Magic Leap 2 Kontrolcüsü İçten-Dışa İzleme Sistemine Sahip Olacak

3 dakika, Okuma Süresi

Twitter’da paylaşılan bir resimde Magic Leap 2 kontrolcüsünün üzerindeki içten-dışa izleme yapmak için kullanılan kameraları görmüş olduk. Peki bu alanında daha önce kullanılmamış yöntem Magic Leap 2 kontrolcüsünde nasıl çalışıyor gelin birlikte bakalım.

Magic Leap 2 Kontrolcüsü Ve Dahili Kamera Sistemi

Ocak ayında, Magic Leap 2’nin özellikleri – veya en azından bazılarının – SPIE Photonics West 2022‘de paylaşıldığının haberini sizler için düzenlemiştik. Ancak bu paylaşım esnasında Magic Leap 2 kontrolcüsünün üzerindeki içten-dışa izleme için kullanılan kameraların detaylarını gözden kaçırmıştık. Bunun tam olarak ne anlama geldiği o zaman net değildi, ancak bu hafta girişimci Peter Diamandis tarafından paylaşılan görüntüde öne bakan iki kamera görülüyor.

magic leap 2 kontrolcüsü

Günümüzde mevcut olan neredeyse tüm AR ve VR sistemlerindeki kontrolörler ya gözlük tarafından izlenir ya da harici baz istasyonlarını kullanır. Örneğin Meta Quest 2, kontrolörlerinin plastik halkasının altındaki bir kızılötesi LED modelini takip ederken, Valve Index kontrolörleri, odanızın köşesine yerleştirilmiş SteamVR “Lighthouse” baz istasyonlarına göre konumlarını belirler.

İlginizi Çekebilir

İzleme için gözlüğe güvenmenin bir kusuru vardır: kontrol cihazı sensörlerin görüş alanından çıkarsa veya vücudunuzun herhangi bir kısmı yolunuza çıkarsa, izleme geçici olarak bozulur. Bu, birçok kullanım durumu için bir sorun değildir, ancak iki elle yapılan karmaşık etkileşimleri ve sağa çekim yaparken sola bakmak gibi senaryoları sınırlar. Harici baz istasyonlarının kullanılması bu sorunların çoğunu hafifletebilir, ancak bu kurulum süresini uzatır ve taşınabilirliği ciddi şekilde sınırlar – ve denetleyicilerden baz istasyonlarına giden yol yine de kapatılabilir.

magic leap 2 kontrolcüsü

ve Pico Neo 2, manyetik izlemeyi kullanıyor. Görünür ışığın aksine, manyetik alan insan vücudundan geçebilir, bu nedenle tıkanıklık yaşanmaz. Ancak manyetik izleme, optik izleme sistemleri kadar hassas değildir ve donanıma önemli ölçüde ağırlık ve maliyet ekler.

Yerleşik kameralara sahip kontrolörler, içten dışa kulaklıkların yaptığıyla aynı şekilde kendilerini takip ederek – Eşzamanlı Konum ve Haritalama (SLAM) adı verilen bir tür algoritma kullanarak, yüksek hassasiyeti korurken tıkanma sorununu çözmeyi vaat ediyor. SLAM esas olarak ivmeyi (bir ivmeölçerden) ve dönüşü (bir jiroskoptan) odanızdaki yüksek kontrastlı özelliklerin kameralara göre ne kadar yüksek hareket ettiğini karşılaştırarak çalışır. İlk SLAM algoritmaları elle hazırlanmıştı, ancak bugün çoğu, en azından biraz makine öğrenimi kullanıyor.

Bu yaklaşımın potansiyel dezavantajları, izleme algoritmasını çalıştıracak kadar güçlü bir çipin maliyeti, çipin çekeceği güç nedeniyle pil ömrünün azalması ve aşağıdakiler gibi yüksek kontrastlı özelliklere sahip iyi aydınlatılmış bir ortama sahip olma ihtiyacıdır. Ancak bu sınırlama içten dışa gözlükler için de geçerlidir.
Bazıları, hareket bulanıklığı nedeniyle hızlı hareketlerde izleme kalitesinin düşebileceğini öne sürdü, ancak bu, hızlı hareket eden LED’leri izlemekten daha fazla bir sorun olmamalıdır – düşük pozlama süresine sahip küresel bir deklanşör sensörü için bu sorun olmaz. Magic Leap 2 kontrolcülerinde bu tarz sorunlar ile nasıl başa çıkacaklar göreceğiz.

Meta, görünüşe göre, yaklaşmakta olan Project Cambria gözlüğünde yerleşik içten dışa izleme ile kontrolörleri kullanmayı planlıyor. LED halkası yerine kameralı Quest benzeri kontrol cihazlarının görüntüleri ilk olarak Eylül ayında sızdırıldı ve halkalar resmi tanıtım fragmanında da mevcut değildi.

Magic Leap 2 ve Project Cambria bu yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak ikisinin de belirli bir sürüm penceresi yok. Bunlar çok farklı ürünlerdir – ML2, kurumlar için tasarlanmış şeffaf bir AR başlığı iken Cambria, VR ve karma gerçeklik için opak bir başlıktır – ancak hangisi önce piyasaya çıkarsa, kontrolör takibine yönelik bu yeni yaklaşımı kullanan ilk AR veya VR sistemi olacak. Bu alanda şimdilik Magic Leap 2 kontrolcüleri ilk olacak gibi görünüyor fakat bekleyip göreceğiz.

Yorum yazın

TeknoVR