VR Shooter Oyunu, Larcenauts İncelemesi

5 dakika, Okuma Süresi

Larcenauts İncelemesi ile size VR shooter oyununu tanıtmaya çalışacağız. Larcenauts, Impulse Gear tarafından dört yıl sonra geliştirmenin ardından, yeni bir VR oyunu Larcenauts olarak karşımıza çıktı. Oyun Güçlü Overwatch hislerine sahip, çok oyunculu bir VR Shooter oyun. Takım kurabileceğiniz ve arkadaşlarınız ile birlikte maçlara çıkabileceğiniz eğlenceki bir VR oyun olan Larcenauts oyun deneyimimizin sonucunda artılarını ve eksilerini sizler ile aşağıdaki yazımızda paylaşmaya çalıştık.

VR Shooter Larcenauts Oynanışı ve Dinamikleri – Larcenauts İncelemesi – VR Oyun

vr shooter oyunu, larcenauts i̇ncelemesi

Oynanış

Larcenauts hakkında söyleyebileceğiniz en net şeylerden birisi, oyunun teknik olarak çok sağlam ve eksiksiz hissettirmesidir. Quest 2 VR gözlüğü ile bile oyun çok akıcı ve sorunsuz çalışıyor. Görüntü kalitesi olarak oldukça iyi ve tatmin edici seviyede. Grafikler tamamı ike Quest platformu etrafında geliştirilmiş.

VR Shooter oyun başlangıçta 4 harita ile karşımıza çıkıyor, oyun içinde seçebileceğiniz 8 benzersiz karaktere sahip. Bu karakterlerin hepsinin kendilerine özel yetenekleri bulunmakta. Buda seçeceğiniz karakterin yeteneklerine göre oyunda size farklı oynanış ve derinlik kazandırıyor.

Maçlar 6v6 olarak yapılıyor. Farklı modlarda maçlar yapabiliyorsunuz, Bayrağı ele geçir, ölüm maçı gibi 3 oyun modundan birini seçebiliyorsunuz. Maçlar en fazla 15 dakika sürüyor (ortalama), Maç bittiğinde yeni maça başlamadan önce bir süre bekleme oluyor.

Larcenauts hızlı tempolu bir oyun olarak tasarlandığından, tüm karakterlerin sprint yapabilmesi ve bazılarının ileri atılma ve kayma gibi ekstra hareketlilik seçenekleri olması gerektiği gibi. Oyuncular ayrıca alçak duvarların üzerinden atlayabilir ve önemli yüksekliklere sıçramak için belirlenen noktalarda savaşabilir. Oyun, tüm hareketlerde bile kasmıyor ve sizi rahat hissettiriyor.

Her karakterin iki silahı, bir özel yeteneği, konuşlandırılabilir bir öğesi ve benzersiz bir el bombası bulunuyor. İlk birkaç turda, karakterinizin silahlarını ve yeteneklerini en iyi nasıl kullanacağınıza dair bir fikir edinmeye başlayana kadar (diğer karakterlerin neler yapabileceğini öğrenmekten bahsetmiyorum) diğer oyuncular tarafından sürekli öldürülebilirsiniz. Karakterler çok farklı hasar oranlarına sahip olabilir, bu nedenle akılcı bir oyun oynayamazsanız, bu avantajlar alehinize dönebilir.

Oyundaki her silahın aynı zamanda, el dışı tetiği tutarak yaptığınız ‘aşırı yükleme’ yeteneği vardır. Örneğin, SMG’nin aşırı şarjı ile, yangın çıkaran mermiler atabilirsiniz, av tüfeğinin aşırı şarj edilmesi, daha geniş bir mesafeden daha fazla hasar vermenizi sağlar.

Oyun içinde eğlence var, ama aynı zamanda çalışması gereken bazı denge sorunları var. Örneğin, başlangıç ​​karakteri, çift SMG kullanmasına izin veren bir donanıma sahip. Ateş hızını artıran bir AOE güçlendirmesi düşürme yeteneğiyle birleştiğinde, ikili SMG yükü, daha tepki verme şansınız olmadan ölmenize neden olabilir.

