Artırılmış Gerçeklik Pazarlama ve Reklam Alanında Kullanımı

3 dakika, Okuma Süresi

Artırılmış Gerçeklik müşterilerle yeni bir iletişim kurma metodu geliştirerek yenilikçi ve teknolojik bir pazarlamanın doğmasına neden oldu. Artırılmış Gerçeklik pazarlama yöntemleri ile Perakende, tanıtım, üretim, satış destek ve imalat süreçlerinde önemli değişimlere yol açacak olan AR’ın pazarlamada kullanım alanları şöyledir:

Artırılmış Gerçeklik Pazarlama Yöntemleri

ar marketing 1702x500

artırılmış gerçeklik pazarlama

1) Tüketicilere Eğlenceli Deneyimler Yaşatırken

AVM’lerde, parklarda ya da mağazalarda en önemli konu müşterilerin ilgisini çekmek ve onlara farklı deneyimler yaşatmaktır. Universal Studios Orlando’da ki tematik parkı ziyaretçilere “artırılmış gerçeklik pazarlamacılığıyla”  unutamayacakları bir gün yaşatmaktadır.

2) Satış Sonrası Hizmetlerde ve Üretim Süreçlerinde
Birçok işletme şimdiden bu teknolojiye ciddi yatırımlar yapmaya başladı. BMW, Boeing, Volkswagen gibi markalar tamir, montaj, imalat gibi aşamalarda artırılmış gerçeklikten yaralanan firmalardan bazıları.

3) Dizayn Aşamasında

AG’in en önemli avantajlarından biri mekânsal sınırlamaları ortadan kaldırarak nesneler arasında bağlantı kurabilmesi ve böylece tüketicilere büyük kolaylıklar sağlaması. IKEA’nın 2014 katalog uygulaması sayesinde insanlar mobilyaların evlerinde nasıl duracağını taşıma sıkıntısı olmadan görebilmekte.

villeroy boch augmented reality app 01

artırılmış gerçeklik dizayn

4) Sosyal Sorumluluk Projelerinde

Bir şeyi anlamın en iyi yolu onu yaşamaktır. Artırılmış gerçeklik çocuklara sorumluluklarını hatırlatmak için iyi bir yöntem olabilir. BBC tarafından geliştirilen etkinlik bunun güzel bir örneğini sunuyor.

5) Kıyafet Denerken

Tüketicilerin evlerinde ya da mağazalarda ürün denemeleri konusunda AR önemli bir rol üstlenmektedir. Converse’nin uygulaması alışveriş yapanların katalogdan ayakkabı seçerek mağazaya gitmeden ürünü denemelerine ve satın almalarına imkân tanımaktadır. Yöntem farklı kıyafet ve aksesuarlarda da kullanılmaktadır.

6) Afişler Ve Farklı Baskılar Üzerinden Yapılan Tanıtımlarda

AR ile yazılı metinler daha etkili bir tanıtım aracı haline getirilebilir. ABD merkezli sinema zincirinin AMC film afişlerinin yerini dolduran bir Artırılmış gerçeklik uygulamaları, artırılmış gerçeklik pazarlamasının ilk örneklerinden birini sunuyor.

main qimg 5dde1baa0f6ad014a689ee8d16e78293 c

artırılmış gerçeklik reklam

Artırılmış Gerçeklik Reklamcılık

Reklamlar genellikle iki boyutlu bir ara yüzde gösterilir. Bununla birlikte, AR, üçüncü boyutta ve geniş bir yelpazede kullanılır. AR eskiden yalnızca gözümüzle görebildiğimiz bir görüntünün içine girerek  olayı yaşamamızı sağlar. Bu nedenle eski tip reklamların çok ilerisine giderek “görmekten yaşamaya geçiş” imkânı verir.

Pazarlamacıların anlattıkları hikâyeye değer katarak, fiziksel mekânı ortadan kaldırır. Ürünleri deneme, değiştirme, süreçlerini zaman ve mekânın ötesine taşıyarak, gerçek hayata canlılık getiren farklı deneyimlere yol açar.

Markalara müşterileriyle etkileşim kurma imkânı tanırken tüketicilere de sanallaştırılmış dünyanın bir parçası olma fırsatı verir. Büyük yatırımlar yapmadan ya da inovatif bir ürün çıkarmadan önce firmalara pazar hakkında bilgi sağlar.

Artırılmış gerçeklik işletmelerin iş yapma biçimlerini kökünden değiştirecek bir ilerlemedir. Bu alana yatırım yapmak bir maliyet değil geleceğin kiralanmasıdır. Drucker’in de dediği gibi  “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.” bunu sağlamanın yolu ise inovasyona yatırım yapmaktan geçer.

Ülkemiz işletmelerinin gelecek odaklı bir anlayışla teknoloji imal etmesi ve bu trendin gerisinde kalmaması umuduyla…

Yorum yazın

TeknoVR