2024 Yılının En İyi AR Akıllı Gözlük Üreticileri

Uzaktan yardımdan işbirliğine kadar her şey için kullanılan AR gözlükleri, çalışma ve yaşama şeklimizi dönüştürme gücüne sahip.

8 dakika, Okuma Süresi

En iyi AR akıllı gözlük üreticileri. AR gözlüklerine olan talep yalnızca tüketici alanında değil aynı zamanda kurumsal alanda da artıyor. Bazı analistler, 2033 yılına gelindiğinde AR gözlük pazarının değerinin inanılmaz bir şekilde 72 milyar dolara ulaşacağına ve bu alana sürekli olarak yeni ürünlerin gireceğine inanıyor.

Uzaktan yardımdan işbirliğine kadar her şey için kullanılan AR gözlükleri, çalışma ve yaşama şeklimizi dönüştürme gücüne sahip. Hatta bazı kuruluşlar, genişletilmiş gerçekliğin birçok yönünü birleştirmenin, karma gerçeklik ve AR/VR çözümleri oluşturmanın yollarını bile araştırıyor.

En İyi AR Akıllı Gözlük Markaları

Genişletilmiş gerçeklik ortamı için çeşitli “optik çözümler” üreten Goertek, çeşitli VR başlıklar, AR gözlükler ve çok sayıda aksesuar sunuyor. AR Hepsi Bir Arada gözlükler gibi çözümlerde 6 derecelik serbestlik takibi, RGB kameralar ve yakınlık sensörleri bulunur. Dahili hoparlörler ve değiştirilebilir çerçeveler bile mevcuttur.

Goertek, ultra hafif malzemeler kullanan, benzersiz menteşe tasarımı ve ısı dağılımını optimize etmeye yardımcı olan özellikler kullanan gözlükleriyle ağırlıklı olarak ergonomi ve konfora odaklanıyor. Ayrıca kullanıcılar AR gözlüklerini dokunsal geri bildirim eldivenleri, kontrol cihazları ve panoramik kameralarla birleştirebilirler.

XReal

Şu anda mekansal hesaplama dünyasını keşfeden XReal, geniş bir AR gözlük ve gözlük yelpazesi üretiyor. XReal Air gibi seçenekler ergonomik tasarımı, 46 derecelik görüş alanını ve çeşitli bağlantı seçeneklerini birleştirir. XReal Air 2, gelişmiş sürükleyicilik için ışık kalkanlarına ve entegre hoparlörlere sahiptir.

Ayrıca, XReal kısa süre önce gelişmiş mekansal hesaplama ve el izleme yetenekleriyle önceki modellerin başarısını temel alan XReal Air 2 Ultra özelliklerini tanıttı. XReal gözlükleri ayrıca çeşitli bilgisayar sistemleriyle gelişmiş bağlantı için reçeteli lensler, XReal adaptörleri ve XReal Beam ile eşleştirilebilir.

Lenova

Geniş bilgi işlem çözümleri yelpazesiyle tanınan Lenovo, artırılmış gerçeklik alanına “ThinkReality” gözlükleriyle adım attı. Kurumsal kullanıcılar için tasarlanan bu AR gözlükler, kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar güvenli bir çalışma alanına girmelerine, düzenleme araçlarına ve yazılımlarına, kişisel ofis çözümlerine ve daha fazlasına erişmelerine olanak tanır.

Lenovo’nun gözlükleri, endüstriyel uyumlu güvenlik kalkanları içeren değiştirilebilir ön kapaklarla her türlü ihtiyaca uyacak şekilde özelleştirilebilir. İş kullanıcıları ayrıca uzaktan yardım, 3D dijital işbirliği, yönlendirmeli iş akışı desteği ve daha fazlası için tek oturum açma özelliğiyle kapsamlı ThinkReality platformuna erişebilir. Gözlükler aynı zamanda akıllı telefonlara ve bilgisayarlara da bağlanabiliyor.

