Varjo XR-4 Karma Gerçeklik Gözlüğünü Tanıttı

Varjo, kurumsal kullanım için XR-4, XR-4 Focal ve XR-4 Secure Edition karma gerçeklik gözlüklerini Aralık ayına kadar piyasaya sürecek

4 dakika, Okuma Süresi

Varjo XR-4 karma gerçeklik gözlüğü. Çevrimiçi bir tanıtım etkinliği sırasında Varjo, en yeni kurumsal sınıf MR gözlük portföyünü resmi olarak duyurdu. XR-4 portföyü, Varjo’nun havacılıktan hükümete ve savunmaya kadar çeşitli son kullanıcılara uyacak şekilde tasarladığı üç MR karma gerçeklik gözlüğünden oluşan XR-4, XR-4 Focal Edition ve XR-4 Secure Edition serisini içeriyor.

Aynı zamanda firma, yeni XR-4 serisini tüketicileri değil, endüstriyel müşterileri göz önünde bulundurarak amaca yönelik olarak oluşturduğunu belirtiyor. Varjo’ya göre yeni XR-4 serisi, tüketici sınıfı gözlüklerin yeteneklerinin “çok ötesine” geçiyor. Firma, tüketici sınıfı XR cihazlarının yalnızca 2D üretkenlik kullanım durumlarına uygun olduğunu iddia ediyor; Bu arada XR-4 portföyü müşterilere yeni bir dizi mekansal fırsat sunacak. 

Varjo, XR-4 karma gerçeklik gözlüğü fiyatı

Varjo, XR-4 serisinin fiyatlandırmasını temel model için 3.990 euro veya dolardan satışa sunuyor. Varjo’ya göre cihazlar bugün kurumsal müşterilerin kullanımına sunuldu ve ilk sevkiyatlar Aralık ayında yapılacak. Ayrıca firma, dünya lideri bir simülasyon ve eğitim fuarı olan I/ITSEC’de Varjo XR-4 Focal Edition gözlüğünü sergileyecek.

Varjo’nun XR-4 Serisi Özellikleri

Varjo’nun XR-4 serisi, endüstriyel görev açısından kritik ve zorlu iş yeri operasyonlarına yardımcı olmak için insan gözünün davranışını ve keskinliğini taklit eden benzersiz bakış yönlendirmeli otomatik odaklama geçiş özellikleri sağlayan bir MR gözlük serisi.

Firmaya göre Varjo, karma gerçeklik otomatik odaklama geçiş özelliğini pazarlayan ilk VR/XR şirketi. XR-4 otomatik odaklı kameralar, insan gözünün davranışını taklit eder ve kritik görev çalışmaları için gereken insan anlayışına uyum sağlıyor.

XR-4 serisinin diğer önemli özellikleri arasında çift 4K x 4K ekran, derece başına 51 piksel çözünürlük, yüzde 50’nin üzerinde daha geniş görüş alanı, çift ekran parlaklığı, çift 20 mpx video geçişli karma gerçeklik kameraları, ortam ışığı yer alıyor. MR iş akışlarını kolaylaştırmak için sensörler, sekiz kat geliştirilmiş LiDAR çözünürlüğü, yerleşik DTS 3D uzamsal ses, gürültü önleyici mikrofonlar, entegre hoparlörler ve entegre Varjo Reality Cloud özellikleri.

varjo xr-4

Varjo ayrıca, uygun ve yüksek kaliteli sürükleyici iş yeri cihazlarına yönelik artan taleplere sahip daha geniş bir kurumsal müşteri yelpazesini desteklemek amacıyla belirli kullanım durumlarına uyacak bir XR-4 Focal Sürümü ve Secure Sürümünü de piyasaya sürüyor.

Varjo’nun XR-4 Focal Sürümü, firmanın temel XR-4 ürününe dahil ettiği tüm özellikleri içeriyor. Ancak Focal Edition, pilot eğitimi ve diğer kokpit tabanlı kullanım durumları için kamera çözünürlüğünü daha da optimize eden, bakışa yönelik otomatik odaklı ek kamera özellikleri sağlar.

Öte yandan Varjo’nun XR-4 Secure Edition’ı kamu ve savunma sektörlerini temsil eden müşterileri destekliyor. Varjo, XR-4 Secure Edition’ı tüm devlet ve kurumsal düzeydeki güvenlik gereksinimlerine uyacak şekilde özel olarak üretti; XR cihazları, hassas verilerin derin bir endişe kaynağı olduğu kurumsal ortamlarda kendine yer buldukça, bu husus giderek daha fazla dikkate alınmaktadır.

Bir Varjo müşterisi olan Aechelon’un Kurucu Ortağı ve Baş Strateji Sorumlusu Javier Castellar, Varjo XR-4 serisinin “simülatör deneyimini yalnızca geliştirmekle kalmayıp tamamen dönüştürdüğünü” belirtti. Castellar, Varjo’nun cihaz tasarımındaki ilerlemesinin “eğitim sistemlerinde geleneksel ekranlardan muazzam bir değişimi temsil ettiğini” açıkladı.

Castellar, Varjo XR-4 serisinin eğitimin geleceğini nasıl temsil ettiğini, kapsayıcı çözümlerin “yalnızca daha uygun maliyetli olmakla kalmayıp aynı zamanda kullanıma sunulmasının da daha hızlı olduğunu ve aynı zamanda ünite kapasitesinde yedi kat artışla gelişmiş yetenekler sunduğunu” belirtti.

Ek olarak Varjo, çeşitli iş akışı taleplerine hazır, Unreal Engine ve Unity gibi popüler RT3D motorları da dahil olmak üzere 100’den fazla üçüncü taraf PC uygulaması ve 3D motordan oluşan bir ekosistem sunuyor.

Varjo halihazırda özel bir müşteri tabanına sahip ve XR-4 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte firmanın pazarlarında gelişmeye devam edeceği görülüyor. Ancak diğer birçok firmanın 2024’te kurumsal sınıf MR gözlüklerini piyasaya sürmesiyle birlikte Varjo rekabetin arttığını görecek.  

Yorum yazın

TeknoVR