek teknolojinin piyasada benimsenmesini etkiledi.

ar uygulamasıyla ayakkabıları deneme

Satın almadan önce deneyin

Perakendede AR ayrıca, ürünleri satın almadan önce kıyafetleri denemelerine izin veriyor. L’Oreal, Sephora ve Esteé Lauder gibi moda ve güzellik firmaları, kozmetik tutkunları için mükemmel renkleri bulmak üzere makyaj deneme uygulamaları sunuyor.

Bu araçlar, pandemi sırasında giysiler için iade ve COVID-19 bulaşma riskini de azalttı. Bunu yapmak, firmaların bugün bile piyasayı saran tedarik zinciri krizlerinin üstesinden gelmesine yardımcı oldu.

AR Perakende Müşteri Deneyimleri

Perakendede artırılmış gerçeklik, müşteri deneyimlerini artırmak için paha biçilmez bir araç haline geldi. İşletmeler, müşterilerine çok amaçlı kullanım kılavuzları ve kılavuzları sağlamak için AR’yi kullanabilir.

Sürükleyici talimat rehberi ile müşteriler, yağ değişimi yapabilir, mobilya monte edebilir ve mevcut ve gelecekteki satın alınan ürünler üzerinde diğer bakım görevlerini gerçekleştirebilir.

Örneğin Peterbilt, endüstriyel sınıf araçların onarımı için sürükleyici bir çözüm sunmuştur. Bu, nakliye ve lojistik hizmetlerine güvenen işletmeler için ekipman duruş sürelerini azaltmayı amaçlamaktadır.

Bu AR fırsatları, sorunları çözmek için hızlı sorun giderme araçlarıyla müşterileri etkilerken aynı zamanda işletmeler için mühendis dağıtımlarını azaltır.

Marka Bağlantılarını Geliştirmek

Bugünün müşterileri, markalarla duygusal bağlantılara giderek daha fazla ihtiyaç duyuyor. AR, içerik oluşturucuların ilgi çekici hikayelerle marka farkındalığını derinleştirmek için hikayeler anlatmasına olanak tanır. Örneğin, Journey ve Snap’in Arcadia stüdyoları ve Magnopus gibi firmalar, en iyi firmaların markalarını iletmeleri için sürükleyici içerik oluşturur.

Ek olarak, Unilever , Doritos, Walt Disney ve Ulusal Futbol Ligi gibi büyük markalar, bu deneyimleri daha geniş kitlelere ulaştırmak için AR’den yararlandı.

İyileştirilmiş AR Perakende Çevrimdışı Etkileşimleri

Perakende ve e-ticaret de AR çözümlerinden son derece yararlanıyor ve mağaza içi müşteri deneyimleri üzerinde büyük bir etkiye sahip. AR, mağazaları, mağazaları ve önemli tesisleri bulmak için ana caddeyi 3D kılavuzlarla dönüştürme potansiyeline sahip.

NexTech AR, dünya çapındaki önemli alışveriş merkezlerindeki perakendeciler için ‘mini-metaverse’ deneyimlerini şekillendirmeye başladı. Akıllı telefonla çalışan araçları, müşterilere mağazalara yönlendirme, önemli bilgiler ve stratejik promosyonlar sağlar.

Perakendede AR’nin Geleceği

Perakendede artırılmış gerçeklik, çeşitli perakende ortamlarındaki izleyiciler için anlamlı deneyimler oluşturmak için yeni fırsatlar vaat ediyor. İster çevrimiçi ister çevrimdışı olsun, şirketler müşterilerle bağlantı kurmak, dönüşümleri iyileştirmek ve daha iyi müşteri hizmeti sunmak için AR perakende satışını kullanabilir. Son olarak, bu teknolojiye erişim, şirketlerin tüketici yolculuğuna yönelik değerli analizler ve içgörülerle müşterilerini anlamalarına bile yardımcı olabilir.

Yorum yazın

TeknoVR