Vive Mars CamTrack, Sanal Üretim Kutusu için Ön Siparişler Açıldı

HTC, VIVE Mars CamTrack 5.000 $ fiyatla ön siparişe hazır olduğunu duyurdu

3 dakika, Okuma Süresi

HTC, geçen hafta şirketin Vive Tracker’larından sanal prodüksiyonlar için yararlanmayı amaçlayan yeni bir Vive ürününün tanıtımını yaptı. Vive Mars CamTrack olarak adlandırılan kutu, karmaşık iş akışını kompakt bir kutuya sığdırarak Vive Tracker’ları yapımlarına entegre etmenin kolay bir yolunu arayan film yapımcılarına hitap ediyor.

HTC, VIVE Mars CamTrack 5.000 $ fiyatla ön siparişe hazır olduğunu duyurdu. Şirket, bir blog gönderisinde, DragonFly adlı Glassbox Technologies profesyonel sanal kamerası için erken sipariş ön siparişinin 200 dolarlık bir kullanım kodu içerdiğini söylüyor.

Mars üretim kutusunun dışında, paket ayrıca üç yuva (Rover adlı), iki SteamVR 2.0 Baz istasyonu ve iki VIVE Tracker (3.0) içeriyor.

HTC ayrıca, Film Riot’tan Ryan Connolly, Glassbox Technologies’den Norman Wang, Corridor Digital’den Sam Gorski ve Treehouse Digital’den Paul Hamblin’in görüşlerini içeren Mars CamTrack’i çalışırken gösteren bir video yayınladı.

Şirket ayrıca 3-5 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Stuttgart kentindeki FMX konferansında VIVE Mars CamTrack’in tanıtımını yapacak. Resmi etkinlik web sitesine buradan göz atın.

Küçük kutunun, üç Vive Tracker ve dört SteamVR Tracking baz istasyonunu algılayabildiğini gösteren bir ekranı var. DisplayPort, HDMI ve üç USB bağlantı noktası, bunun kendi VR oluşturma işlemini gerçekleştirebilen kompakt bir bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz, aynı zamanda, cihazın konumunu algılamak, yakalamak ve iletmek için daha az güçlü, amaca yönelik yapılmış bir kontrol cihazına var.

Neden böyle bir şey isteyebilirsiniz? Film prodüksiyonları için karma gerçeklik benzeri teknolojileri kullanan sanal prodüksiyon, bunun en açık cevabıdır. Bu, kutunun ekranındaki film ve ses ekipmanlarını mükemmel bir senkronizasyonda tutmak için yaygın olarak kullanılan ‘Zaman Kodu’ ve ‘Genlock’ okumalarıyla destekleniyor.

İster tamamen yeşil bir ekrana ister bir LED duvara karşı çekim yapıyor olun, sanal prodüksiyonda, özellikle izleme kameraları için konumsal izleme son derece önemli.

İlk durumda, kameranın hareketini tam olarak yakalamak, CGI devreye girdiğinde post prodüksiyonda çok daha kolay hale geliyor. Gerçek çekimi CGI öğelerine göre manuel olarak hizalamak yerine, her şeyi senkronize tutmak için sanal kamera gerçek kamerayla kolayca hizalanabilir.

Buradaki nihai hedef, HTC’nin sadece kutuyu satarak para kazanması değil, aynı zamanda daha fazla Vive Tracker satarak para kazanma planıdır. Şirketin izleme diskleri, tam vücut takibi yapmak isteyen hardcore VR meraklıları arasında oldukça popüler, ancak bu oldukça niş bir hedef kitle.

Vive takip kutusu muhtemelen XR endüstrisinin kendisi için çok fazla bir şey ifade etmese de, bize HTC’nin XR kolu olan Vive’ın şu anda ne durumda olduğu hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Vive, bir zamanlar hakim olduğu tüketici VR alanında şirket için çok fazla ilgi uyandırmayan son dört büyük VR başlığıyla, iş arayışında yeni alanlara yöneliyor. Buradaki Vive Tracker kutusunun ötesinde, yakın tarihli bir başka örnek, şirketin NFT sanat sahnesinde bir iddiada bulunma çabası olan Vive Arts.

Şimdiye kadar HTC, tanıtım fotoğrafının ötesinde Vive Tracker kutusunu resmi olarak duyurmadı. Bu nedenle, ne zaman piyasaya sürüleceği, nasıl fiyatlandırılacağı veya hangi özelliklere sahip olacağı gibi ayrıntılar netleşmedi.

Yorum yazın

TeknoVR