Yatırım Yapılabilecek En İyi 5 XR İnovasyonu

XR ortamı, şirketlerin ve geliştiricilerin ileriye dönük ekosistemden yararlanma şeklini etkilemesi muhtemel bazı olağanüstü değişikliklere uğradı. İşte şu anda keşfetmeye değer önemli XR yeniliklerinden sadece birkaçı.

5 dakika, Okuma Süresi

En İyi 5 XR inovasyonu. Genişletilmiş Gerçeklik (XR), günümüz teknolojisindeki en heyecan verici alanlardan biri. Sanaldan artırılmış ve karma gerçekliğe kadar her türlü sürükleyici teknolojiyi kapsayan XR, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki ilişkinin nasıl geliştiği konusunda önemli bir bileşendir.

Şu anda, XR pazarının yalnızca 2024 yılına kadar yaklaşık 300 milyar dolarlık bir değere doğru çıkması bekleniyor ve bundan sadece tüketiciler ve oyuncular faydalanmayacak. Neredeyse her sektörden iş liderleri, eğitim, işbirliği, fikir oluşturma ve geliştirme için XR’nin değerini giderek daha fazla keşfediyor.

XR ortamı, şirketlerin ve geliştiricilerin ileriye dönük ekosistemden yararlanma şeklini etkilemesi muhtemel bazı olağanüstü değişikliklere uğradı. İşte şu anda keşfetmeye değer önemli XR yeniliklerinden sadece birkaçı.

1. Edge ve Bulut Bilişim.

Olağanüstü bir XR deneyimi yaratmak, yazılım ve donanım çözümlerinin dikkatli bir şekilde uyumlaştırılmasını gerektirir. Giderek, dijital alanda gezinmek için kullanılan gözlükler gelişiyor, daha hafif, verimli ve zengin özelliklere sahip hale geliyor. AR ve MR’daki gerçeğe yakın holografik görüntülerin artık bir bilim kurgu konsepti olmadığı bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Ayrıca, genişleyen “metaverse’de” keşfedebileceğimiz VR gerçekleri giderek daha gerçekçi hale geliyor.

Bununla birlikte, bu gözlük ve cihazlarda sürükleyici görüntüler ve deneyim oluşturmak için XR çözümlerinin ayrıca büyük miktarda veriye hızla erişebilmesi ve bunları işleyebilmesi gerekir. Sonuç olarak, bulut yenilikleri, Edge bilgi işlem ve 5G mobil ağlar, giderek daha önemli hale geliyor. Bir “Uç” bulut altyapısı, işletmelerin XR varlıklarını operatör ağlarına yerleştirmelerine olanak tanıyarak düşük gecikme süreli ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir yerinde deneyim sağlar.

Bulut ve uç bilgi işlem, büyük veri paketlerinin kısa sürede XR cihazlarına iletilmesini kolaylaştırır. Ayrıca, insan gruplarının aynı hizalanmış XR etkileşimini paylaşabileceği anlamına gelir. Varjo gibi pazar liderleri şimdiden, XR deneyimlerinin işleme gereksinimlerini işin dışına ve buluta kaydırmak için kendi bulut platformlarını tanıtıyorlar.

2. RT3D Motorları.

XR çözümleri ayrıca yüksek kaliteli 3D görüntü ve içerik kullanımını gerektirir. Ancak geçmişte 3D içerik oluşturmak ve kullanmak verimli bir süreç olmaktan çok uzaktı. RT3D veya “Gerçek Zamanlı 3D”, etkileşimli içeriği insanların algılayabileceğinden daha hızlı oluşturmak için tasarlanmış bir bilgisayar grafiği konseptidir. Bu, son derece sürükleyici ve etkileşimli bir deneyimin geliştirilmesine olanak tanır.

RT3D ile geliştiriciler, kullanıcılarını gerçek hayat gibi hissettiren bir dijital gerçekliğin içine çekebilirler. Şirketler, çeşitli veri kaynaklarından gelen bilgilerle birlikte ürünlerin, binaların ve diğer öğelerin dijital “ikizlerini” yeniden oluşturmak için Unity gibi şirketlerin motorlarını kullanabilir. Örneğin, BMW grubu ön saflardaki çalışanları eğitmek, montaj hattını yönetmek ve kalite kontrolü iyileştirmek için tasarlanmış AR ve VR uygulamalarının bir kombinasyonunu oluşturmak için RT3D çözümlerini kullandı.

RT3D motorları yalnızca daha sürükleyici görsel deneyimlere izin vermez, aynı zamanda XR ortamlarını daha etkileşimli hale getirir. Bu motorlar tarafından oluşturulan dijital temsiller, tıpkı fiziksel ürün gibi görünebilir ve davranabilir; bu da onları mühendisler, üretim şirketleri ve gerçek dünya ortamlarına dayalı eğitim senaryoları için ideal kılar.

