After The Fall İncelemesi

6 dakika, Okuma Süresi

After The Fall incelemesi. After The Fall daha önce VR alanında çıkarttıkları Arizona Sunshine oyunu ile isim yapmış Vertigo Games’in yeni oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Biz de Metaevren.net ekibi olarak bu yeni oyunu erken erişimde sizler için denedik.

After The Fall İncelemesi, After The Fall Neler Vadediyor?

1-) Hikaye

After The Fall kıyametten 20 yıl sonrasındaki 2005 Los Angeles’ında geçiyor. Bir takım ilaç ve uyuşturucuların fazla kullanımı sonrası yayılan salgın ile korkutucu kış ve yeni bir ırk doğmuş ve şehirleri istila etmeleri ile medeniyetlerin çöküşüne sebep olmuşlardır.

 

Bu yeni karla kaplı evrende kıyametten sonra yaşayan canlılar Snowbreed adında bir nevi zombi diyebileceğimiz yaratıklara dönüşmüş durumda. Biz bu salgının  yan etkilerine bağışıklık sahibi oyuncular olarak hayatta kalmaya ve devamlılığımızı sürdürebilmek için Snowbreed’leri avlayarak onlardan elde ettiğimiz harvest adlı bir bileşeni toplamaya çalışıyoruz.

2-) Oyun Modları

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var After The Fall 4 kişilik co-op bir deneyim sunuyor. İster gerçek oyuncular ile bir araya gelebilir isterseniz yapay zeka takım arkadaşlarınız ile maceraya atılabilirsiniz. Oyun modu ve görev seçimleri için “Line” adı verilen HUB’da toplanıyoruz. Buradaki arcade makinelerindeki silahları kullanarak oyun modu ve zorluk gibi seçimleri yapıp bölümümüzü başlatabiliyoruz.

Oyunda şuan için iki farklı oyun modu bulunuyor bunlardan ilki “Harvest Run” adı verilen sizin hem hikayede ilerleme kaydedebileceğiniz hem de oyun içerisinde harcayabileceğiniz harvest toplayabileceğiniz oyun modu. Bu modda size verilen görev dahilinde takımınız ile bölümü tamamlayıp geriye olabildiğince harvest getirmeye çalışıyorsunuz.

Olabildiğince diyorum çünkü Harvest Run süresince harcadığınız her harvest sizin bölüm sonu kazanacağınız miktardan düşüyor. Bu durum oyuncuları biraz daha taktiksel düşünmeye iten güzel bir ekleme olmuş.

Oyunun çıkışında hikaye ile ilerleyebileceğiniz 5 adet Harvest Run haritası bulunduracak. Harvest Run modu’nun bir diğer heyecan verici özelliği hikaye görevini yaparken veya geri dönüp eski bölümleri farklı zorluk seviyelerinde tamamlarken kazanacağınız silah eklentileri ve bu konuyu detaylı olarak birazdan anlatacağım.

Oyunda şuanda Survivor,Veteran,Master ve Nightmare olmak üzere 4 zorluk seviyesi bulunuyor ve her seviye kendisine özgü nadirlikte eklentiler sağlıyor.

Oyunda bulunan ikinci mod ise “Tundradome PVP Arena”. Adından da anlaşılabileceği üzere bu mod Harvester’ların yani oyuncuların yine 4 kişilik takımlar halinde birbirleri mücadele edebileceği bir PVP haritası. Fakat şunu açıkca belirtmeliyim VR tecrübeniz fazla değilse veya evinizde koşuşturmak için yeterli alan yoksa bu mod sizi fazlasıyla zorlayacaktır.

Bunun en temel sebeplerinden birisi ise bu PVP modunun sadece Smooth Artifical Locomotion şemasının destekleniyor olması  yani siz analoğu hareket ettirirken karakterinizin devamlı ilerleme hareketi gösterdiği şema. Maalesef bu durum bazı oyuncularda motion sickness adını verdiğimiz harekete bağlı mide bulantısı ve/veya baş dönmesine sebep olabiliyor.

Ama düşünüldüğünde bütün karakterlerin teleport sistemi ile hareket ettiği bir PVP maçı da bir hayli zor olurdu değil mi?

after the fall

after the fall

3-) Kontrol Şeması

After The Fall bir çok noktada temel VR kontrol şemasına sahip olsada bazı noktalarda kullanıcılara yeni özellikler sunuyor.

Öncelikle oyun içi hareket etme olayından bahsedelim. After The Fall klasik 2 türlü hareket şeması tercihi sunuyor. İlki sliding adı verilen yürüyor efekti(motion sickness yapabilir), ikincisi ise teleport yani analog ile belirlediğiniz noktaya karakterinizin ışınlanması.