Iristick

Kurumsal ortama odaklanan Iristick, üretkenliği artırmak ve kapsamlı işbirliğini desteklemek için akıllı gözlükler ve akıllı çözümler üretiyor. Iristick H1, optik yakınlaştırma lensleri, barkod tarayıcı ve eller serbest iletişim ve uzaktan yardım için çift merkezi kamera içeren, başa takılan benzersiz bir gözlük setidir.

Iristick’in G2 gözlükleri, optimize edilmiş merkezi kamera, güçlü optik yakınlaştırma ve daha fazlasıyla donatılmış, sertifikalı akıllı güvenlik özellikleri setidir. Eller serbest işlemler için dokunmatik yüzey ve sesli komut desteği içeren bir dizi “Pro” G2 gözlük bile mevcuttur. Bu gözlükler aynı zamanda Iristic ekibinin sunduğu çeşitli aksesuarlarla da birleştirilebilir.

Vuzix

Dünya çapındaki işletmeleri destekleyen Vuzix, endüstriyel çalışanlardan ön saflarda çalışanlara kadar herkese güç veren geniş bir AR gözlük yelpazesi oluşturdu. Seçenekler Vuzix M400, M4000 ve M400C’den gelişmiş tam renkli dalga kılavuzu projeksiyon teknolojisine ve bir HD kameraya sahip Vuzix Blade 2’ye kadar uzanır.

Vuzix ayrıca endüstriyel kullanım için özel olarak üretilmiş, güçlü 8 çekirdekli CPU’ya sahip “Vuzix Shield” akıllı gözlüklerini de üretiyor. Şirket, kuruluşların çalışan eğitimi ve desteği için akıllı gözlüklerinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak amacıyla kendi Uzaktan Yardım yazılımını bile üretiyor. Vuzix ayrıca AR gözlükleri için çeşitli aksesuarlar ve numaralı lens seçenekleri de sunuyor.

Magic Leap

Magic Leap, iş ortamına odaklanarak işbirliğini ve üretkenliği artırmak için karma ve artırılmış gerçeklik çözümleri üretiyor. Şirketin ana ürünü Magic Leap 2 hafif ve ergonomiktir. Çok çeşitli yazılım çözümleriyle entegre olabilirler ve pazardaki en iyi bilgi işlem performansı özelliklerinden bazılarına sahip olabilirler.

Magic Leap’in ayrıca kuruluşların kendi özel iş akışları için özelleştirilmiş çözümler oluşturabilmelerini sağlamak için kendi geliştirici platformu da vardır. Ayrıca şirket kendi benzersiz uygulama yelpazesini de üretiyor. Uzaktan çalışan desteği için Magic Leap Assist uygulaması ve işbirliği ve prototip oluşturma için Magic Leap Workshop bulunmaktadır.

XYZReality

XYZReality, genişletilmiş gerçeklik alanı için hem donanım hem de yazılım üretir. XYZ platformu, şirketlere BIM veri senkronizasyonu ve iş akışı yönetimi için çeşitli araçlara erişim sağlar. Şirket ayrıca inşaat kaskını artırılmış gerçeklik ekranlarıyla birleştiren Atom kulaklığı gibi özel AR gözlükleri de üretiyor.

XYZReality’nin kulaklıkları, yapım protokolleri dikkate alınarak üretilmiştir ve ANSI ve BSI standartlarına göre sertifikalandırılmıştır. Bonus özellikleri arasında I7 dört çekirdekli işlemci, cihazda yerleşik ITB depolama alanı ve tüm gün kullanım için çalışırken değiştirilebilir piller yer alıyor.

Longan Vision

İş deneyimini ve performansı iyileştirmek için genişletilmiş gerçeklik kullanmaya odaklanan Longan Vision, çeşitli sektörler için uzman çözümler tasarlıyor. Şirketin FVS (Fusion Vision System) teklifi, itfaiyeciler için özel olarak tasarlanmış kask monteli bir artırılmış gerçeklik cihazıdır. Bu çözüm, sahadaki çalışanların korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olacak gelişmiş görsel bilgi paylaşımı yetenekleri ve akıllı araçlarla birlikte gelir.

