Meta, Quest Sanal Gerçeklik Gözlüğü WhatsApp Entegrasyonu Alacak

WABetaInfo'nun bildirdirimine göre, uygulamanın Google Play Beta Programında WhatsApp, bağlantılı cihazlarda Meta Quest entegrasyonları sağlayacak. Şu anda geliştirme aşamasında ve beta testine açık değildir.

3 dakika, Okuma Süresi

Quest sanal gerçeklik gözlüğü yakında WhatsApp entegrasyonu alacak. Cumartesi günü açıklanan raporlara göre, dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan WhatsApp, gelecekteki bir güncellemeyle Meta Quest ile entegre olacak.

WABetaInfo’nun bildirdirimine göre, uygulamanın Google Play Beta Programında WhatsApp, bağlantılı cihazlarda Meta Quest entegrasyonları sağlayacak. Şu anda geliştirme aşamasında ve beta testine açık değildir.

Daha önce, Meta’nın CEO’su ve Kurucusu Mark Zuckerberg, Ray-Ban aracılığıyla eller serbest kontrolleri açıklamıştı. Gözlüklerde sunulan birçok özellik arasında mesaj okuma, özel arama ve mesaj şifreleme yer alıyor.

Menlo Park merkezli firmanın 2.23.13.6 güncellemesiyle ilgili haberler, gelecekteki Meta Quest uyumluluğuyla bağlantılı birkaç yenilik sunuyor. Şirkete göre kullanıcılar, uygulama üzerinde resmi olarak bağlantılı cihaz entegrasyonları ile WhatsApp hesaplarını Quest 2 sanal gerçeklik gözlüğü ile bağlayabilirler.

Yayınlanan rapora göre, güncellemenin henüz geliştirme aşamasında olduğu için Meta Quest’e resmi olarak bağlanmadığını da belirtiyor.

Haber, Zuckerberg’in Eylül’de gerçekleşecek olan Connect etkinliğinden önce Meta Quest 3 ile bir süpriz yaptı. Meta’nın şok açıklaması da, Apple’ın çığır açan Vision Pro karma gerçeklik gözlüğü açıklayan Apple WWDC 2023 etkinliğinden birkaç gün önce geldi.

Meta Görev 3 Ortaya Çıktı

Zuckerberg’in Quest 3 duyurusuna göre Meta Platforms, yeni tüketici odaklı VR gözlüğü yıl sonuna kadar piyasaya sürmeyi hedefliyor. Yeni sanal gerçeklik gözlüğü, Apple Reality Pro, HTC VIVE Elite Pro ve Pico 4 gibi sektörü şekillendiren cihazlarla rekabet edecek.

Zuckerberg, yakında çıkacak olan karma gerçeklik gözlüğünün özellikleri hakkında sosyal medya da Instagram gönderisinde bilgileri açıkladı. Gönderide, Quest 3’ün diğerlerinin yanı sıra daha yüksek çözünürlükler, daha küçük form faktörleri ve gözlüğün Meta Reality teknolojisinde büyük yükseltmeler sunacağını belirtti.

Yükseltmeler arasında bir Qualcomm Snapdragon XR2+ yonga seti ve Meta Quest mağazasından 500’den fazla başlıkla tam geriye dönük uyumluluk yer alır.

Reality Platform, Quest 3’ü Hayata Geçiriyor

Ayrıca Meta, geçen yıl Ekim ayında Meta Quest Pro’nun ortaya çıkmasından sonra başka güncellemeler de yayınladı. O sırada, Meta Reality Platformunun tüketici odaklı Quest 3 cihazına güç sağlayacağını ve sanal ve artırılmış gerçeklikten sorunsuz geçişlere yol açacağını belirtti.

Zuckerberg, şirketin “telefonlarda mümkün olandan daha iyi sosyal deneyimler sunmayı” umduğunu açıkladı.

Yeni karma gerçeklik ekosisteminin “nispeten yeni” olduğunu ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde hızla büyümeye devam edeceğini söyledi. Zuckerberg, Quest 3’ün “bu teknolojiyi tüm gözlükler [ve] AR gözlükleri için de temel olarak oluşturacağı” sonucuna vardı.

Haber, Meta’nın rakip firmalardan artan rekabet ortamında sürükleyici donanım serisinin bir sonraki aşamasını yaratmayı amaçladığı sırada geliyor. Meta, metaverse emellerinde önemli ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı, ancak sürekli araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) bağlı kalmaya devam ediyor.

Yorum yazın

TeknoVR