Meta’nın Vision Pro Rakibi Böyle Görünebilir

Meta, Apple ile rekabete girmek isteseydi Quest Pro 2 nasıl görünebilirdi?

6 dakika, Okuma Süresi

Apple Vision Pro’nun yaygınlaşmasıyla Meta’nın Quest Pro serisinin daha doğrudan bir Vision Pro rakibi haline gelmesi muhtemeldir.  Aslında daha üst düzey bir Quest Pro 2’nin potansiyel olarak neye benzeyebileceğine dair bir fikrimiz var.

Apple’ın Barı

Vision Pro ile Apple’ın uygun fiyatlı bir gözlük üretmeyi amaçlamadığı açık. Stratejileri, karma gerçeklik deneyiminin nasıl görünmesini ve hissetmesini istediklerine ilişkin minimum uygulanabilir kalite çıtasını oluşturmaktı. Gerekli olduğunu düşündükleri tüm teknoloji ve özellikleri topladıktan sonra Vision Pro’nun fiyatı 3.500 dolara ulaştı.

Bu, onu en iyi ihtimalle 500 $’lık Quest 3 gibi bir şeye yalnızca dolaylı bir rakip haline getiriyor. Ancak açıkça, üst düzey bir karma gerçeklik gözlüğü için önemli miktarda para bırakmaya istekli bir insan pazarı var.

Quest Pro’nun Geleceği

Dolayısıyla Meta’nın Quest Pro serisinin bu üst düzey fiyat aralığında rekabet edecek şekilde gelişmesi mantıklı geliyor. Peki Meta, Apple ile rekabete girmek isteseydi Quest Pro 2 nasıl görünebilirdi?

Douglas Lanman, Meta’nın XR bölümünün Ar-Ge kolu olan Reality Labs Research’te Görüntü Sistemleri Kıdemli Direktörüdür. Geçen yılın sonlarında, Reality Labs’ın düzenli olarak araştırmacıları işe aldığı bir okul olan Arizona Üniversitesi’nde bir ders verdi.

Lanman, bir buçuk saatlik oturumun çoğunu ekibinin son yıllarda üzerinde çalıştığı araştırmayı gözden geçirerek geçirdi. Holografik optikleri, yüksek dinamik aralığı, retina çözünürlüğünü, ters geçişi ve daha fazlasını ayrı ayrı araştıran çeşitli prototipler oluşturdular.

Sunulan gözlüklerin çoğu tamamen araştırma prototipleri olsa da Lanman, ekibinin son on yılda keşfettiği teknolojilerin çoğunu bünyesinde barındırabilecek konsept bir başlık seti olan ‘Mirror Lake’ vizyonundan bahsederek oturumu tamamladı. Eğer gerçekten bugün yapılmış olsaydı başlığın nasıl görünebileceğine dair aşağıdaki sunumu sundu.

Bunun bir ürün yol haritası değil, yalnızca kendisi ve ekibi tarafından hayal edilen bir konsept olduğunu vurgularken, piyasadan kolayca temin edilebilecek parçalarla konseptin “şimdi inşa edilmesi pratik” olduğunu söyledi. 3.500 dolarlık bir alanda seri üretilip üretilemeyeceği henüz cevaplanmamış bir soru ancak Lanman, sektörün Mirror Lake gibi bir cihazla “yeni bir platoya” ulaşmaya hazır olduğunu düşündüğünü söyledi.

Mirror Lake’in kompakt holografik optikler, çoklu görüşlü göz izleme, değişken odaklı ekran, ters geçiş ve yerleşik reçete düzeltme özelliklerini içereceğini açıklamaya devam etti.

Holografik Optik

XR başlıklarını kompakt hale getirmenin en büyük zorluğu, izleyici ile ekran arasına optiklerin yerleştirilmesi ihtiyacıdır. Meta’nın en yeni Quest Pro ve Quest 3 sanal gerçeklik gözlükleri etkileyici derecede kompakt ‘yassı’ optiklere sahipken, Meta araştırmacıları bunların daha da inceltilebileceğini düşünüyor. Çözümleri, kulağa tam olarak benzeyen bir ‘holografik mercek’: pratikte bir kağıt kadar ince olabilen bir holograma dönüştürülmüş bir mercek.

Çoklu Görünüm Göz Takibi

Göz izleme, her gözün birden fazla görünümüne sahip olduğunuzda en iyi sonucu verir. Bu, gözün tam olarak hangi yöne baktığını belirlemek için daha iyi kaynak verileri anlamına gelir. Ancak daha fazla kamera, işleme, ısı, güç ve maliyet açısından daha fazla yük anlamına gelir. Böylece Meta araştırmacıları, tek bir kameradan bir gözün birden fazla görüntüsünü elde etmenin ilginç bir yöntemini hayal ettiler. Kamera, holografik bir öğe kullanarak gözlüğün merceğine bakabilir ve kullanıcının gözünün birden fazla yansımasını görebilir. Bu, daha fazla kamera eklemeden daha iyi göz takibi için daha fazla görüntü sağlayabilir.

