FIFA, Spor Metaverse’ü Başlatıyor

FIFA Spor Metaverse'ü Başlatmak İçin Meta-Stadiums İle İş Birliği Yapacak

2 dakika, Okuma Süresi

Etkinlik metaverse alanında öncü olan MeetKai, dünyada bir ilk olacak olan futbol deneyimini başlatmak için eğlence, oyun ve NFT metaverse platformu Meta-Stadiums ile iş birliği yaptı. MeetKai ve Meta-Stadiums, platformu başarıyla başlatmak için futbol ajansı SLFC Soccer ile ortaklık kurdu.

Platform aynı zamanda profesyonel kulüplerin ve FIFA takımlarının mücadelesini izlemek üzere futbol maçlarına avatar olarak katılmak için sanal dünyalardan da yararlanıyor. SLFC Soccer’s, FIFA Lisanslı Maç Temsilcisi ortağı olduğundan platform, yaklaşık 137 FIFA takımı için 150 canlı sanal futbol maçı sağlayacak.

Yeni çözümle spor markaları, mekansal teknolojilerle taraftarlarıyla yeni yollarla etkileşime geçebilecek.

İlk olarak, çok kanallı çözüm VR gözlükleri, web tarayıcıları, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve benzeri cihazlarda çalışacak. İzleyiciler arasındaki etkileşimi artırmak için her yaştan insan katılabilir.

fifa, spor metaverse'ü başlatıyor

Ayrıca ortaklık, Meta Stadyumlarının MeetKai’nin çevrimiçi mağazacılık teknolojilerini bünyesinde barındıracağını da görecek. Bu sayede spor perakendecileri fiziksel ürünleri doğrudan alışveriş yapanların evlerine gönderebilecek. Aynı zamanda insanların maçları eş zamanlı olarak izlemesine ve stadyumların ve çevresindeki alanların dijital ikizlerini görüntülemesine de olanak tanıyacak.

Platform aynı zamanda maçları ve oyundaki önemli anları anmak için değiştirilemez tokenlara (NFT’ler) ve diğer özel dijital içeriklere de ev sahipliği yapacak.

Sanal katılımcılar ayrıca gerçek hayattaki maç deneyimlerini simüle etmek için basın veya VIP gökyüzü kutularında oturabilecek veya önceki maçların tekrar izlemek için sunucuda arşivlenen 5.000 maça katılabilecek.

Haber, MeetKai’nin Ulusal Basketbol Birliği’nin ilk metaverse mağazasını açmasının ardından geldi. XR firması, Charlotte Hornets ile birlikte çalışarak Hornets Fan Shop’un dijital ikizini başlattı.

MeetKai’nin Buzz City sanal alışveriş deneyimi, NBA’e hayranlarıyla etkileşim kurmanın yeni bir yolunu sağladı; taraftarlar kıyafet, hediyelik eşya ve resmi NBA formaları satın alabilecekler.

Sanal deneyim aynı zamanda NBA takımının 35 yıllık geçmişini de anıyor.

XR ve Spor Metaverse’ü

Spor metaverse geliştirilmesindeki ilerlemeler aynı zamanda şirketlerin, spor derneklerinin ve oyuncuların genişletilmiş gerçeklik teknolojileri aracılığıyla izleyicilerle etkileşime girmesine de olanak tanıdı.

Platformun hızlı yükselişi, Improbable, Verizon, Nokia, Snap , Apple ve Meta gibi şirketlerin kendi sanal spor girişimlerini başlatmasıyla ortaya çıkıyor.

XR topluluğu, Meta Quest 3, Apple Vision Pro, Improbable’ın M² ekosistemi ve daha birçokları gibi sonraki seviye teknolojileri ortaya çıkararak, içerik, reklam ve kampanyaların dağıtımını dönüştürmeye yönelik araçlarla işletmelere güç verecek.

 

Yorum yazın

TeknoVR