Virtual Reality, Artık Quest Pro’da Dil Takibini Destekliyor

Daha önce “Virtual Reality” yalnızca yüz ve göz izleme verilerini yalnızca “VRChat”e iletebiliyordu.

1 dakika, Okuma Süresi

Quest Pro, Aralık 2023’te dil takibi desteğini duyurdu. Yalnızca Steam Link değil, artık “Virtual Reality” de bu özelliğe destek ekledi.

Virtual Reality’nin yeni sürümü, VDXR (SteamVR olmayan) kullanılarak çalıştırılabilir ve el takibi, göz takibi, yüz takibi ve vücut takibini başlıktan OpenXR aracılığıyla PC’ye iletme seçeneği eklenir. Daha önce “Virtual Reality” yalnızca yüz ve göz izleme verilerini yalnızca “VRChat”e iletebiliyordu. Meta’nın yerleşik Quest Link işlevi v62 sürümünde böyle bir işlevsellik kazandı. Önceden bu izleme verilerini yalnızca Unity editörü gibi geliştirme araçlarına iletebiliyordu.

Bu, oyunlarına göz izleme özellikleri eklemek isteyen PC VR oyun geliştiricilerinin artık daha fazla fırsata sahip olduğu anlamına geliyor. Quest Pro, SteamVR kullanımının yalnızca %0,52’sini oluştururken, Steam Donanım Araştırması’nda yerleşik göz takibi özelliğine sahip birkaç gözlükten biri, yalnızca %0,11’lik paya sahip olan Varjo Aero’dur; bu, PC VR göz takibi anlamına geliyor. 

Güncelleme aynı zamanda UEVR ve Asseto Corsa Competitionizone ile uyumluluk sorunlarını da düzeltiyor ve uygulamanın yükleme ekranını geçiş arka planı kullanacak şekilde değiştiriyor.

Yorum yazın

TeknoVR