Kore, 2025’te Yaşlılar İçin VR Tabanlı Sürüş Yeteneği Testi Yapacak

1 dakika, Okuma Süresi

Kore 65 yaş üstü şoförlerin bilişsel ve hafızalarını test etmek için VR tabanlı sürüş yeteneği uygulaması geliştirme sürecini başlattı. Geçen yıl Güney Kore’de meydana gelen 209.654 trafik kazasının 31.000’den fazlası yaşlı sürücülerden kaynaklandı. Artan sayıda kazayla mücadele etmek amacıyla hükümet yetkilileri, yaşlı sürücülere bir değişim programı başlattı. Uygun olanların sadece %2,8’i programdan yararlandı. Bunun üzerine, Güney Kore polisi farklı bir strateji benimsiyor.

Güney Kore’de yayınlanan İngilizce ekonomik bir gazete olan Aju Business Daily tarafından yayınlanan yeni bir raporda  , polis özellikle ülkenin artan yaşlı nüfusuna hitap eden yeni bir sürücü eğitim programı geliştiriyor. Program, yaşlı sürücüler arasında artan kaza oranını “şartlı sürücü ehliyetleri” yoluyla azaltmaya yardımcı olmak amacıyla 65 yaş ve üstü kişilerin sürüş becerilerini değerlendirmek için VR teknolojisini kullanacak.

Kore Ulaşım Güvenliği Kurumu (TS) halihazırda taksi, otobüs ve yük kamyonu sürücüleri gibi eski ticari sürücüler için bir sürücü değerlendirme testi uygulamaktadır. Sürücüler, ticari ehliyetlerini korumak için bir dizi bilişsel beceri ve hafıza testinden geçmelidir. Güney Koreli taksi şoförlerinin kabaca %40’ı 65 yaşın üzerinde olduğu için bunun önemli bir program olduğu görülüyor.

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisini kullanarak değerlendirme yöntemleri geliştirmek için üç yıllık bir proje başlattı. Üç yıllık program, Ulusal Polis Teşkilatının 65 yaş ve üstü kişilerin sürüş, bilişsel ve hafıza becerilerini test etmek VR çözümü, bir VR gözlüğü  kullanarak sürüş, bilişsel ve hafıza becerilerini test edecek. Demans kliniklerinde yaşlıların beyin fonksiyonlarını kontrol etmek için VR teknolojisi kullanılmaktadır.

Yorum yazın

TeknoVR