PlayStation 5, PSVR 2 Çıkış Tarihi 2022 Yaz Ayında mı?

3 dakika, Okuma Süresi

PSVR 2 Çıkış Tarihi 2022. PlayStation 5, en son 7,8 milyon gibi harika satış rakamları ile karşımıza çıktı, ancak tedarik sıkıntısı nedeni ile temin etmek neredeyse imkansız. Yine de, Sony Interactive Entertainment’ın (SIE) gelecek yılın sonunda gelmesi beklenen bir sonraki sanal gerçeklik (VR) gözlüğü PlayStation VR 2 temelini atıyor.

PlayStation 5, PSVR 2 çıkış tarihi için tüm oklar 2022 yaz ayını gösteriyor

Bloomberg tarafından yapılan haberde, akıllı telefon endüstrisi OLED ekranlara odaklanırken dikkatini VR pazarına çeviren LCD üreticisi Japan Display Inc.’i tartışırken konu hakkında bilgi verildi. VR gözlükler, lens teknolojisi olarak OLED’leri kullanıyordu, ancak son yıllarda şirketler, maliyet / çözünürlük oranlarının yanı sıra daha yüksek yenileme hızları sayesinde, hızlı geçiş imkanı veren LCD’lere geçti.

Bloomberg’e verilen demeçte, Sony’nin yaklaşmakta olan VR gözlüğü PSVR 2 bu eğilime karşı çıkacağı ve isimsiz OLED panelleri kullanacağı bilgisi aktardı ve 2022 yaz aylarını hedefleyen resmi bir sunumla PlayStation 2 VR gözlüğünün tanıtılacağı sinyallerini verdi. Şu anda bunların hiçbiri SIE tarafından doğrulanmadı. Belirli özelliklerle ilgili spesifik raporlar ortaya çıktı, ancak hiçbiri VR cihazlarını karşılaştırırken büyük bir fark yaratabilecek panel teknolojisinden bahsetmedi.

Lansman bilgilerine gelince, SIE yılın başlarında yeni nesil PlayStation VR 2 için bu yıl içinde çıkmayacağını söylenmişti. 2016’da piyasaya sürülen orijinal PlayStation VR ve 2020 tatilinde PlayStation 5’in geldiği göz önüne alındığında, bir sonraki cihaz için 2022’nin sonlarında bir sürüm çıkması oldukça makul görünüyor.

ps5 yeni nesil kontrolcü

Bu senede E3 2021’de PlayStation yer almadığı için şirketten VR duyurusu beklenmiyordu. Son resmi detaylar ,yeni nesil Orb kontrolörleri bilgisi Mart ayında geldi . Bunlar, bir deneyime gerilim ve doku ekleyen Adaptif Tetikleyiciler gibi mevcut DualSense kontrolörlerinden paylaşılan teknoloji ile doldurulacak, bu da VR dalış hissini daha sürükleyici hale getirecek.

PS5 Yeni Nesil VR Kontrolcü Özellikleri

PS5 Yeni VR denetleyicisi, oyuncuların oyunları çok daha içgüdüsel bir şekilde hissetmelerini ve etkileşime girmelerini sağlıyor. DualSense denetleyicinin temel özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli özellikler sunulacak.

●      Uyarlanabilir tetikleyiciler: Her bir VR denetleyicisi (Sol ve Sağ), DualSense denetleyicisinde bulunanlara benzer şekilde, basıldığında hissedilebilir bir gerilim ekleyen uyarlanabilir bir tetik düğmesi içerir. Bir PS5 oyunu oynadıysanız, ok atmak için yayını çekerken olduğu gibi, onlara bastığınızda L2 veya R2 düğmelerindeki gerilime aşina olacaksınız. Bu tür bir mekaniği alıp VR’ye uyguladığınızda, deneyim bir sonraki seviyeye yükseltilir.

●       Dokunsal geribildirim: Yeni VR denetleyicisi form faktörü için optimize edilmiş dokunsal geribildirime sahip olması, oyun dünyasındaki her hissi daha etkili, dokulu ve nüanslı hale getirecek. Kayalık bir çölde ilerlerken veya yakın dövüşte darbeler alındığında farkı hissedeceksiniz ve VR için çok merkezi olan olağanüstü görsel ve işitsel deneyimi büyüteceksiniz.

●       Parmak dokunuşu algılama:  VR Denetleyicisi, başparmağınızı, işaret parmağınızı veya orta parmaklarınızı yerleştirdiğiniz alanlara basmadan parmaklarınızı algılayabilecek. Bu, oyun sırasında ellerinizle daha doğal hareketler yapmanızı sağlayacak.

●       İzleme: VR denetleyicisi, denetleyicinin altındaki bir izleme halkası aracılığıyla yeni VR başlığı tarafından izleniyor olacak.

●       İşlem düğmeleri / analog çubuklar: Sol kumanda bir analog çubuk, üçgen ve kare düğmeler, bir “tutuş” düğmesi (L1), tetik düğmesi (L2) ve Oluştur düğmesi içerir. Sağ kumanda, bir analog çubuk, çapraz ve daire düğmeleri, bir “tutuş” düğmesi (R1), tetik düğmesi (R2) ve Seçenekler düğmesi içerir. Örneğin, oyun içi nesneleri tutmak için “tutuş” düğmesi kullanılabilir.

Yorum yazın

TeknoVR