Sağlık Hizmetlerinde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Kullanımı

7 dakika, Okuma Süresi

Sağlık Hizmetlerinde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Kullanımı. Sağlık hizmetlerinde artırılmış ve sanal gerçeklik pazarı, 2020’de 18,8 milyar ABD doları olarak tahmin edildi. Her zaman en yeni çözümlere bağlı olan sağlık hizmetleri, doğal bir uyum gibi görünüyor AR ve VR için en umut verici alanlardan biri.

Bir rapora göre, AR / VR küresel pazarının 2026 yılına kadar 7.05 milyar ABD Dolarını aşacağı tahmin ediliyor.

Günümüzde çok daha iyi ve daha hızlı hizmetler sunan ve teknolojik gelişmeler nedeniyle meydana gelen çeşitli  Sanal Gerçeklik tıpbi uygulamaları geliştirildi . Herhangi bir teknoloji daha çok geliştiğinde, maliyeti düşer ve daha geniş bir kullanıcı kitlesi için erişilebilir hale gelir. Aynı şey, sağlık hizmetlerinde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik uygulamasında da yaşanıyor ve daha fazla tıp uzmanı, sundukları faydaları kontrol etmeye hevesli. Hastalar ayrıca sağlık hizmetlerinde AR / VR kullanımına olumlu yanıt veriyor. Teknolojinin getirebileceği değişiklikler, sağlık sektörü çalışanları ve hastalar için eşit derecede dönüşümlü olabilir.

Sağlık Hizmetlerinde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Kullanımı ve AR / VR’ın Tıp Alanında Geleceği

AR / VR sağlık uygulamaları

Sağlık Hizmetlerinde Artırılmış Gerçeklik Örnekleri

Sağlık hizmetlerinde Artırılmış Gerçekliği kullanmanın en önemli şartı, yazılımın hafif olması ve muayeneden ameliyata kadar her türlü tıbbi prosedür sırasında kullanımı kolay olmasıdır. AR, akıllı telefonlarda bile kullanılabildiği ve yakında dahili gözlüklerde ve hatta kontakt lenslerde kullanılabileceği için mükemmel bir şekilde uyuyor.

AR’nin bir başka avantajı da, VR’nin yaptığı gibi tamamen ayrı bir sanal dünya yaratmamasıdır. AR, gerçeklikle iletişim halinde kalmanıza olanak tanır ve tüm bilgiler olabildiğince çabuk gözünüzün önünde görünür.

Öyleyse, sağlık uzmanları ve hastalar için AR ile ilişkilendirilen fırsatlar nelerdir? İşte birkaç örnek.

1. AR ile Tıbbi Çalışmalar

AR, hastaların, tıp öğrencilerinin ve hatta çocukların insan vücudu hakkında etkileşimli bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Virtual-Tee böyle bir örnektir. Bu bir tişört, ancak insan organlarının çok gerçekçi bir hologramını yansıtan özel uygulama ile birlikte kullanıldığında, güçlü bir öğrenme aracı haline geliyor. Kullanıcılar organları renkli hologramlar, animasyonlar ve 3D görüntülerle keşfedebilirler

2. AR’nin Ameliyatlarda Kullanımı

AR sağlık uygulamaları ameliyatlar sırasında yardımcı olabilir. AR gözlüklerine veya kulaklığına yüklenen MRT ve CT verileri, bir hastanın anatomi ayrıntılarının vücudunun üzerine yerleştirilmesine olanak tanır. Dış dokuyu ‘görme’ yeteneği, enjeksiyonların ve kesilerin daha doğru yapılmasına yardımcı olacaktır. AR ayrıca nabız ve iç basınçtan genel tıbbi kayıtlara kadar çeşitli bilgileri görüntülemek için de kullanılabilir.

3. Doğru Damarları Bulmak için AR

AR damarları bulmada yardımcı olabilir. Deri üzerine çıkıntı yapan ve hastanın damarlarının tam olarak nerede olduğunu gösteren bir tarayıcıda kullanılabilir. Bu hem hastalar hem de hemşireler için hayatı kolaylaştırır. Bu yaklaşım aynı zamanda varisli ve retiküler damarları teşhis etmek ve incelemek için de uygulanabilir.

