Sony’nin Uzamsal Gerçeklik Ekranı 3D Görüntüleme Sorununa Farklı Bir Açıdan Çözüm Buluyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Uzamsal Gerçeklik Ekranı 3D Görüntüleme. Sony kısa süre önce, kullanıcıların 3D içeriğini çıplak gözle görüntüleyebilmesi için hem göz izleme hem de yerleşik lentiküler lens dizisini içeren 15,6 inç 4K panel olan Uzamsal Gerçeklik Ekranını (Spatial Reality Display) tanıttı.

Uzamsal Gerçeklik Ekranını – Spatial Reality Display

Optik dizisi ve ışık alanı oluşturma teknolojisi nedeniyle kesinlikle çok daha ucuz olan 3.000 $ ‘lık Görünümlü Cam Holografik Monitörün aksine, Sony’nin Uzaysal Gerçeklik Ekranı 3D görüntüleme sorununa farklı bir açıdan çözüm buluyor.

2010’ların başında büyük bir haber yapan gözlüksüz 3D TV’lere benzer şekilde. Uzaysal Gerçeklik Ekranı, herhangi bir özel gözlük veya VR gözlüğüne ihtiyaç duymadan. İşlenmiş 3D içeriği (ve muhtemelen ışık alanlarını) görmenizi sağlıyor. 5.000 dolar fiyatıyla ve her seferinde yalnızca bir kişiye 3D içerik sunabilen Sony. Yeni ekranını ürün tasarımı, 3D sanat ve diğer kurumsal kullanım örnekleri gibi alanlar için hedefliyor.

3D Görüntüleme

Şirketin web sitesinde, Sony doğal sanal nesneler görüntülenen ‘etrafa bakmak’ için yeniden ayarlamak üzere harekete geçen. Göz hareketi ve başın pozisyonunu takip eden tek bir yüksek hızlı sensör yoluyla bir 3D görüntüyü veriyor.

Görüntüyü sol ve sağ gözlere bölen ve stereoskopik görüntülemeye olanak tanıyan. 15,6 inç 4K LCD ekranın üzerine bir mikro optik lens yerleştirilmiş. Şirket, algoritmasının içeriğin gerçek zamanlı olarak işlenmesini sağladığını ve 3D görüntülerin “hareket etseniz bile gerçek hayatta olduğu kadar pürüzsüz görünmesini” sağladığını söylüyor.

Sony, The Verge’e yaptığı açıklamada. Doğrudan satışların Kasım ayında halka açılacağını ve Volkswagen, Ghostbusters  stüdyosu Ghost Corps gibi şirketler arasında zaten piyasaya sürüldüğünü ve kullanıldığını söyledi.

Şirket ayrıca Unity ve Unreal Engine 4 ile uyumluluk sağlayarak 3D içeriği kendi SDK’sını kullanarak dışa aktarmayı kolaylaştırıyor. Bu arada, cihazın sanal bir web semineri demosuna buradan kaydolabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR