2024’te Meta, Piyasaya Daha Ucuz VR Gözlüğü Sürmeyi Planlıyor

2 dakika, Okuma Süresi

Daha ucuz VR gözlüğü, özellikle ülkemiz için aranan bir sanal gerçeklik gözlüğü için ilk baktığımız kriter ucuz olması. Meta, 2024 yılında, tüketiciler için mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmek istediği bir VR gözlüğü piyasaya sürmeyi planlıyor.

The Verge tarafından hazırlanan bir rapora göre, Meta’nın VR Başkan Yardımcısı Mark Rabki, binlerce çalışanına 2024 yılında Ventura kod adlı bir tüketici VR gözlüğü piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Rabki notta “Bu gözlüğün amacı çok basit: VR tüketici pazarındaki en cazip fiyat noktasında elimizden gelen en büyük gücü sağlamak” dedi.

Meta, Ventura’yı bir tür ‘Quest 3 Lite’ olarak konumlandırıyor gibi görünüyor. Verilen bilgiye göre, yaklaşmakta olan Quest 3’ün meraklıları hedefleyeceğini duyurdu; Muhtemelen 400$/500$ ile fiyatı ile, Quest Pro’ya benzer karma gerçeklik yetenekleri de içeriyor. Şirket, Quest 3’ün bu yıl içinde yayınlanacağını kamuoyuna açıkladı.

Ek olarak raporda, Ventura’nın 2024’te piyasaya sürülmesinden sonra “Pro” seviyesindeki herhangi bir gözlüğün tekrar piyasa sürülmesi çok uzun bir gelecekte olacağını savunuyor.

Meta’nın Quest 3‘ü 2024’te Ventura’yı piyasaya sürdüğü anda satacağı anlamına geliyor, bu nedenle şirketin suları bulandırmamak için hepsini uygun fiyat noktalarında sunması gerekecek.

Görünürde daha ucuz olan bağımsız sistemle Meta’nın bu yeni gözlük donanımlarında nasıl bir farkındalık oluşturacağı belirsiz. Bu anlamda şirket, hareket kontrolörleri olmadan sevkiyat yapmak olabilir, bu da tüketicileri VR oyunları anlamında sınırlandırsa da genel fiyatı düşürür. Şuanda tüm oyunlar el takibi (hand tracking) sistemini kullanmıyor

Ventura ile şirket, Quest 2’nin donanımını, genel profili inceltmek ve daha hızlı bir yonga seti eklemek için Fresnel lensleri pankek optiklerle değiştirmek gibi küçük değişikliklerle güncellemeyi seçebilir.

Durum ne olursa olsun, şirket, yeni nesil VR kullanıcılarını Meta ekosistemine daha iyi kilitleyecek olan VR pazarının alt ucunu ele geçirmeye çalışıyor gibi görünüyor – bu, şirketin kullanıcı tutmayı, artırmayı umuyorsa ihtiyaç duyduğu bir şey diyebiliriz. Daha ucuz bir sanal gerçeklik gözlüğü sunmak, Meta’nın gelişmekte olan pazarlara erişimini potansiyel olarak genişletebilir.

Yorum yazın

TeknoVR