Meta Quest 2 v35 güncellemesi İle Gelen Yenilikler

3 dakika, Okuma Süresi

Meta Quest yeni güncellemesi ile uzun süredir istenilen yeni özelliklerine kavuşuyor. Facebook (Meta) bugün Meta Quest ve Meta Quest 2 v35 güncellemesini duyurdu ve Quest platformunda birkaç önemli güncelleme yayınladı. Önümüzdeki ay gelecek yeni güncelleme ile Horizon Workrooms’tan Oculus akıllı telefon uygulamasına kadar bir çok farklı platformda güncelleme ve geliştirmeler yapılacak.

Meta Quest 2 v35 güncellemesi

Mobil Karma Gerçeklik

Mobil Karma Gerçeklik, Oculus uygulamasına yakında eklenecek ve herhangi bir ek ekipmana veya post prodüksiyona gerek kalmadan doğrudan akıllı telefonunuzdan sürükleyici karma gerçeklik videosu çekmenize olanak tanıyan yeni bir özellik olarak sistemlerimize eklenecek.

Bir önceki güncellemenin(v29) bir parçası olarak sunulan Canlı Yer Paylaşımı özelliğine benzer şekilde, Mobil Karma Gerçeklik, akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak gerçek dünyadaki benliğinizi oyun çekimlerinizin üzerine eklemenize olanak tanıyacak ve bu sayede ilgi çekici içerikler oluşturmanıza olanak tanıyacak.

Ayrıca Canlı Yer Paylaşımı özelliğinden farklı olarak Karma Mobil Gerçeklik kendinizi oyun içi dünyayla etkileşime girerken görmenize olanak sağlayacak.
Bu yeni özellik ile birlikte izleyiciler, basit bir bakış açısı yerine, sanal ortamınızda üçüncü şahıs bakış açısıyla gerçekçi bir şekilde hareket ettiğinizi bu sistemle birlikte görebilecekler.

Şuan sadece İOS sistemli telefonlarda çalışan bu sistem gerçek karma gerçeklik içerikli görüntüler yakalamak isteyenler için şuan nimet olarak sayılabilir.

VR’da Messenger Aramaları

Bu yılın başlarında Meta, Quest için Messenger desteğini sunarak VR’deyken arkadaşlarınıza ve ailenize DM göndermenize olanak tanıyordu. Fakat Meta gözlük kullanımı sırasında sanal klavye ile mesaj göndermenin zorluğunun farkında olduğundan önümüzdeki haftalarda VR destekli Messenger aramalarına olanak sağlayacak. Bu, herhangi bir Messenger özellikli platformda arkadaşlarınızla doğrudan gözlüğünüzden sesli sohbet etmenize olanak tanıyacak ve VR’da iletişim kurma şeklimizi daha da kolaylaştıracak.

Meta Quest Yeni Güncellemesi İle Bulut Yedekleme Geliyor!

Muhtemelen yapılan en önemli duyurulardna bir tanesi uzun süredir kullanıcılar tarafından istenilen ve beklenilen bulut yedekleme özelliği. Yeni güncelleme ile birlikte artık VR oyunlarınızdaki ilerlemelerinizi gözlük üzerinden bulut sistemine kayıt ederek özellikle PC VR kullanıcısı iseniz ilerlemelerinizi nerede olursa olsun kaybetmeyeceksiniz. Ayrıca özellikle oyun içi başarımlara önem veren bir oyuncu iseniz bu haber sizi daha mutlu edecektir.

Ayrıca ilerlemeleriniz bulut sistemine yedekleneceğinden farklı bir cihaz kullanıyor olsanız yada cihazınıza reset atsanız bile ilerlemeleriniz bulut sisteminde güvenli bir şekilde saklanacak. Bu sistem geliştiriciler tarafından otomatik olarak aktif edilecek fakat eğer isterseniz bu sistemden çıkış yapma şansına sahip olabileceksiniz. Son olarak bu sistem parça parça farklı bölgelerde aktif hale getirileceğinden eğer güncellemeden hemen sonra bu özelliği göremiyorsanız panik yapmanıza gerek yok.

Özelleştirilebilen Horizon Workrooms

Facebook(Meta) 2021 yılı içerisinde gerçekleştirdiği Connect etkinliğinde  özelleştirilebilen Horizon Workrooms’u tanıttı ve v35 güncellemesi sonunda bu sözü yerine getirecek ve şirketinizin sanal ortak çalışma alanına biraz stil eklemenize izin verecek. Başlangıç olarak çeşitli Workrooms ortamlarından birini seçebilir, şirket logonuzu bu odaya yükleyebilir ve alanın içerisine sanal posterler asabileceksiniz.

Şirket resmi bir blog yazısında, “Metaverse vizyonumuz, onu kullanan insanlar tarafından yaratılan ve özelleştirilmiş, gerçek dünyadaki herhangi bir konum kadar benzersiz ve çeşitli bir yerdir” dedi. “Kendinizi rahat hissedeceğiniz alanlar bulmanızı eğer bulamıyorsanız onları yapmanızı istiyoruz. Bu, şirketlerin şirket kültürlerini ve tarzlarını yansıtan bir çalışma ortamı oluşturmaya başlamalarına izin veren birçok adımdan ilki olan bu yönde atılmış bir adımdır.”

Çoklu Kullanıcı Ve Uygulama Paylaşımı

Güncelleme v26’nın bir parçası olarak sunulan Çoklu Kullanıcı özelliği, Quest başlığınızı birden fazla hesap oluşturarak başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanıyordu ve çıkış yaptığı anda deneysel bir özellik olarak kullanılmaya başlanmıştı. Uygulama Paylaşımı etkinleştirildiğinde, birincil sahibinin oyun ve uygulama koleksiyonlarını gözlük hesabındaki diğer hesaplarla paylaşmasına izin vererek oyun satın alımını biraz daha kolaylaştırıyordu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi şubat ayında deneysel özellik olarak çıkan bu özellikler v35 ile birlikte standart Quest ayarlarınız menüsüne eklenecek. Bunun dışında bu iki özellik için yeni bir gelişme bulunmuyor.

Uzun süredir beklenen bu özelliklerin v35 ile birlikte geliyor olması konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Arkadaşlarınız ile ortak satın alıp kullanmak üzere hangi oyunları listenize ekliyorsunuz? Yorumlarda bizler ile paylaşabilirsiniz. Bir sonraki haberimizde görüşmek üzere.

Yorum yazın

TeknoVR