Meta, Metaverse Planları İçin Yapay Veri Startap’ı AI.Reverie Firmasını Satın Aldı

Meta Platforms Inc., metaverse geliştirme çabalarını desteklemek için bu yılın başlarında kapanan yapay veri startap'ı AI.Reverie'yi satın aldı. 

3 dakika, Okuma Süresi

Meta Metaverse planları için hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Metaverse, sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin bugünden çok daha büyük bir rol oynayacağı internetin gelecekteki bir versiyonu olarak tasavvur ediliyor. Kullanıcılar, bir VR gözlüğü aracılığıyla erişilebilen sürükleyici sanal ortamlarda çevrimiçi alışveriş gibi görevleri gerçekleştirme becerisi kazanacak. Meta, Microsoft Corp. ve diğer birkaç teknoloji şirketi, metaverse ile ilgili girişimler üzerinde çalışıyor.

Meta’nın metaverse teknolojisinin gelişimini destekleyen yapay veri startap’ı AI.Reverie, Ağustos ayında Meta tarafından sessizce satın alındı. VentureBeat, satın alma işlemini Ekim ayında bildirdi.

New York merkezli AI.Reverie, yapay zeka modelleri oluşturmak için kullanılabilecek sentetik eğitim veri kümeleri oluşturmak için bir platform geliştirdi.

Bir yapay zeka modeli oluşturmak birkaç adımdan oluşuyor. İlk olarak, geliştiriciler sıfırdan bir sinir ağı oluşturur veya piyasada bulunan önceden paketlenmiş birçok algoritmadan birini seçer. Ardından, yapay zeka modelinin üretimde işlemesi beklenen bilgilere benzer kayıtlardan oluşan bir eğitim veri kümesini işlemesini sağlayarak sinir ağının doğruluğunu bilerler.

Geliştiriciler genellikle yapay zeka modellerini manuel olarak eğitmek için kullandıkları veri kümelerini oluşturur. Ancak, özellikle daha karmaşık makine öğrenimi projelerinde her şeyi manuel olarak oluşturmanın pratik olmadığı durumlar vardır. Bu tür senaryolarda şirketler, yazılım tarafından otomatik olarak oluşturulan bir eğitim veri kümesi olan sentetik bir veri kümesi kullanır.

AI.Reverie’nin platformu, AI projeleri için otomatik olarak büyük sentetik eğitim veri kümeleri oluşturabilir. Platform ayrıca, bir sinir ağının eğitim sürecinde daha etkili bir şekilde öğrenmesine yardımcı olan bağlamsal bilgi parçacıkları ve açıklamalar oluşturur. AI.Reverie, teknolojisini uygulama programlama arayüzleri aracılığıyla müşterilerin kullanımına sundu.

Meta tarafından satın alınmadan önce, girişimin platformunun perakende, tarım ve sanayi sektörü gibi alanlarda şirketler tarafından kullanıldığı bildirildi. 2020’de müşteri tabanını üç katına çıkardığını iddia etti.

AI.Reverie ayrıca kamu sektöründe de varlık gösterdi. Financial Times’a göre, bu Ocak ayındaki girişim, ABD Hava Kuvvetleri ile 950 milyon dolara varan üç yıllık bir sözleşme imzaladı. Bir Meta sözcüsünün, satın alma işleminden önceki haftalarda sözleşmenin iptal edildiğini söylediğini aktardı.

Geçen yıl, AI.Reverie’nin Hava Kuvvetleri ve ABD Savunma Bakanlığı ile ayrı sözleşmeler yapıldığı bildirildi.

Meta’nın, AI.Reverie’nin teknolojisini Meta evren girişiminin bir parçası olarak nasıl kullanabileceği belli değil. AI.Reverie platformunun AI geliştirmede kullanılmak üzere veri ürettiği göz önüne alındığında, Meta’nın AI yazılımını gelecekteki metaverse ürünlerine dahil etmeyi planlıyor olması olasıdır.

Microsoft, belirli işleme görevlerini hızlandırmak için yerleşik makine öğrenimi yazılımını kullanan HoloLens 2 adlı bir karma gerçeklik başlığı sunuyor. Meta, Metaverse planının önemli bir unsurunu oluşturan Oculus VR gözlüklerinde benzer bir yaklaşım benimsemeye çalışıyor olabilir.

AI modelleri, dijital reklam hedefleme de dahil olmak üzere sayısız başka görev için de kullanılıyor. Meta, gelirinin çoğunu sosyal medya platformlarında reklam yayınlamaktan elde ediyor. Şirketin meta veri deposundan para kazanma planları reklam içeriyorsa, kullanıcıların ilgili promosyonları almasını sağlamak için AI kullanabilir.

Meta, metaverse teknolojisini geliştirmeye artan odağını yansıtmak için birkaç ay önce Facebook Inc.’den yeniden markalaştı ve ana şirket adını Meta olarak değiştirdi. Şirket geçtiğimiz günlerde, kalkınma çabalarını desteklemek için Avrupa Birliği’nde önümüzdeki beş yıl içinde 10.000 çalışanı işe almayı planladığını belirtti. Ek olarak, şirketin metaverse ile ilgili ürünleri tanıtmak için bir perakende mağaza ağı planladığı bildirilmişti.

Yorum yazın

TeknoVR