2023 İçin XR Tahminleri: Enterprise XR Patlama Yapacak

5 dakika, Okuma Süresi

Genişletilmiş gerçekliğin (XR) hızlı yükselişini kim tahmin edebilirdi? 2023, XR tahminleri yazımızda buna değineceğiz. Son birkaç yılda, bu yıkıcı konsept, başka bir bilim kurgu hayali olmaktan çıkıp, neredeyse her büyüyen endüstrinin ortak bir bileşenine dönüştü.

Mordor Intelligence’a göre, XR pazarının 2027 yılına kadar %57,91’lik bir oranda büyümesi bekleniyor. Diğer araştırmalar, 2030 yılına kadar XR alanının değerinin 1,1 trilyon dolardan fazla olacağını gösteriyor.

Alanın neden bu kadar hızlı geliştiğini görmek basit. Bugün, en yeni sanal gerçeklik gözlükleri ve yazılımları için mücadele edenler sadece tüketiciler değil, iş dünyasının liderleri de bu yarışın içinde.

XR’nin dağıtılmış insanları nerede olurlarsa olsunlar birbirine bağlamaya, yaratıcılığı güçlendirmeye ve öğrenme deneyimlerini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini keşfettik. Bu yaklaşan “metraverse” evriminde önemli bir rol oynayacaktır.

yatırım yapılabilecek en i̇yi 5 xr i̇novasyonu

2023 İçin XR Tahminleri

Bundan 5 veya 10 yıl sonra XR teknolojisinin tam olarak nasıl görüneceğini hayal etmek zor olsa da, gelişmesiyle ilgili deneyimlerimize dayanarak 2023 için birkaç tahminimiz var.

1. Karma Gerçeklik

Açıkçası, genişletilmiş gerçeklik artık sadece bir tüketici aracı değil. Bugünlerde BMW, Boeing ve Nike gibi önde gelen markaların işbirliği, iletişim, ürün geliştirme ve müşteri hizmetleri için genişletilmiş gerçekliği nasıl kullandığını bize gösteren sayısız proje çalışması var. Bununla birlikte, son birkaç yılda, odak noktamızın çoğunun AR veya VR alanı olduğu görülüyor.

Artırılmış ve sanal gerçekliğin kesinlikle sunacak çok şeyi olsa da, karma gerçekliğin ilgi odağı olma anını görmek üzere olduğuna inanıyoruz. Kurumsal gözlük pazarına bir göz atın ve şirketler için özel olarak üretilen en yeni giyilebilir cihazların çoğunun Karma Gerçeklik özelliklerini içerdiğini göreceksiniz. Meta Quest Pro ve Pico Interactive 4 Enterprise, geçiş teknolojisi sunuyor, böylece kullanıcılar gerçek dünyayı sanal manzaraya istedikleri kadar bağlayabilirler.

İleriye dönük olarak, özellikle Varjo, HTC Vive, Magic Leap, Microsoft ve diğer önde gelen firmalar yenilik yapmaya devam ettikçe, işletme alanında hızla benimsenen daha fazla MR örneği göreceğimizi düşünüyorum.

2. Koşu Bandı Teknolojisi

Birçok insanın VR ile ilgili en büyük sorunlarından biri, bir yere çarpmadan sanal ortamda yürümek ve dolaşmak. Sanal bir dünyayı keşfederken fiziksel çevrenize dikkat etmek zorunda olmak, gerçek bir daldırma elde etmeyi zorlaştırabiliyor. Bu nedenle birçok yenilikçi, koşu bantları görmeye başladık.

Virtuix ve Infinadec gibi şirketler, insanların yaralanma riski olmadan istedikleri kadar dolaşmasına ve yürümesine olanak tanıyan akıllı çözümler sunmaya başladı bile. Şirketler, özellikle eğitim ortamında VR deneyimlerini daha sürükleyici hale getirmenin yollarını aradıkça, bu araçların önümüzdeki yıllarda giderek daha çekici hale geleceğine inanıyoruz.

Sonuç olarak, bazı yeni şirketlerin VR koşu bandı alanına dahil olduğunu görmeyi bekleyebileceğimizi düşünüyoruz. Örneğin, Peloton gibi önde gelen şirketler yakında kendi VR koşu bantlarını evlere ve toplantı odalarına kurulmaya hazır hale getirebilir.

