Hand Tracking (El izleme) nedir?

3 dakika, Okuma Süresi

Hand tracking (El izleme) nedir? VR için gerçek el tabanlı girdi, hem VR geliştiricileri hem de yaratıcıları için yeni mekaniklerin yorulunu açacak. Quest’te el takibi, insanların sanal gerçeklikte daha etkileyici olmasına ve sosyal deneyimlerde daha derin bir düzeyde bağlantı kurmasına olanak tanıyacak.

Hand Tracking (El izleme) teknolojisi ile artık sanal gerçeklik deneyimlerinde daha çok özgürleşeceğiz

Mevcut VR meraklıları ve erken benimseyenler, yalnızca daha doğal etkileşim biçimlerinden faydalanmakla kalmayacak, ayrıca Quest’te Hand tracking (el izleme) ile, oyun denetleyicilerine aşina olmayan veya bu konuda rahat olmayan kişiler için VR’a giriş engellerini de azaltacak.

Daha da iyisi, VR’a giriş yapmak için bir kontrol cihazı almanıza, şarjl etmenize veya VR gözlük ile eşleştirmenize gerek kalmayacak. Eğlence kullanım örneklerinden eğitim ve girişimciliğe kadar bir çok alanda çok rahat kullanabilecek.

OC6’da, 2020’nin başlarında Quest’te tüketiciler için deneysel bir özellik ve geliştiriciler için bir SDK olarak piyasaya sürülen Hand tracking (el izleme) özellikle Oculus Quest 2’nin duyurulması ile birlikte daha çok ön plana çıkan bir kolaylık oldu.

hand tracking (el izleme)

hand tracking (el izleme)

Önümüzdeki yılın başlarından itibaren VR geliştiricilerinin, kontrolörler veya diğer çevresel cihazlar olmadan sanal gerçeklikte kendi ellerinizi kullanmanıza olanak tanıyan deneyimler oluşturabileceği ve sunabileceği anlamına geliyor.

Oculus Quest Hand tracking (el izleme) teknolojisi

Bu hafta, kullanıcı arabirimi yazılımı ve teknolojisi üzerine bir sempozyum olan UIST 2020’de FRL Research, fiziksel klavye olmadan dokunarak yazmayı sağlayan yeni bir yöntemi piyasaya sürdü. El izlemenin potansiyel olarak geleneksel yazmanın etkinliğini ve aşinalığını ancak herhangi bir düz yüzeyde sağlayabileceği gösterildi.

Facebook Reality Labs’ta bir araştırma projesi olarak başlayan. Hand tracking (el izleme), VR girdisi için yeni bir paradigma oluşturmak için ürün ve tasarım ekiplerinin yakın işbirliği sayesinde hayata geçirildi.

Bugün Quest’te yalnızca tek renkli kameraları kullanılarak parmaklarınızın konumunu anlamak için derin öğrenmeyi kullanan yeni bir yöntem geliştirdi. Aktif derinlik algılama kameraları, ek sensörler veya ekstra işlemciler gerekmiyor. Bu teknoloji, elinizin şekline yaklaşır ve elinizi ile parmak hareketinizi VR’da doğru şekilde göstermek için bir dizi 3D nokta oluşturuyor.

Hand Tracking teknolojisinin VR için güzel bir gelişme olduğu aşikar. VR teknolojisinin her geçen gün daha çok geliştiğini görüyoruz, özellikle Qculus Quest 2 ile birlikte Oculus’un daha düşük maliyet ile bir çok işlevi bir araya getirecek VR gözlük yapısına odaklanması ve son kullanıcıya dönük çalışmaları ile birlikte çevre birimlerini en düşük seviyede tutarak maliyetlerin azaltıldığı gibi teknolojinin algıyı daha da zenginleştirdiğini görüyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR