Meta Horizon Uygulamalarını Birleştirerek Daha Erişebilir Hale Getirmek İstiyor

3 dakika, Okuma Süresi

Meta Horizon adı altında geliştirmekte olduğu üç adet sosyal VR uygulamasını (Horizon Worlds, Horizon Venues ve Horizon Workrooms) hala ayrı şekillerde yürütüyor olsa bu uygulamalar hala bütünsel ve kusursuz bir deneyim teşkil etmiyor. Gelecekte Meta Horizon için bu gidişatı değiştirmeyi ve VR olmayan cihazlara kapıyı açmayı planlıyor.

Meta Horizon’ın Bu Bütünsel Planı Ne Kadar Sürede Hayata Geçecek?

Meta, kuşkusuz meta veri deposunda lider konumda olma konusunda yükselişe geçti, ancak üzerinde çalıştığı herhangi bir şeyin gerçekten meta veri deposunun bir parçası olarak kabul edilebilmesi için hala kat etmesi gereken çok uzun bir yol var.

Bugün şirket, Horizon adı altında üç ayrı sosyal VR uygulaması geliştiriyor. İnsanların başkalarının zevk alması için deneyimler oluşturabileceği bir yer olan Worlds, konser, spor ve daha fazlasını bir arada izleyebileceğiniz Venues ve insanların geleneksel toplantı araçlarıyla işbirliği yapabileceği Workrooms. Her ne kadar bu 3 uygulama aynı çatı ismini ve avatarları paylaşsada aslında birbirlerinden farklıdırlar.

meta horizon uygulamalarını tek çatı halinde ve daha erişilebilir yapmayı planlıyor

Örneğin; Workrooms‘ta iş arkadaşınızla yanyana toplantı yaptıktan sonra sizi Venues üzerindeki bir konsere davet ettiğinde uygulamalar arası geçiş yapıp bir çok farklı görünümlü menüyle uğraşmak zorunda kalacaksınız ve bu durum uygulamanın geleceği için şuan pek iyi görünmüyor.  Meta’nın Horizon Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, Digiday ile yaptığı röportajda, şirketin sonunda bu deneyimleri daha sorunsuz bir şekilde bir araya getirmeyi umduğunu ima etti. Sharma bu imasında bu üç platformu yeni bir üst başlıkta toplamayı planladıklarını belirtsede konu hakkında çok net detaylar paylaşmadı.

Sharma, Digiday’e verdiği demeçte, “İçerik oluşturucuların geçimini sağlayabileceği, toplulukların birlikte ilginç şeyler oluşturabileceği ve yapabileceği bir ekosistem oluşturduğumuzu hayal edebilirsiniz”. “Yani sadece oyunlar için bir yer değil; sadece insanların yaratıcı şeyler inşa edebileceği bir yer değil; yukarıdakilerin hepsi bu.” şeklinde yaptığı açıklama ile aslında Meta Horizon serisi için daha bütünsel bir yaklaşımı planladıklarını belirtti ve tabiki bu durum biz kullanıcılar ve içerik üreticileri için sevindirici bir haber.

Şu anda Meta Horizon, uygulamalar arasında sorunsuz bir şekilde gezinememekten daha fazla şekilde dağınık durumda.
Erişilebilirlik de bir sorun. Üçüne de erişebilmek istiyorsanız bir Oculus Quest 2 gözlüğüne ihtiyacınız olacak çünkü  orijinal Oculus Quest’e sahipseniz yalnızca Worlds ve Venues uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ve eğer bir Oculus Rift sahibiyseniz yalnızca Worlds’e girebilirsiniz daha sıkıntılı kısmı ise eğer Oculus olmayan bir gözlüğünüz varsa malesef üç uygulamayada giriş yapamazsınız.

meta horizon uygulamalarını tek çatı halinde ve daha erişilebilir yapmayı planlıyor

Sharma, Digiday’e verdiği demeçte, şirketin Horizon uygulamalarını VR olmayan cihazlara açarak bu sorunu bir dereceye kadar düzeltmeyi veya en azından yumuşatmayı umduğunu söyledi. Bunun tam olarak ne zaman olabileceği veya hangi cihazları hedef alacağı şu anda belirsiz. Yüksek erişilebilirlik, herhangi bir sosyal uygulamanın ilgi bulması için önemlidir, Meta’nın herkesten daha iyi bilmesi gereken bir şeydir. Yine de Meta, Horizon uygulamalarını daha erişilebilir hale getirmek için nihayet harekete geçtiğinde, sadece arayı kapatıyor olacak.

Rec Room ve VRChat gibi önde gelen sosyal VR uygulamaları, uzun süredir VR ve PC’yi destekliyor, Rec Room oyun konsollarında ve akıllı telefonlarda bile mevcut. Yukarıda bahsedilen uygulamaların her ikisinin de Meta Horizon’ın kabul ettiğinden çok daha geniş bir VR gözlük yelpazesinde mevcut olduğundan bahsetmiyorum bile. Meta’nın bu alandaki tüm kaynakları ve önemli harcamaları için süreç yavaş işliyor. Meta eğer oyuncu kitlesini kaçırmak istemiyorsa biraz daha hızlı ve geniş bir yelpaze ile hareket etmeli.

Yorum yazın

TeknoVR