Longan Vision ayrıca farklı senaryolar için bir dizi benzersiz çözüm üretebilmektedir. Örneğin şirket, askeriyenin ve arama kurtarma ekiplerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış araçlar üretiyor. Ayrıca kuruluş, veri toplama, termal görüntüleme ve daha fazlası için çeşitli yazılım çözümlerine erişim sağlayabilir.

Rokid

Tüketicileri ve iş kullanıcılarını hedef alan Rokid, güçlü sesi özelleştirilebilir AR ekranıyla birleştiren Rokid AR Max özellikleri gibi çözümler sunuyor. Yalnızca 75 gram ağırlığındaki bu gözlükler ergonomik bir deneyim sunar ve kapsamlı Miyopi düzeltme özelliğiyle konforu artırır. Pürüzsüz ve canlı bir görsel deneyim için 120 Hz yenileme hızı var.

Üstelik Rokid Max gözlüklerde yüksek kaliteli ses için dahili hoparlörler de bulunuyor. Bu gözlükler, kullanıcıların tek bir tıklamayla Android TV gibi çeşitli uygulamalara erişmesine olanak tanıyan Rokid Station ile birleştirilebilir. Rokid’in ayrıca kendi uygulamalarını oluşturmak isteyen kullanıcılara sunulan kendi AR geliştirme platformu da vardır.

ThirdEye

ThirdEye, artırılmış gerçeklik ortamı için hem yazılım çözümleri hem de donanım üretmektedir. Şirketin ürünleri şirketlerin, askeri grupların ve hükümetlerin ihtiyaçlarına yöneliktir ve belirli kullanıcı ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir. Alpha1 akıllı gözlük gibi çözümler, ThirdEye’ın RealEye AI ve HoloEye AI yazılımının yerleşik olarak gelmesiyle birlikte gelir.

Unity SDK aracılığıyla 50 derecelik görüş alanını ve 6DoF takibini desteklerler. ThirdEye ayrıca ücretsiz yazılım ve geliştirici desteği içeren X2 MR gözlüklerini de sunarak kullanıcıların 3D uygulamalar oluşturmasına ve test etmesine, ekip üyeleriyle işbirliği yapmasına ve hatta termal görüntüleme özelliklerinden yararlanmasına olanak tanıyor.

Toshiba

Teknoloji devi Toshiba, kurumsal kullanıcılara yönelik AR gözlük üretiyor. DynaEdge gözlükleri gibi çözümler, donanım ve yazılımı tek bir anahtar teslim pakette birleştirerek şirketlerin Uzaktan Destek, iş akışı talimatları ve gerçek zamanlı veri yakalama uygulamalarına erişmesini sağlar. Akıllı özelliklerde işbirliği için yerleşik hoparlörler ve çift mikrofon bulunur. Şirketler ayrıca, özellikleri güvenlik kaskları ve kafa bantlarıyla birleştiren çeşitli montaj seçeneklerine de erişebilir.

Toshiba’nın gözlükleri, video yakalama özelliklerine ve otomatik odaklama özelliğine sahip 5 megapiksel kamera içerir. Ayrıca, hareketi ve aktiviteyi izlemeye yardımcı olacak çeşitli sensörler içerirler. Akıllı gözlükler, cihaz yönetimi için Toshiba DynaEdge DE-100 sistemiyle birlikte de satın alınabiliyor.

Epson

Bilgisayar teknolojisi şirketi Epson, Moverio BT-40 spesifikasyonlarından başlayarak son birkaç yılda bir dizi AR çözümü üretti. Bu gözlükler kullanıcılara canlı bir 1080p ekran ve gizlilik için yerleşik çözümler sunar. Endüstriyel ortamlara yönelik Moverio BT-45CS gözlükler, sağlam bir tasarıma, akıllı kontrol ünitesine ve 8 MP kameraya sahiptir.