3. El-Göz İzleme.

Bir kullanıcıyı gerçekten bir XR deneyimine dahil etmek için iş liderleri ve yaratıcılar, 3D ve dijital varlıklarla etkileşimin sezgisel ve basit hissettirmesini sağlamalıdır. Kullanışsız denetleyiciler kullanmak, genellikle sürükleyici etkileşimi azaltır ve yeni bir teknolojinin nasıl kullanılacağını öğrenmeyi daha karmaşık hale getirebilir. Bu nedenle, birçok XR geliştiricisi artık el ve göz takibine daha fazla yatırım yapıyor.

Sensörler ve alıcıların bir kombinasyonunu kullanan göz ve el izleme çözümleri, XR için güçlü bir insan-kişisel bilgisayar arabiriminin oluşturulmasına olanak tanır. El izleme teknolojisine erişimi olan bir kullanıcı, sanal gerçeklik alanında bir öğeyi seçmek için bir düğmeyi tıklamak yerine, etkileşim kurmak istediği nesneye parmaklarını hareket ettirebilir.

Göz ve el izleme çözümleri, XR ortamlarında daha iyi bilgi işlem gücü dağıtımına da olanak tanır. Bir göz izleme aracı, sanal gerçeklik ortamında hangi grafiklerin daha eksiksiz bir şekilde işlenmesi gerektiğini belirlemek için bir kişinin gözünün konumunu algılayarak bant genişliği kullanımını en aza indirebilir. Aynı araçlar, herhangi bir XR dünyasında hareket etmeyi ve deneyimlerle etkileşim kurmayı daha akıcı ve organik hissettiriyor.

4. Fotogrametri.

Genellikle RT3D motorlarıyla birleştirilen fotogrametri, içerik oluşturucuların ve yenilikçilerin sanal ortam için dijital ikizler oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir teknolojidir. Geliştiriciler, ürünlerin, insanların ve nesnelerin gerçekçi sürümlerini sanal gerçeklik, AR ve hatta hareket dizileri için kullanılabileceği bir RT3D motoruna aktarmak için fotogrametri varlıklarını kullanabilir.

Fotogrametri alanında, NeRF ile güçlendirilmiş çözümler, geliştiricilerin, 3D modellerdeki aydınlatmayı ve dokuları ayarlayarak, içe aktarılan varlıklarda ayrıntılı düzenlemeler yapmasına olanak tanır. Bazı RT3D motorları, deneyimi olabildiğince gerçekçi hissettirmek için bu bileşenleri yapay zeka algoritmalarıyla geliştirebilir.

Fotogrametri, gerçek hayattaki içeriğin ayrıntılarını sanal bir alana taşımayı da kolaylaştırır. Örneğin, Unreal Engine yazılımı, kullanıcıların telefon kameralarını ve bir uygulamayı ürünleri veya nesneleri taramak ve dijital bir alana yüklemek için kullanmalarına olanak tanır. Şirketler XR içinde daha fazla iş yeri ve etkinlik deneyimi yaratmaya devam ettikçe, Fotogrametri muhtemelen metaverse ve dijital alanların nasıl inşa edildiği konusunda önemli bir rol oynayacaktır.

5. XR Eğitimi ve Beceri Geliştirme.

Son olarak, herhangi bir XR yenilikçisinin şu anda dikkate alması gereken en güçlü alanlardan biri, XR’de eğitim ve beceri geliştirme alanıdır. Bildiğimiz dünya, sanal olarak endüstri genelinde genişleyen beceri boşluklarıyla birlikte öngörülemeyen bir hızla değişiyor. WEF’e göre , bu yılın sonuna kadar iş dünyasının liderleri tarafından öncelik verilen en önemli becerilerin %35’i çoktan değişmiş olacak.

Şirketler işbirliği, üretim ve fikir oluşturma için Metaverse ve XR gibi kavramları benimsemeye devam ederken, eski moda eğitim stratejileri artık uygun değil. İşletme liderlerinin, kullanıcıları dijital olarak daha gelişmiş bir dünyada gelişmeye hazırlamak için XR çözümlerini eğitim stratejilerine dahil etmeleri gerekiyor. Eğitim ve beceri geliştirme için XR’ye geçmek, şirketlerin eğitim sonuçlarını geliştirirken ekip üyelerini yeni teknolojinin yükselişine hazırlamasına olanak tanır.

Araştırmalara göre, VR ve XR öğreniminin geleneksel eğitim stratejilerinden daha verimli olduğu şimdiden kanıtlanıyor. Aslında, VR eğitimi almış çalışanlar derslerini sınıf öğrencilerine göre 4 kata kadar daha hızlı tamamlayabilir. Ayrıca bu öğrenciler, XR derslerinde öğrendiklerine göre hareket ederken %275’e varan oranda daha özgüvenli.

Yorum yazın

TeknoVR