4. İlaç Firmaları ve AR

İlaç şirketleri de AR kullanabilir. Uzun ilaç açıklamaları yazdırmak yerine, AR destekli uygulamalar nasıl çalıştıklarını gösterebilir. Bunların hepsi 3 boyutlu olarak gerçekleşir. Hastaların yanı sıra, böyle bir çözüm laboratuvar çalışanlarının deneylerini izlemesi için yararlı olabilir.

5. Fitness için AR Kullanımı

AR, insanları egzersiz yapmaya motive etmeye yardımcı olabilir. Oyunlaştırılmış deneyimler, insanların eğlenceli bir şekilde formda kalmasına yardımcı olabilir. Örneğin, Zombies, Run adlı bir oyun, bir şekilde beğenilen Pokémon Go’ya benzer. Ancak, pokemon kovalamak yerine, oyuncunun gerçek dünyada koşarken sanal zombilerden kaçması gerekir.

Sağlık Hizmetlerinde VR Kullanım Örnekleri

Sağlık hizmetinin çeşitli dallarında sanal gerçeklik kullanımı, tıbbi muayeneden tedaviye, ameliyattan hasta bakımına kadar hizmetlerin daha yüksek kalitesini ve etkinliğini artırır.

Sanal Gerçekliğin sağlık hizmetlerinde kullanılmasını sağlamanın bazı yollarına bakalım.

1. Tıp Eğitiminde Sanal Gerçeklik Kullanımı

Tıp alanındaki sanal gerçeklik, tıp eğitimi süreçlerinde bir devrim yarattı . Tıp, birçok yolla aşılanmış karmaşık bir konu olduğundan, VR aracılığıyla görselleştirme bir oyun değiştiricidir çünkü insanlar görsel bilgileri, özellikle etkileşimli ise daha iyi ezberler.

Örneğin tıp öğrencileri, kıdemli cerrahın omuzlarının üzerinden atlamaya gerek kalmadan, ameliyatların nasıl yapıldığına dair etkileşimli videoları yakından izleyebilir. Ayrıca karmaşık ameliyatları önceden ve istedikleri kadar prova edebilirler.

2. Kanseri Daha Derinlemesine İncelemek

Bir tümörün (veya diğer sorunlu hücrelerin, virüslerin veya bakterilerin) sanal bir 3D modeli ile, onları yakından incelemek mümkün hale gelir. Hiçbir ayrıntı veya açı kaçırılmayacaktır.

Araştırmacılar başlangıçta bir milimetre küp kanser dokusu biyopsisi ile denediler ve bu kadar küçük bir parça üzerinde çalışmak için yaklaşık 100.000 hücre var. Bu parça daha sonra VR için yeniden oluşturuldu, böylece birden çok kez incelenebildi. Daha derin bir kanser araştırması, umarım onu ​​tedavi etmenin yeni yollarının keşfedilmesine yol açar.

3. Beyin Hasarı Sonrası Rehabilitasyon

Günlük sanal görevler oluşturmak, hastaların bilişsel işlevleri güvenle kurtarmalarına yardımcı olur. Sanal ortamlarda oyun veya alışveriş rutini gibi bazı basit görevleri “yaşarlar”. Bu arada, doktorlar faaliyetlerini izleyebilir ve bir karar verirken bir hasta acı çektiğinde veya fark edilmeyen bir hafıza kaybı kendini gösterdiğinde fark edebilir. Bu, tıp uzmanlarının uygun tedaviyi reçete etmesini kolaylaştırır.

4. TSSB’den muzdarip hastalara yardımcı olmak

Özel sanal deneyimler, hastaları yavaş yavaş PTSD tetikleyicilerine maruz bırakır. Gerçek dünyadaki tetikleyicilerden farklı olarak, sanal durumlar tamamen yönetilebilir, bu nedenle hastalar bunları gerçek hayatta da yavaş yavaş yönetmeyi öğrenebilirler.

5. Otizmli Çocuklara Yardım Etmek

VR, sosyal becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur. Hastalar, saçlarını kestirmek gibi tamamen yönetilebilir sosyal durumlara yavaşça maruz kalırlar. Uzun vadede, gerçek hayatta benzer senaryolara yardımcı olur.

