MicroLED Ekranlı Xiaomi Akıllı Gözlüğü Konsepti Tanıtıldı

Akıllı gözlük konsepti, Ray-Ban Stories gibi sadece 5MP kamera ve hoparlör özelliği ile sınırlı olmayacak gibi görünüyor, konsept cihaz gelen bildirimleri gösteren bir microLED ekrana sahip olacak. Bu ekran sayesinde bir çok bilgiyi, arama, yol tarifleri, metin ve fotoğraf gerçek zamanlı görebileceğiz.

3 Okuma Süresi

Çinli teknoloji devi, Xiaomi Akıllı Gözlüğü olarak adlandırılan ilk akıllı gözlüklerini tanıttı. Xiaomi, şirketin konsept cihazını “gelişmiş bir geleceğe mühendis bakışı” olarak adlandırdı, şu an için satın alınabilecek bir ürün değil. Facebook, Ray-Ban ortaklığı ile ile geliştirilen akıllı gözlük 9 eylül itibari ile satışa çıkmıştı. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi akıllı gözlüklerin tüketici modeli ile ilgili çok şey duyacağız gibi görünüyor.

xiaomi microled ekranli akilli gozluk konseptini tanitti 1 scaled

Akıllı gözlük konsepti, Ray-Ban Stories gibi sadece 5MP kamera ve hoparlör özelliği ile sınırlı olmayacak gibi görünüyor, konsept cihaz gelen bildirimleri gösteren bir microLED ekrana sahip olacak. Bu ekran sayesinde bir çok bilgiyi, arama, yol tarifleri, metin ve fotoğraf gerçek zamanlı görebileceğiz.

xiaomi microled ekranli akilli gozluk konseptini tanitti scaledCihaz, çağrılar ve mesajlar gibi önemli bilgileri görüntülemek için bir akıllı telefona bağlanabilen bir artırılmış gerçeklik (AR) sistemi olarak tasarlanıyor. akıllı gözlüklerin sadece ikinci bir ekran olarak işlev görmeyeceğini, aynı zamanda onu gerçek bir akıllı giyilebilir hale getirmek için bağımsız işlevselliğe sahip olacağını da belirtiyor.

Xiaomi Akıllı Gözlüğü temel bileşeni, 2 milyon nit’lik bir tepe parlaklığa sahip kompakt, monokrom (yeşil) bir ekran çözümüne izin veren microLED optik dalga kılavuzu teknolojisine sahip. Görüntülenen bilgiler 3D olmayacak, dalga kılavuzu yalnızca gözlüğün sağ tarafındaki camda olacak, diğer sol tarafta ise kamera dahil bileşenler olacak.

xiaomi microled ekranli akilli gozluk konseptini tanitti 2 scaledDört çekirdekli bir ARM işlemci tarafından desteklenen “minyatür sensörler ve iletişim modülleri dahil toplam 497 bileşeni entegre ettiğini” iddia ediyor. Bu modüller, 51g ağırlığında bir dokunmatik yüzey ve Wi-Fi/Bluetooth içeriyor. Aramaları cevaplamak için yerleşik mikrofon ve hoparlör var. Ayrıca fotoğraf çekmek için kullanılabilen 5MP kameranın yanı sıra metin çevirme gibi hizmetleri de sahip olacak.

Tüm bu yazılım seçenekleri söz konusu olduğunda, gözlüklerin zengin özelliklere sahip olmasını sağlamayı planlıyor. Bu temel bildirimleri telefonunuzdan almanın yanı sıra, cihaz kendi başına navigasyon için kullanılabilir, fotoğraf çekmek için yan tarafa dokunabilir veya XiaoAi AI Assistant ile gözlüğü eller serbest olarak kullanabilirsiniz, şirket özellikle bu eller serbest kullanımı birincil özellik olarak öngörüyor.

Özellikle Ray-Ban Stories lansmanından hemen sonra protatipin tanıtılması ile rekabet oluşacak yeni bir giyilebilir cihaz olarak ilerde bir çok yeni özellik ve gelişmelere şahit olacağımız kesin. Tabi bu anlamda daha ilk çalışma google tarafından geliştirilen Google Glass büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştı, yıllar sonra teknolojinin tekrar şekillenmesi ve farklı markalar altında hayata geçirilmesi güzel.

Yorum yazın

TeknoVR