Niantic’den Yeni AR Oyunu Peridot, Dots’lar Sizinle Her Yerde Olacak.

Peridot AR Oyunu Dots'lar akıllıdır ve kir, kum, su, çimen ve bitki örtüsü gibi farklı gerçek dünya yüzeylerini tanıyabilir.

3 dakika, Okuma Süresi

‘Pokémon Go’ Studio’nun Yeni Oyunu, ‘Peridot’, AR Oyununa Daha Fazla Eğiliyor. Dots Yeni Arkadaşınız Olacak. Bu yeni AR oyunu, daha çok AR teknolojisini kullanacak.

Geliştirici Niantic, 2016’da Pokémon Go’yu piyasaya sürdüğünde, birçok kişi ‘ilk büyük artırılmış gerçeklik oyunu’ olarak müjdeledi. Ancak o zaman tartıştığımız gibi, bize göre gerçekten de ‘artırılmış gerçeklik oyunu‘ değildi… sadece ‘konum tabanlı’ bir oyundu (Google Haritalar’a bir ‘AR’ uygulaması da demek istemeyiz). Niantic, o zamandan beri, yıllar içinde oyuna birkaç gerçek AR yeteneği daha ekledi, ancak konum tabanı oyunun büyük ölçüde temeli olmaya devam ediyor.

Stüdyonun uzun vadeli hedefi açıkça gerçek AR alanına geçmek. Yıllar içinde Niantic’in dünya çapında bir artırılmış gerçeklik platformu vizyonu, şirketi sektörde bir güç merkezine dönüştürdü ve yatırımcılar şirkete en son 9 milyar dolar değer verdi.

Ve şimdi şirketin en son oyunu  Peridot, uygun AR yeteneklerine daha fazla öne çıkarıyor.

Yeni AR Oyunu Peridot

13 Nisanda duyurulan  Peridot, Tamagotchi’nin Pokémon ile melezlenmesine benziyor… Peridot’un temel oynanışı, peridot (aynı zamanda  Dots) adı verilen yaratıkları yetiştirmek ve sonra onları zamanla yeni benzersiz kombinasyonlar oluşturmak için yetiştirmek (onlarla savaşmak pek mümkün görünmüyor en azından şuan için) etrafında dönüyor. Yetiştirilme biçimlerine ve bir bebek Dots ebeveynlerinin özelliklerine bağlı olarak keşfedilecek çok sayıda benzersiz Dots kombinasyonu olduğunu söylüyor.

Niantic, Peridot ile  AR teknolojisinin oyun için daha merkezi olduğunu söylüyor. Oyunun altında yatan AR teknolojisine dair henüz tamamen net bir görüntüye sahip olmasak da şirket, “ Peridot kamera tabanlı AR ile oynanıyor” diyor ve oyun aslında çevrenin bir parçası olacak bazı yönlerini tanımlayacak.

Niantic, oyunun AR yeteneklerine bir örnek olarak, “Dots’lar akıllıdır ve kir, kum, su, çimen ve bitki örtüsü gibi farklı gerçek dünya yüzeylerini tanıyabilir” dedi. “Dots’unuz bu yüzeylerden birini ararken, sudan gelen yosun veya kumdan dikenli pancar gibi farklı türde yiyecekler elde edecektir.”

Dots’lar Sizinle Her Yerde Olacak.

yeni ar oyunu peridot, dots'lar sizinle

Oyunun duyuru fragmanı (yukarıda) ayrıca Peridot’un sahnedeki geometriyi algılayacağını ve oyunun yaratıklarını gerçek dünyanın görünümüne daha gerçekçi bir şekilde entegre etmek için oklüzyon ve ışık tahminini kullanabileceğini öne sürüyor.

Oyunun ekran görüntüleri ayrıca Peridot’un, bir oyuncunun gerçek köpekleri gibi, sahne içindeki bazı yaygın nesneleri tanıyabileceğini gösteriyor.

yeni ar oyunu peridot

Bu özelliklerin gerçekten ne kadar iyi çalışacağını ve oyun için ne kadar merkezi olduklarını görmeden önce oyunun yayınlanmasını beklememiz gerekecek. Niantic, Peridot’un bu ay iOS ve Android’deki “belirli bölgelerde” beta olarak  piyasaya sürüleceğini ve erişimin zamanla genişleyeceğini söylüyor.

Yorum yazın

TeknoVR