PlayStation 5 HD Stereo Kamera PSVR 2’yi daha iyi izleyebilecek

4 dakika, Okuma Süresi

PlayStation 5 HD Stereo Kamera PSVR 2. Sony en yeni konsolu PlayStation 5’i tanıttı. Şirket daha önce PS5’in mevcut PSVR gözlüğünü destekleyeceğini doğrulamasına rağmen, yapılan açıklama sırasında PSVR 2 olasılığı konusunda sessiz kaldı. Ancak, PSVR ve PSVR 2 için yükseltilmiş izleme özelliği ile yeni bir stereo kamera güzel bir ipucu olabilir.

PlayStation 5 ülkemiz için çok yüksek bir fiyat şeklinde olsa da tüm dünyada satışa sunuldu. Dik durabilen veya yan yatabilen şık bir konsol olarak karşımıza çıktı ve iki çeşidi var: biri disk sürücülü ve diğeri sürücü olmayan.

ps5
PS5

Bizi en çok ilgilendiren şey, tabii ki konsolun VR yetenekleri ve PSVR 2. Sony bugün bundan bahsetmedi, ancak PS5’in mevcut PSVR kulaklığını destekleyeceği onaylandı  .

Ve bu, PlayStation 5 için bir stereo ‘HD Kamera’ aksesuarının ortaya çıkmasını oldukça ilgi çekici hale getiriyor.

PSVR İzleme Büyük Ölçüde PS4 Kamera ile Sınırlı

 

psvr
PSVR 4 Kamera

Mevcut PSVR gözlüğü, parlak ışık dizisini algılayarak kulaklığın konumunu izlemek için PS4’ün stereo PlayStation Kamerasını kullanıyor. Kamera, PlayStation Move kontrol cihazlarını da aynı şekilde izliyor.

PlayStation kameranın sınırlı çözünürlüğü (1280 × 800 @ 60Hz’e kadar), PSVR konum izlemesinin olarak sınıfının en kötüsü diyebiliriz. Diğer bir çok VR gözlüklerine göre daha fazla titreşim ve daha az doğruluk göstermektedir. Yine de bu VR gözlük satışlarında lider olmasının önüne geçmedi.

PlayStation 5 stereo HD Kamera üzerindeki gelişmiş özellikler, potansiyel olarak PSVR ve PSVR 2 için yükseltilmiş izleme anlamına gelebilir.

PS5 Kamera, PSVR Takibini Nasıl Yükseltebilir?

ps5-kamera
PlayStation 5 HD Stereo Kamera PSVR 2

Hala kameranın tüm özelliklerinin yayınlanmasını bekliyoruz, ancak  The Verge , HD Kameranın çift sensörlerinin 1920 × 1080 olduğunu bilgisini paylaştı . Daha fazla piksel, PSVR ve PS Move kontrol cihazlarında parlayan izleme işaretlerini tespit ederken daha fazla hassasiyet anlamına geliyor. Bu, özellikle işaretçileri belirli bir mesafeden tespit etmek için önemlidir, çünkü mesafe arttıkça hassasiyet büyük oranda azalmaktadır.

Daha yüksek çözünürlüğün ötesinde, modern yüksek kaliteli sensörler de büyük bir fark yaratabilir. Ortam çok parlaksa veya sahnede yüksek kontrast varsa (oynatıcının arkasındaki parlak bir pencere veya güneş ışını gibi), PSVR’nin mevcut takibi sıkıntı çıkarabiliyordu. Daha iyi ışık hassasiyetine ve dinamik aralığa sahip sensörler, bu zor senaryolarda izlemeyi iyileştirebilir.

Daha yüksek kare hızları da yardımcı olabilir. Mevcut PS4 kamera 240 Hz’e kadar çıkabilir, ancak yalnızca 320 × 192 çözünürlükte. Daha yüksek kare hızları, izleme tahmini ihtiyacını azaltabilir, ancak bu kadar çok çözünürlükten ödün vermek buna değmez.

Henüz PS5 kameradaki kare hızı modlarını bilmiyoruz, ancak 1080p @ 120Hz yapabiliyorsa, izleme için 1080p @ 60Hz’den daha iyi olur. Daha yüksek kare hızları, izleme algoritmaları için daha güncel veriler anlamına gelir ve bu da izleme tahmini ihtiyacını azaltabilir.

Büyük Bir İpucu

PS5 HD Kameranın muhtemelen PSVR izleme için çalışacağına dair en büyük ipucu, mono yerine stereo olmasıdır. İki kameraya sahip olmak, izleme algoritmalarının izleme tahminini geliştirmek için görüntüler arasındaki farkı karşılaştırabileceği anlamına gelir; tıpkı kendi gözlerimizin bize 3D derinliğin görsel bir hissini vermek için birlikte çalışması gibi.

Kamera muhtemelen PS5 DualSense denetleyicisini izleyecek (tıpkı PS4 kameranın PS4 denetleyicilerini izlemesi gibi), ancak bunun nasıl çalışacağı tam olarak net değil, çünkü PS5 denetleyicisinin üzerinde PS4 denetleyicisi gibi belirgin parlayan işaretler yok.

PlayStation 5 HD Stereo Kamera, PSVR 2 İzleme İçin Ne Anlama Gelebilir?

playstation 5
Playstation 5

Sony’nin PSVR 2’yi izlemek için PS5 HD Kamerayı kullanması aşikar görünüyor. Bu, içten dışa bir izleme sistemi için dışarıda kalmayarak gözlükteki maliyetleri düşürürken kamera talebini artıracaktır.

PSVR, 360 izlemeyi oldukça iyi destekliyor. Çoğunlukla öne bakan izleme ile sınırlı olmasının nedeni, Hareket kontrol cihazlarının oyuncu döndüğünde kolayca tıkanmasıdır. PSVR 2’de 360 ​​izleme için Sony , denetleyiciler için farklı bir izleme çözümü kullandığı sürece kulaklığı izlemek için HD Kamerayı kullanmaya devam edebilir .

Magic Leap ve Pico Neo 2’de görüldüğü gibi gözlük tabanlı elektromanyetik denetleyici izleme bir seçenektir. Vive Focus Plus gibi kulaklıklarda kulaklık tabanlı ultrasonik izlemenin benzerlerini de gördük. Kulaklığın parlayan işaretleyicilerini arayan kameraları kontrol cihazlarının üzerine koymak gibi başka olasılıklar da var.

 

Yorum yazın

TeknoVR