Microsoft AltspaceVR İçin Değişikliğe Gidiyor

4 dakika, Okuma Süresi

Microsoft, sosyal VR platformu AltspaceVR’yi satın aldıktan yaklaşık yarım on yıl sonra, şirket bu hafta onu “daha güvenli bir alan” haline getirmeyi amaçlayan bazı büyük değişiklikler başlattı.

Microsoft Ve AltspaceVR

AltspaceVR, 2017 yılında bir bağımsız start-up ile yola çıkmıştı fakat bir süre sonra fonları tükenmiş ve bu esnada yolları Microsoft ile kesişerek metaversede tekrar hayat bulmuştu. O zamandan beri platform, yeni avatarlar ve diğer değişikliklerle Microsoft için bir tür sosyal VR test alanı olarak hayatına devam etti.

Bu değişikliklerin çoğu, teknoloji devi tarafından bu hafta uygulamaya konulan “guardrails’lara” kıyasla sönük kalıyor, platform artık bir Microsoft Hesabı gerektiriyor ve AltspaceVR tarafından barındırılan halka açık sosyal ağları siliyor. Buna ek olarak, Microsoft ayrıca Meta’nın Horizon hizmetleriyle bu ayın başlarında duyurduğu benzer bir hareketi yansıtan mevcut bir “Güvenlik Balonu” özelliğini de varsayılan hale getirdi.

Microsoft’tan Alex Kipman bir blog yazısında, “Herkes, AltspaceVR gibi deneyimlerde, metaverse’yi gerçeğe dönüştürecek deneyimlerde kendini her zaman güvende hissetmeli” diye belirtmişti. Guardrails’ları kurma sorumluluğumuz var ve bu yolculuğa devam ederken daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.” şeklinde açıklamasına devam etti.

microsoft altspacevr i̇çin değişikliğe gidiyor

Ayrıca AltspaceVR’deki etkinliklere katılan yeni katılımcıların sesi de otomatik olarak kapatıalcak.

Bu gelişmeler, dünyanın en büyük platform şirketlerinin VR ve tüketici donanımı konusundaki çabalarını gizlilik ve kâra yönelik daha geniş yaklaşımlarla uyumlu hale getirme yarışıyla karşımıza geldi. VRChat ve Rec Room gibi girişimler, rekabet gücünü korumak için her zamankinden daha fazla yatırım yapıldığını görürken, Meta ve Microsoft gibi mevcut teknoloji devleri, VR multi milyar dolarlık bir işletmeye ve ana tüketici AR’ye giden en olası yol haline geldikçe bölümlerini, politikalarını ve önceliklerini yeniden düzenlemeye başladılar.

Yorum yazın

TeknoVR