3. Meta, Bir Metaverse Atılımını Duyuracak

Meta, metaverse yatırımlarını ikiye katlamaya başladığından beri basından gelen eleştirilerle uğraşıyor. İnsanlar markadan olağanüstü bir şey görmeyi bekliyor ve pazar, 2022’nin sonlarında piyasaya sürülen Quest Pro’dan sonra ne olacağını görmek istiyor.

Bunun, Meta’nın nihayet büyük atılımını açıkladığı yıl olabileceğine inanıyorum. Teknoloji endüstrisindeki büyük çaplı işten çıkarmalara ve bir dizi başka zorluğa rağmen bile Meta, temel amacına odaklanmaya devam etti. Meta Reality Labs hala sıkı bir şekilde çalışıyor ve şirket sürekli olarak yenilik yapmak ve gelişmek için yeni yollar arıyor.

Bence bu, Meta’nın metaevrene bakışımızı gerçekten değiştirme potansiyeline sahip bazı ciddi açıklamaları sunmaya başladığı yıl olacak. Sonuçta, hissedarlara ve yatırımcılara ciddi olduklarını göstermek istiyorlarsa şirketin hızlı hareket etmesi gerekecek.

4. Magic Leap, Daha Uygun Fiyatlı Kulaklıklar Çıkaracak

Magic Leap, büyük ölçüde gözlüklerindeki yüksek fiyat etiketleri sayesinde son zamanlarda pek çok şirketin ve müşterinin dikkatini çekmekte zorlanıyor. Ancak, şirketin teknolojisini biraz daha erişilebilir hale getirmenin yollarını aradığına dair bazı kanıtlar gördük.

Eylül 2022’de Magic Leap 2, “Artırılmış Gerçeklik” gözlüğü olarak piyasaya sürüldü. Ancak gözlüğün ilk baskısı “Karma Gerçeklik” üzerine odaklanmıştı. Bu, Magic Leap’in daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için farklı segmentlere ayrıldığının bir işareti olabilir.

Yeni Suudi sahipleriyle , 2023’te Magic Leap’ten daha fazla yenilik ve büyüme göreceğimizden eminiz. Kullanıcıları şaşırtmaya hazır, daha düşük maliyetli bir cihaza sahip olacaklarından şüpheleniyorum. Sonuçta, Magic Leap kurumsal pazara odaklanmaya devam etse bile, her işletme kullanıcısının 3.000 $’lık bir gözlüğe ihtiyacı olmayacak.

5. Sürükleyici Bir İşbirliği Yılı

Sanal gerçekliğin şu anda hızla benimsendiği en büyük alanlardan biri, işbirliği alanı. Pandemi uzaktan ve hibrit çalışma trendlerini hızlandırdığından beri şirketler, ekip üyelerini fiziksel olarak aynı ofisi paylaşmadan bir araya getirmenin daha iyi yollarını arıyor. XR mükemmel bir çözüm gibi görünüyor.

Şahsen, şimdiden VR işbirliği alanında 20’den fazla tedarikçi firma sayabilirim. Hepsi de işbirliği endüstrisinden ziyade XR teknoloji ortamından çıkan yeni satıcılar. 2023’te Microsoft Teams, Zoom, Cisco, RingCentral ve diğer önde gelen UC (Birleşik İletişim) satıcılarının bu alana yöneldiğini görmeyi bekliyoruz. XR işbirliği, iletişim kurmaya ve bağlantı kurmaya devam etmemizin büyük bir parçası olacak işletmeler daha dağıtık hale geldikçe.

XR dünyası kesinlikle inanılmaz bir hızla gelişiyor. Şahsen, bunun endüstri için dönüştürücü bir yıl olabileceğini düşünüyorum. Bundan birkaç ay sonra, sokakta karma gerçeklik başlığıyla yürüyen birini görme olasılığımız çok yüksek.

Bununla birlikte, XR alanının bazı yönlerinde, özellikle metaverse alanında, çok fazla kafa karışıklığı olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

2023, Genişletilmiş Gerçeklik (XR) Pazarı Trendleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR