Nvidia VR Gözlüklerinin Boyutunu Küçültmek İçin Hologram Teknolojisini Kullanıyor

3 dakika, Okuma Süresi

Hologram teknolojisi , VR’deki piksel ayrıntılarını büyük ölçüde iyileştirebilir.

Nvidia VR Gözlüklerde Hologram Teknolojisi

Daha fazla insanı VR gözlüklerine sokmanın önündeki en büyük engellerden biri, gözlüklerin kendisidir. Görüntü optiği, kameralar ve sensörler gibi ilgili teknik gereksinimler nedeniyle hantal ve takmaları rahatsız edici olabilir.

Lensler ayrıca Meta Quest veya HTC Vive‘da bulunanlar gibi tipik VR gözlüklerinin boyutu ve şekli üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Tamamen sürükleyici bir VR deneyimi yaşamanız için birbirinden belirli bir mesafede olması gereken bir mercek ve bir ekran paneli kullanırlar.  Bir VR gözlüğünün boyutunu küçültmenin bir çözümü, lensler arasındaki boşluğu küçültmek için gözleme lensleri kullanmaktır. Bununla birlikte, bu tasarım ve yaklaşım yalnızca 2D bir deneyim sunabilir.

Nvidia, VR içeriğine erişmek için çok daha ince bir çözüm yaratarak, mercek ve ekran paneli arasında ihtiyaç duyulan boşluk sorununun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için hologramlar kullanarak bu sorunu çözdü.

Jonghyun Kim, Manu Gopakumar (Stanford Üniversitesi), Suyeon Choi (Stanford Üniversitesi), Yifan Peng (Stanford Üniversitesi), Ward Lopes ve Gordon Wetzstein (Stanford Üniversitesi) tarafından yazılan yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Nvidia’nın Hologramına inanılmaz derecede derin ve ayrıntılı bir dalış yapıyor. Gözlükler ve nasıl çalıştıklarını ve VR teknolojisinin geleceği üzerinde olabilecek potansiyel etkilerini açıklıyor.

Bu nispeten karmaşık bilgiyi sindirmenize yardımcı olmak için, fazla teknik bilgi vermeden sizin için açıklamaya çalışacağız.

nvidia vr gözlüklerinin boyutunu küçültmek i̇çin hologram teknolojisini kullanıyor

Temel olarak, Nvidia, göz merceği ile Geometrik fazlı mercek arasına bir hologram görüntüsü (Sanal mod Holografik ekran) yerleştirerek, göz bebeği adı verilen bir işlem kullanarak iki mercek arasındaki boşluğu azaltabildi ve böylece kulaklığın boyutunu küçültebildi.

Sonuçlar, her göze 2D veya 3D VR içeriğinde dijital içerik sunabilen VR için tasarlanmış Holografik Gözlüklerdir. Cihaz, hafif ve ince bir form faktöründe şaşırtıcı holografik görüntüler oluşturmak için bir araya gelen bir öğrenci-kopyalayan dalga kılavuzu, bir uzaysal ışık modülatörü ve bir geometrik faz merceğinden oluşur.

nvidia vr gözlüklerinin boyutunu küçültmek i̇çin hologram teknolojisini kullanıyor

Nvidia’nın Holografik Gözlükleri 22,8° diyagonal görüş alanı, 2,3 mm statik ve 8 mm dinamik göz kutusu sağlar ve 3D odak ipuçlarını destekler. Sadece daha az hacimli olmakla kalmazlar, aynı zamanda çok hafiftirler ve 2 onstan biraz daha ağırdırlar. Önerilen tasarım, 2.5 mm kalınlığında bir optik yığın kullanarak tam renkli 3D holografik görüntüler bile sağlayabilir.

Dalga kılavuzlu Dinamik göz kutusu adı verilen bir işlemle, Hologram Gözlükler bakışlarınızı takip edebilir ve baktığınız içeriğin bakış açısını hareket ettirebilir.  Ve HOGD (Yüksek mertebeden gradyan iniş) kullanımı sayesinde, onu SGD’den (Stokastik gradyan iniş) daha yüksek kontrastta daha iyi görüntü kalitesiyle görebilirsiniz.  Ve bu işlem pikselleri daha ayrıntılı görmenizi sağlar.

nvidia vr gözlüklerinin boyutunu küçültmek i̇çin hologram teknolojisini kullanıyor

Şirketin Hologram Gözlükleri hala prototip aşamasında ancak şirket, teknolojilerinin VR’nin geleceği için neler yapabileceğini şimdiden dört gözle bekliyor. Tüketici VR’si ve günlük giyilebilir cihazlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda VR ve AR’nin Kurumsal çözümler, dijital eşleştirme, otomobiller, evler, havacılık ve daha fazlası için kullanılma şeklini değiştirebilir.

Nvidia’nın Hologram Gözlükleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve konuda hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz makale için buraya tıklayın.

Yorum yazın

TeknoVR