XPANCEO, XR Kontakt Lensler 2026’da Satışa Çıkabilir

XPANCEO, 2026 yılına kadar "mükemmel hepsi bir arada" XR'ye hazır bir cihaz yaratmayı hedefleyen dört akıllı XR kontakt lensler ile ilgili prototipini duyurdu.

2 dakika, Okuma Süresi

XR kontakt lensler önümüzdeki yıllarda hayatımıza girebilir. Bu hafta, Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2024’te, XR ekran yenilikçileri XPANCEO, biri derin XR özelliklerine sahip olmak üzere dört akıllı kontakt lens prototipini sergiledi.

Firma, prototiplerinden daha hacimli AR/VR/VR cihazlarının yerini alacak ultra ince, müdahaleci olmayan XR kontakt lensler üretmeyi hedefliyor.

XPANCEO, önde gelen İspanyol ve Avrupa üniversiteleri ve araştırma kurumlarından yaklaşık 40 bilim adamı ve mühendisin araştırmasına dayanarak, çeşitli işlevlere sahip dört ayrı akıllı kontakt lensin prototipini çıkarıyor.

XR Kontakt Lensler

XR odaklı lens, kullanıcıların XR, sağlık izleme ve içerikte gezinme gibi özelliklere erişmesine olanak tanıyor; firma, gelecekteki operatörlerin daha önce yalnızca büyük ölçekli XR başa takılan ekranlarla elde edilebilen sürükleyici görsellere nasıl erişebileceğini belirtiyor.

Üstelik kullanıcılar, XR lensi aracılığıyla sürükleyici görüntülü görüşmeler, sosyal medya ve oyun uygulamalarıyla etkileşime girebiliyor. Ek olarak entegre biyosensörler, merceğin tıbbi bilgileri baş üstü ekranı olarak görüntülemesine olanak tanır.

Diğer akıllı kontakt lens ise düşük ışıkta görme ve yakınlaştırma yetenekleri gibi yeni çözümler sunuyor. Firmanın geliştirmekte olduğu her lens, tıbbi bir lens kadar incedir ve firma, MWC 2024’te gösterildiği gibi, muhtemelen XR özelliklerine sahip, 2026 yılında “hepsi bir arada akıllı kontakt lens” tasarlayacağını tahmin etmektedir.

xr kontakt lensler

XR Kontakt Lenste Bir Sonraki Adım

Prototipler mükemmel zamanda gelebilir. Apple Vision Pro ve sürükleyici kontakt lenslerdeki orijinal liderler sayesinde, alanda daha fazla rekabet olacak. Ek olarak, önceki liderler Mojo Vision’un XR kontakt lenslerini 2023’ün başlarında iptal etmesi nedeniyle pazar, XPANCEO ve Blink Energy gibi firmalar için açılıyor.

Sermaye eksikliği nedeniyle firma, CEO’su Drew Parkins’in cihazı duyurulan bir kampanyanın ardından araştırma ve faaliyetlerini durdurdu. Mojo Vision bu tür tutkulardan vazgeçerken, o dönemde personel sayısını azaltıp odağı yalnızca MicroOLED ekran teknolojisine kaydırdı.

XPANCEO ve Blink Energy, gelişen XR kontakt lens pazarında liderliği ele geçirmek isteyen iki şirket. XPANCEO’nun, pazarda yakın zamanda açılan bir boşluğu doldurmaya hazır olarak cihazlarını piyasaya sürmesi ve mükemmel zamanda bir sürüm tahmini oluşturması bekleniyor. Bu arada Blink Energy, kontakt lensleri ve oküler teknolojiyi her zamankinden daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirmek için BlinkIT sinyal veren kontakt lensini tanıttı.

Blink Energy, akıllı oküler cihazlar için çığır açan ve patentli teknoloji geliştirmek amacıyla girişimciler, göz doktorları ve mühendislerle işbirliği yaptı. Yaklaşımları, bu tür cihazların pazara çıkış süresini kısaltmayı, toplam maliyetini azaltmayı ve minimum ayak izini korumayı amaçlıyor.

Akıllı oküler cihazlara yönelik pazar genişledikçe, Blink Energy, her türlü oküler cihaza uygun, cihazdan bağımsız güç ve iletişim platformları sunan kritik bir oyuncu olarak ortaya çıkmak istiyor. Firmanın stratejik odağı, güç ve bağlantı zorluklarının üstesinden gelmek için önde gelen akıllı görsel cihaz üreticileriyle ortaklıklar kurmayı içeriyor. Şirket, bu tür ürünlere yönelik milyarlarca dolarlık pazar potansiyelinin hayata geçirilmesi için bu engellerin aşılmasının hayati önem taşıdığına inanıyor.

Yorum yazın

TeknoVR