Silah kullanımında ise özellikle şarjör doldurma konusunda beni şaşırttı. İki farklı şekilde silahınızı yeniden doldurabiliyorsunuz. İlk sistem Quick Reload adı verilen ,ayrıca firmanın daha önce Arizona Sunhine’da kullandığı, merminiz bittiğinde silahı mermi çantanıza doğru götürerek otomatik dolum yapma seçeneği.

İkincisi ise (kesinlikle ek aksiyon katan sistem) Advanced Reloading adı verilen ve sizin manuel olarak önce silahınızdaki boş şarjörü attığınız devamında mermi çantanızdan yenisini çekip silaha taktığınız ve ardından namluyu çekerek atış yapmaya başladığınız sistem.

Özellikle benim gibi oyuna yeni başlayan kişiler için bir hayli zor görünen bu sistemi cazip hale getirmek ve zorluğunu mantıklı hale getirmek için Vertigo Games şöyle bir ekleme yapıyor. Advanced Reloading kullandığınız sürece kazanacağınız harvest %50 oranında fazlalaşıyor.

Silah taşıma konusunda ise yine iki farklı sisteme sahibiz. İlk sistem Holster adı verilen ve gerçekçi bir deneyim sunan silahları sağ ve solda bulunan kabzalarda taşımak. İkincisi ise Selection Wheel adındaki ve GTA V gibi oyunlardan aşina olduğumuz daire şeklindeki seçim menüsü.

Silahların dışında kalan can veren ekipmanlar, bombalar ve floppy disc’leri ise bileklerimize ekliyoruz. Yani seçiminizi iyi yapmanızda fayda var çünkü sadece iki adet ekipman taşıyabiliyorsunuz.

4-) Ekipman Geliştirme

Oyunda tabancalardan, pompalı ve otomatik tüfeklere 6 farklı silah çeşidi bulunuyor. Tabiki buradaki tek özellik 6 farklı silaha sahip olmamız değil. Her bir silah türü için dürbün, şarjör, mod ve aksesuar gibi 8 farklı geliştirme imkanı bulunuyor. Bir silahın rengini veya görünüşünü değiştirecek ürünleri Harvest-O-Matic adlı makinelerden harvest karşılığı alabiliyorsunuz ama geri kalan ve silahınızı asıl geliştiren ekipmanları elde etmek için iki şansınız var.

Bu seçeneklerden ilki Harvest Run tamamlamak çünkü her Harvest Run’ın sonunda yukarıda da bahsettiğim gibi seçtiğiniz zorluk seviyesine göre değişen nadirlikte bir silah eklentisi kazanıyorsunuz.

İkinci seçenek ise bölüm içlerinde gizlenmiş ve floppy disc şekli verilmiş nesneleri toplayıp bölüm aralarındaki Harvest-O-Matic’lere getirerek sisteme işlemek. Bölüm içerisinde bulabileceğiniz bu rastgele floppy disc’lerin nadirlikleri de bölümünüzün zorluğuna göre değişiyor.

Ekipman geliştirmenin bir diğer güzel yanı ise oyunun bu geliştirmeyi sizin için yapmıyor olması. Oyunun silah geliştirme yerine gittiğinizde silahınızı bir cihaza yerleştiriyor ve değiştirmek istediğiniz parçayı elektronik bir alet yardımı ile söküp yenisini siz takıyorsunuz.

Küçük ama eğlenceli bir eklenti olmuş tabi ki ben oyunun başlarında olduğumdan çok farklı seçeneklerim olmadı ama oyun ilerledikçe ve farklı eklentilere sahip olduğunuzda silahınızı söküp yeni eklentiler denemek daha da eğlenceli bir hal alacaktır.

5-) After The Fall’ın Canavarları

After The Fall’da aynı Left 4 Dead serisinde olduğu gibi birbirinden farklı özelliklere sahip 6 adet snowbreed türü bulunmakta bu türler temel Husk adı verilen ve yavaş veya hızlı olarak değişen temel tür ile başlayıp gelişmiş türler olan ve kendi özelliklerine sahip Juggernaut,Eater,Brute ve Smasher olarak çeşitleniyor.

Oynamayı düşünen arkadaşlar için canavarların türlerini tek tek açıklamayacağım fakat her birini gördüğünüzde farklı yaklaşımlar göstermeniz ve gerilip kaçmanız gerekeceğini söyleyebilirim.

Sonuç olarak tabiki yeni çıkış yapan bir oyun olarak canavarların veya sizin bazı kapıların içerisinden geçebilmeniz gibi basit hatalara sahip olan After The Fall’da henüz oyun kıran bir hata ile karşılaşmadım ki bu güzel bir detay.

Özellikle bu tarz oyunları seviyor ve VR sisteminde derine dalmak istiyorsanız veya daha önce Arizona Sunshine oynamış ve beğenmişseniz Steam’deki 55TL’lik fiyatı ile After The Fall size güzel bir deneyim sunacaktır. After The Fall PS VR, PC VR, Oculus ve Viveport üzerinden oynanalabilir.

Yorum yazın

TeknoVR