Çoğu durumda karakter yetenekleri, bireysel karşılaşmaların üzerinde çok fazla etkiye sahip olduklarını düşünebilirsiniz. Örneğin, Evander, kendisini anında görünmez yapan yeteneğiyle haksız rekabete neden olacak bir yeteneğe sahip.

vr shooter oyunu larcenauts incelemesi scaled

Dalış Hissi

Larcenauts büyük ölçüde hareket için kontrolörlerdeki joistik ve yetenekler için düğmeleri kullanmaya dayanmakta. En sürükleyici unsurları silahlarınızı hedeflemek ve ellerinizle el bombası atmak diyebiliriz ama bunlar aslında çok sürükleyici değil. Oyunun gerçekten VR teknolojisinin benzersiz yeteneklerine sahip olduğuna dair güçlü bir his yok maalesef.

Silah kullanımı büyük ölçüde basitleştirilmiş. Bir silahı iki elinizle tutmak nişan almanızı otomatik olarak dengeleyecek olsa da, yalnızca silahı tuttuğunuz ana eliniz silahı gerçekten hareket ettirmeye katkıda bulunuyor. Silahı eliniz ile tutunduğunuzda, silahın konumu üzerinde hiçbir etkisi yok, bu da neredeyse kolunuzun kontrolünü kaybetmiş gibi hissetmenize neden oluyor.

Şarjör değiştirmek, burada sanırım hızlı ve tempolu bir oyun içinde dalış hissi bozmamak adına bu işlem düğme ile sunulmuş, merminiz bittiğinde düğmeye bastığınız da, şarjör değiştirme animasyonu devreye giriyor ve otomatik olarak animasyon bitince şarjör değişmiş oluyor. Her oyuncu gerçek bir şarjör değiştirme eylemi ile uğraşmak istemeyebilir ama bizim için bir düğme ile bu animasyonu izlemek çok doğru gelmedi.

Impulse Gear‘ın önceki oyunları Farpoint‘in hem basit hem de sürükleyici olan çok akıllı bir yeniden yükleme tasarımına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak bu yaklaşımı benimsemesi bizi şaşırttı. Bu oyunda cephanenizi bitirdikten sonra bir düğmeye basarsınız ve silahınızın cephanesi dolar. Mekanik olarak, Larcenauts aynı mantıkla çalışıyor.

Vod karakteri, silahları olmadığı ve bunun yerine esnek kollarını silah olarak kullandıkları için daldırma bölümünde gerçekten tek istisna. Kolları kullanmak için bir tetiğe basmaktan çok daha sürükleyici olan bir yumruk hareketi yaparak kullanabilirsiniz.

Bu dalış hissi eksiklikleri veya kullanıcılardan gelen geri dönüşlere göre. Stüdyo, lansman sonrası bir yol haritası yayınladı planlanan güncellemeler ile birlikte daha sonraki bir tarihte oyuna iki elle nişan alma ve manuel cephane yükleme dinamiklerini değiştirecek.

Aslında oyunda düşünceli ve sürükleyici dokunuş var, o da silahınızı indirdiğinizde hızlı koşmayı etkinleştiren ‘Sürükleyici Sprint‘ ayarı. Larcenauts’ta koşarken zaten silahınızı kullanamayacağınız için bu, koşmak için kontrol çubuğuna tıklamaktan çok daha doğal (ve yapması daha da kolay) bir his veriyor.

Larcenauts oyunun arayüz menüsü güzel bir tasarım ile aslında biraz sürükleyici. Önünüzde bir menü ekranı olması yerine, ‘menü’, menünün çeşitli öğelerine erişmek için farklı terminaller arasında hareket ettiğiniz sanal bir alan olarak planlanmış, menüyü farklı ekranlara bölünerek  sanal bir alana dağıtılmış, mekansal organizasyonları başarılı.

Arkadaşlarınızla bir takıma katılırsanız, hepsi aynı ortak alanda görünüyor, bu arkadaşlarınızın isimlerini bir parti listesinde görmekten çok daha güzel.

vr shooter oyunu larcenauts incelemesi 1 scaled

Konfor

Larcenauts, yalnızca yumuşak hareket kabiliyeti üzerine inşa edilmiş, teleport sistemi veya ışınlanma yok. Maçlar esnasında bir çok dinamik ve hareket süreci aslında gayet başarılı ve rahat

Aksiyonun ve akışın bol olduğu oyunlarda yaşanan VR hastalığı yaşamadan, mide bulantısı olmadan bir saatten fazla rahatça oynayabildik. Oyunla geçirdiğimiz süre boyunca, bariz bir rahatsızlık hissettiren bir yetenek veya eylem yoktu.

Impulse Gear, konforu doğru bir şekilde sağlamak için çok özen göstermiş gibi görünüyor.

Yorum yazın

TeknoVR