Bağımsız, Modüler Ve Açık Kaynak, Somnium Space VR Gözlüğü Tanıtıldı

2 dakika, Okuma Süresi

Somnium Space VR gözlüğü. Birkaç ay önce, blockchain ve kriptosistemler üzerine kurulu VR sosyal metaverse olan Somnium Space, kendi bağımsız VR gözlüğü ile ilgili çok sayıda duyuru yaptı. 20 Aralıkta yapılan ilk Somnium Space Connect etkinliğinin bir parçası olarak şirket, teknik özellikler ve nasıl görüneceği dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı verdi.

Somnium Space VR Gözlüğü

Kurumsal XTAL gözlüğü üreticisi olan VRgineers ile işbirliği içinde geliştirilen cihaz, kullanıcıların belirli bir mağaza veya platform kısıtlamalarına tabi tutulmadığı, pazarın çok özel bir bölümünü köşeye sıkıştırmayı amaçlıyor. Gerektiğinde kendi özel ihtiyaçlarınıza göre programlanabilen ve uyarlanabilen, açık kaynaklı ve modüler bir VR gözlüğü olacak.

“VR gözlükleri üreten birçok şirketin, ekosistemlerini kapatmaya başladığı bir trend gördük, bir tür bu kapalı ekosistem silolarını yaratmaya başladık ve metaverse şirketi olarak bağımlı olma riskini göze alamayız. Somnium Space CEO’su Artur Sychov, etkinlik sırasında yaptığı açıklamada. “Bazı şirketler harika bir iş çıkarıyor, bazı VR gözlükleri harika, ancak farklı şirketlerden blok zincirine veya VR uygulamalarına ve sevmediğimiz diğer şeylere yönelik bazı sinyaller gördük. Kafamda büyük bir alarm çaldı.”

somnium space vr headset specs 1024x575 12021’in başından beri geliştirilmekte olan Sychov, ‘Somnium VR Headset’in hala geliştirilmeye devam edilen bir çalışma olduğunu, ancak temellerin oturtulduğu belirtiyor. Meta Quest 2 gibi diğer bağımsız cihazlarda bulunabilen bir Qualcomm Snapdragon XR2 işlemci tarafından desteklenmektedir. 2880 x 2880 çözünürlüğe, 90Hz yenileme hızına (muhtemelen 120Hz’e kadar çıkacak), 115’e sahip iki adet 3,2 inç LCD panele sahip olacak. Görüş alanı, XTAL’e benzer özel VRgineers lensleri ve tam içten dışa izlemeye sahip olacak.

somnium space vr headset summary 1024x577 1

Dahili WiFi 6e sayesinde kayıpsız VR oyunları için bir PC’ye bağlayabilir veya cihaza içerik aktarabilirsiniz. Ayrıca, genişletilebilir depolama için bir MicroSD kart yuvasının hoş bir şekilde eklenmesi de var, ancak başka bir depolamadan söz edilmedi. Belirtildiği gibi, birçok VR kullanıcısını ilgilendirebilecek olan şey, gözlüğün modüler yapısıdır. Sychov, “Modülerliğe gerçekten inanıyoruz” diyor. “Size uzun süre dayanacak, yanınıza alıp bir şeyler yapabileceğiniz, yol arkadaşınız olacak, geliştirme ortağınız veya oyun ortağınız olabilecek bir gözlüğe sahip olmak istiyoruz.”

Örneğin, ön panel diğer panellerle değiştirilmek üzere çıkarılabilir olacak, yan ve alt paneller, benzer 3D baskılı aksesuarlara öğeler eklemek için çıkarılabilen daha küçük panellere sahip olacak – Somnium, kendi uyumlu parçalarınızı yazdırmak için gereken tüm ayrıntıları paylaşacak.

Somnium Space, satış fiyatı konusunda herhangi bir rakam söylenmedi, herhangi erken ön sipariş veya finansman kampanyası yürütmeyecek. Şu anda hedef, önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek daha fazla ayrıntıyla ilk VR gözlüğü grubunu 2022’nin 4. çeyreğinde piyasaya sürmek.

Yorum yazın

TeknoVR