PSVR Kurulumu, PS5 ve PS4 Konsollarına Nasıl Bağlanır?

5 dakika, Okuma Süresi

PSVR kurulumu nasıl yapılır?, PS5 ve PS4 Konsollarına Nasıl Bağlanır? Yeni bir PSVR gözlüğü aldıysanız, PS5 veya PS4 konsolunuza nasıl bağlanır? İşte rehberimiz. PSVR, 2016 yılında PlayStation 4 konsolu için piyasaya sürüldü. PlayStation 5’in yeninesil olarak yerini almasına rağmen, PSVR gözlükleri geriye dönük uyumludur. PS5 konsol ile PSVR gözlüğünüzü çalıştırabilirsiniz.

psvr ps5 ve ps4 konsollarina nasil baglanir 4

PSVR Kurulumu Nasıl Yapılır?

PSVR sistemi birkaç parçadan oluşmaktadır. PSVR gözlüğü, işlemci ünitesi, PlayStation kamerası, HDMI kablosu, güç kaynağı kablosu ve mikro USB kablosu. PSVR’yi PlayStation konsolunuza bağlamak için bunların hepsine ihtiyacınız var.

Ayrıca, kurulum esnasında sistemle birlikte gelen kabloları kullanın, herhangi bir mikro USB kablosunu kullanabilirsiniz gibi görünse de, başka bir genel mikro USB kablosu kullandığınızda sorunlara neden olabileceğini gördük. Bu yüzden en güvenli kurulum, kutuda bulunan orjinal kablolar ile yapmanızdır.

Sistemi Konsolunuza Bağlama

Hem PS4 hem de PS5 için, PSVR’ı konsolunuza bağlama şekli aynıdır, aşağıda belirtilen PS5 için küçük bir istisna dışında her iki konsol için de geçerli olacaktır.

Aşağıdaki rehber, PlayStation konsolunuzun zaten kurulu olduğunu ve TV’nize bağlı olduğunu varsaymaktadır. Başlamadan önce PlayStation konsolunuzu tamamen kapatmak en iyisidir.

Kamerayı Bağlama

psvr ps5 ve ps4 konsollarina nasil baglanir

Her şeyden önce, PlayStation Camera‘yı, TV’nizin tam ortasına konumlandırın veya TV’nin üst çerçevesinde dengede olacak şekilde ayarlayın. Daha sonra kameranız için oyun alanınızı en üst düzeye çıkarabilecek ek yerleşimler deneyebilirsiniz, ancak şimdilik bu basit kuruluma sadık kalın.

PS4 kullanıyorsanız kameranın kablosunu konsolunuzun arkasındaki eşleşen bağlantı noktasına takın.

PS5 kullanıyorsanız, fiş için bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Adaptör fişini taktıktan sonra USB’yi PS5’in arkasındaki bağlantı noktalarından birine bağlayın.

İşlemci birimini ayarlama

i̇şlemci birimini ayarlama

İşlemci birimini konsolunuza yakın konumlandırmak en iyisidir.

PSVR gözlüğünüzü alın ve sonunda iki fişe ayrılan bağlı kabloyu bulun. Her ikisini de işlemci biriminin önüne takın.

Ardından, konsolunuzdan TV’nize giden mevcut HDMI kablosunu bulun. Konsolunuza bağlı olan ucu çıkarın ve işlemci ünitesinin arkasındaki ‘HDMI TV’ yazan HDMI bağlantı noktasına takın. Konsolunuza takılı HDMI kablosu olmadan, TV’nizden işlemci ünitenizde ‘TV’ olarak işaretlenmiş HDMI bağlantı noktasına giden bir HDMI kablonuz olmalıdır.

PSVR paketiyle birlikte verilen yeni HDMI kablosunu alın. İşlemci biriminde ‘HMDI PS4’ yazan ikinci HDMI bağlantı noktasına bağlayın (PS5 kullanıyor olsanız bile). Ardından kablonun diğer ucunu konsolunuzun arkasındaki HDMI bağlantı noktasına takın.

Pakette bulunan mikro USB kablosunu. Mikro fişi işlemci birimine ve standart USB fişini konsolun USB bağlantı noktalarından birine takın, deneyimlerimize göre, bu kabloyu arkadaki değil öndeki USB bağlantı noktasına bağlamanın daha az hatayla sonuçlandığını gördük. Son olarak, güç adaptörünü bir güç noktasına ve diğer ucunu da işlemci ünitesine takın.

PS5 Kamera Adaptörleri Nasıl Bağlanır

ps5 kamera adaptörleri

Özellikle PS5 sahipleri için bir PlayStation Kamera Adaptörüne ihtiyacınız olacak. PS5’te, PS4 konsollarındaki belirli kamera bağlantı noktası yoktur, bu nedenle yukarıda resmedilen bir adaptör, PlayStation Camera fişini normal bir USB girişine dönüştürür.

2020’nin sonlarından itibaren Sony, adaptörü birçok yeni PSVR paketine dahil etmeye başladı. Yakın zamanda bir PSVR paketi satın aldıysanız, bir PlayStation Kamera Adaptörü içerip içermediğini kontrol edin.

psvr ps5 ve ps4 konsollarina nasil baglanir 3

Mevcut PSVR sahipleri veya paketlerinde adaptör bulunmayanlar, Sony’den çevrimiçi olarak ücretsiz bir adaptör için başvurabilir. Yukarıda resmedilen işlemci biriminizin arkasındaki seri numarasına ihtiyacınız olacak ve bu numara, birim başına bir adaptörle sınırlıdır. İkinci el alacağınız zaman bunu muhakkak sorun, ikinci el veya kullanılmış işlemci birimlerinin seri numaraları, ücretsiz bir adaptör talep etmek için zaten kullanılmış olabilir.

Adaptör için buradan başvurabilirsiniz .

Adaptöre sahip olduğunuzda, kamera fişini prize takmanız ve konsolun arkasındaki PS5’in USB bağlantı noktalarından birine bağlamanız yeterlidir. Sürecin geri kalanı için talimatlar, yukarıda belirtildiği gibi tamamen aynı kalacaktır.

 

Yukarıdaki talimatların hepsini tamamladıktan sonra, konsolunuzu tekrar açın. PSVR’yi kullanmaya başlamak için gözlüğün alt tarafındaki güç düğmesine basın ve açın.

 

Yorum yazın

TeknoVR