Ayrıca ticari uygulamalar için özel olarak tasarlanmış Moverio BT-40SN gözlükleri de bulunmaktadır. Epson ayrıca kullanıcılara, şirketin AR gözlüklerinden herhangi biriyle eşleştirilebilen BO-IC400N denetleyici gibi AR aksesuarları da sunuyor. Denetleyicide yerleşik sensörler, otomatik odaklı yüksek çözünürlüklü bir kamera, bir hoparlör ve mikrofon bulunur.

RealWear

Genişletilmiş gerçekliği yapay zekayla birleştiren RealWear, endüstriyel uygulamalar ve ön saflarda çalışanlar için akıllı gözlükler üretiyor. Şirketin donanımı Microsoft Teams, Zoom ve Teamviewer gibi çeşitli iş uygulamalarıyla entegre olabiliyor. Ayrıca şirket, RealWear One ve RealWear bulut platformu gibi kendi yazılımlarını da üretiyor.

Markanın sunduğu akıllı gözlükler, petrol ve gaz çalışanları için ATEX Bölge 1 onaylı akıllı gözlüklerden RealWear Navigator koleksiyonuna kadar çeşitlilik göstermektedir. Navigator 520, uzatılmış pil ömrü ve çok yönlü bağlantı özellikleriyle endüstriyel kullanım için optimize edilmiştir. RealWear ayrıca termal kamera sistemi gibi çeşitli aksesuar ve eklenti çözümleri de üretiyor.

Microsoft 

Teknoloji devi Microsoft’un AR gözlükleri, artırılmış gerçekliği karma gerçeklik yetenekleriyle birleştiriyor. Ergonomik ve bağımsız holografik cihaz, Dynamics 365 Remote Assist ve Dynamics 365 Guides gibi çeşitli iş uygulamalarıyla önceden yüklenmiş olarak gelir. HoloLens 2’de ayrıca kafa takibi için 4 görünür ışık kamerası, göz takibi için 2 IR kamera ve 5 kanallı mikrofon dizisi bulunur.

Kullanıcılar ayrıca yerleşik uzamsal ses ve yapay zeka sanal asistan teknolojisine de erişebilir. Üstelik Microsoft, düzenlemeye tabi ortamları desteklemek üzere tasarlanmış endüstriyel bir sürüm ve geliştiriciler için bir kulaklık kiti de dahil olmak üzere kulaklığının çok sayıda versiyonunu sunuyor.

Lumus

Teknoloji yenilikçisi Lumus, hafif ve ergonomik AR gözlükleri ve lensleri üretiyor. Şirketin çözümleri, 50 derecelik görüş alanına sahip Maximus OE-2D gözbebeği genişletme dalga kılavuzundan 1080p çözünürlüklü Vision lenslere kadar uzanıyor. Ayrıca sağlam teknoloji arayan kullanıcılar için Minimus OLED ekran ve TD-2020 endüstriyel güçlendirilmiş lensler de bulunmaktadır.

Lumus, minimum bozulma ve gerçeğe yakın renkler sağlayan çözümleri ile olağanüstü görsel kalite vaat ediyor. Şirket, Lenovo ThinkReality kulaklığı gibi diğer artırılmış gerçeklik geliştiricileri için bile lensler üretiyor.

TCL RayNeo

İş liderlerine çeşitli genişletilmiş gerçeklik çözümleri sunan RayNeo, AR gözlük, yazılım ve aksesuarları üretiyor. Şirketin RayNeo Air 2 XR gözlükleri, 120 HZ yenileme hızını dinamik stereo ses ve Sony Micro OLED ekranlarla birleştiriyor. NXTWEAR S gözlükleri gibi 201” sanal ekrana ve çoklu cihaz uyumluluğuna sahip çözümler de mevcut.

XR tüketicileri ayrıca gelişmiş stereo sese ve 6 metre uzakta 215 inç sanal ekrana sahip TCL NXTWEAR S+ gözlüklerini de keşfedebilirler. Son zamanlarda RayNeo, Qualcomm Snapdragon XR2 işlemcili ve yerleşik bir yapay zeka asistanına erişime sahip bir dizi tam renkli binoküler gözlük olan yeni X2 gözlüklerini de tanıttı.

TeknoVR