6. Ağrı yönetimi

VR kulaklıkları, herhangi bir rahatsız edici tıbbi prosedür sırasında çocukların ve diğer hastaların dikkatini dağıtmak için değil, aynı zamanda kronik ağrı ve hatta depresyonu olan hastalara yardımcı olmak için de kullanılabilir. Bu kulaklıklar, bir süre daha iyi hissetmelerini sağlayarak reçeteli ilaç tüketimini azaltır.

7. Beyin Bozukluklarının Erken Teşhisi ve Tedavisi

Bazı VR tabanlı testler ve oyunlar, Alzheimer ve şizofreninin erken aşamalarını teşhis etmeye izin verir. Böylelikle tedaviye daha erken başlanabilir ve hastalıkları durdurma şansı artar. Dahası, bu teşhis yönteminin geleneksel nörogörüntülemeden çok daha ucuz olduğu kanıtlandı.

Depresyon düzeyini azaltmak için, örneğin bir hastanın güzel bir yere götürüldüğü, eğlenceli bir etkinliğe katıldığı veya endişeli bir sanal çocuğu yatıştırıp ona şefkat göstermesi gereken AR ve VR senaryoları oluşturulur. Böyle bir terapi hem güvenli hem de etkilidir.

8. Tıbbi Cihaz Üreticileri de VR’nin Yeteneklerinden Yararlanıyor

Tıbbi cihaz üreticileri, ilgilenebilecek her uzmana kişisel olarak talimatlar veya gösteriler vermek yerine ürünlerini sunmak için VR kullanır.

Sağlık Hizmetlerinde AR ve VR’nin Geleceği Nedir?

Sağlık hizmetlerinde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanımı. sağlık uygulamalarında ve AR yankılanan olması bekleniyor. Her ikisinin de sektörü dönüştürmesi beklenirken, çeşitli günlük vakalara ve insan anatomisinin daha iyi anlaşılması ve çeşitli tıbbi prosedürler gibi birçok eğitim fırsatı için gerçekleştirilebilir çözümler sunabilirler.

Sanal ortamlar, tıbbi ve meslekler arası eğitimin daha kolay yürütülmesine olanak tanır. Öğrencileri ve doktorları, tamamen ustalaşana kadar bilgi ve uygulama becerilerini uygulama konusunda güçlendirirler. AR / VR özellikli cihazların, tıp uzmanlarının günlük görevleri için uygun fiyatlı ve erişilebilir araçlar olduğu kanıtlanmıştır. Teknolojiler, halihazırda bazı hastalıkları ve durumları teşhis etmek ve tedavi etmek için bile kullanılmaktadır. Kapıya kadar yardım için birden fazla sağlık uygulaması varken, AR / VR’nin sektördeki entegrasyonu sağlık sistemini dönüştürüyor.

Kulaklıklar görüntüleri yeterince tanıyabildiğinde ve yapay zeka destekli analiz yeterince geliştiğinde, AR / VR inanılmaz derecede güçlü bir araç haline gelecektir. AR / VR sağlık uygulamaları patlamasına henüz tanık değiliz; Teknolojilerin endüstriye tam olarak entegre olması için önünde uzun bir yol olabilir.

Bununla birlikte, uzmanlar ve hastalar için önemli avantajların yanı sıra artan erişilebilirlik ve kalitesi, sağlık hizmetlerinde VR ve AR için parlak bir gelecek öngörmemizi sağlıyor.

Sanal Gerçeklik Giysilerinin Kullanım Alanları ve VR İçin Gelecekteki Önemi

Sanal Gerçeklik Eğitimde VR Kıyafetlerin Kullanımı

Sağlık hizmetlerinde Artırılmış Gerçeklik nasıl kullanılır?

Artırılmış Gerçekliğin tıp alanında kullanımı, tıbbi muayeneden ameliyatlara kadar birçok dikey alanda farklılık gösterir.

Sağlık hizmetlerinde Sanal Gerçeklik nasıl kullanılır?

VR, tıbbi çalışmalardan kanser çalışmalarına ve rehabilitasyon programlarına kadar sağlık hizmetlerinde birçok şekilde kullanılmaktadır.

Yorum yazın

TeknoVR