Değişken Odaklı Ekran

Bugün piyasadaki her XR gözlükler, 3 boyutlu görüntüleri görüntülemek için stereoskopiyi (iki benzer görüntünün üst üste bindirilmesi şeklinde) kullanıyor. Bu, gerçek dünyada gördüklerimize benzese de, önemli bir görsel ipucunu dışarıda bırakıyor; ışığın geldiği mesafe, gözlerimizin görmeye çalıştığımız şeye odaklanma şeklini değiştirir. Ancak XR gözlüklerin ekranı sabit olduğu için ışık her zaman aynı mesafeden geliyor. Bu, yalnızca bir odak uzaklığı ayarlayabileceğiniz anlamına gelir; bu, gözlerinizin sizden yalnızca belirli bir mesafeye odaklanabilmesi gibi olur. Bu, verjans-uyum çatışması (veya VAC) olarak bilinir.

Değişken odaklı ekran, değişken odaklanmaya izin veren ve dolayısıyla VAC sorununu çözen herhangi bir ekrandır. Meta bu soruna çeşitli çözümler araştırdı, ancak Lanman’ın söylediğine göre Mirror Lake’in bir parçası olabilecek çözüm, mercek odağının dinamik olarak değiştirilmesine izin vermek için elektronik olarak kontrol edilen bir dizi polarizör kullanıyor. Göz takibi ile birleştiğinde bu, sistemin, baktığınız sahnenin belirli bir kısmına ışığı odaklamasına olanak tanıyor.

Ters geçiş

‘Geçit’, gözlüğün dışına kameralar yerleştirip bunları kullanıcıya dış dünyanın bir görünümünü göstermek için kullandığınızda buna denir. Bu, bir nevi görüşünüzün gözlüğün ‘içinden geçmesi’ gibi bir şey. Ters geçiş , dış dünyaya yüzünüzün bir görüntüsünü göstermek için gözlüğün içine kameralar yerleştirdiğinizde buna denir. Bu, Vision Pro’da görmüş olabileceğiniz şeyin aynısıdır (Apple buna ‘EyeSight’ adını veriyor).

Ancak bu, gözlüğün dışına ekran yapıştırmak kadar kolay değil. Gözlüğünüzün ön tarafı gerçek gözlerinizden oldukça uzakta durduğundan, gözlerinizin bu kadar uzaktaki görüntüsünü göstermek çok gerçekçi olmayacaktır; sanki gözleriniz bir şekilde gözlüğün ön kısmına yapıştırılmış gibi.

Bunun yerine, gözün tekrar gözlüğe gömülü görünmesini sağlayacak bir yola ihtiyacınız var. Bunu yapmak için, baktığınız açıya bağlı olarak farklı görünümler gösteren bir tür ışık alanı ekranına ihtiyacınız var.

Lanman, Mirror Lake render’ında, gözlüğün teorik olarak yapılacağı bileşenler göz önüne alındığında, gözlükteki ters geçişin nasıl görüneceğine dair bir tahmin göstermek için aslında bir ışın izleme simülasyonu yaptıklarını söyledi.

Reçeteli Fırınlanmış

Gözlüğe ihtiyaç duyanlar için reçetenizi destekleyebilecek bir sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olmak önemlidir. Lanman, Mirror Lake’in kompakt doğası göz önüne alındığında bardaklara fazla yer olmadığını söylüyor. Bunun yerine, böyle bir gözlüğün her kullanıcının özel görme ihtiyaçlarına göre özelleştirilmesini öneriyor. Mirror Lake’te bu, her bireyin görme düzeltmesini sağlayacak holografik lenslerin üretilmesiyle başarılabilir. Bu akıllıca çünkü gözlüğe herhangi bir ek hacim veya bileşen eklemeden gözlüğün görsellerini her kullanıcı için düzeltmek anlamına geliyor.

Meta’nın ilk ‘Pro’  başlığı Quest Pro, en hafif tabirle tuhaf bir lansman yaşadı. Bazı etkileyici optikler, yüz izleme ve gelişmiş karma gerçeklik yeteneklerine sahip olmasına rağmen, yine de güçlendirilmiş bir Quest 2 gibi hissettiriyor. Aynı içeriği kullanıyordu ve çokta benzersiz hissettirmiyordu. 1.500 dolarlık fiyat noktasını haklı çıkardı. Meta da aynı fikirde görünüyordu çünkü gözlüğün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra fiyatı 1.000 dolara düştü.

Quest Pro’nun lansmanını daha da zorlu hale getiren Quest 3, çok geçmeden duyuruldu ve Quest Pro’daki birçok iyileştirmeyi çok daha cazip bir 500 $ fiyat noktasına getirdi.

Eğer Meta ‘Pro’ bir başlık hattına sahip olacaksa gözlüğün tüketici odaklı gözlüklerden çok daha fazlasını yapması gerekiyor. Teknolojiyle dolu ve fiyatı 3.500 dolar olan Vision Pro, görünüşe göre Meta’nın gelecekteki Quest Pro gözlüklerini daha üst düzey bir teklifle daha da farklılaştırmasının kapısını açtı.

Meta’nın kıdemli araştırmacılarından birinin halihazırda mevcut olan parçalarla Mirror Lake benzeri bir başlık seti oluşturmanın mümkün olduğunu düşündüğü göz önüne alındığında, bu yeni teknolojinin bir kısmının Quest Pro 2 veya Quest Pro’da yer alabileceğini düşünmek bir sıçrama değil.

Yorum yazın

TeknoVR